Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 12:52

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 14 gru 2012, 12:42 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Czy chów królików prowadzony na tradycyjnym systemie żywienia i przy cenie zbytu 5 zł. za kg. może przynosić zyski :?:
Chodzi o żywienie oparte wyłącznie na paszach gospodarskich bez żadnego udziału pasz pełnoporcjowych - granulatów, przeznaczonych dla królików.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2012, 13:02 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 21:09
Posty: 245
Images: 0
GG: 0
Województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Coś ta cena mocno zaniżona. Jakiś czas temu słyszałem o cenie rzędu 7zł/kg.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2012, 13:48 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Całkiem niedawno Ubojnia Tomnice oferowała 5 złza kg. królików białych. Pozostałe 4,8 zł za kg.
W moich okolicach metodą handlu obwożnego pewna pośredniczka skupuje po 4 zł za kg. Robi to już, gdzieś od ok. 15 lat za tą samą cenę :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2012, 13:51 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Czytałem różne wyliczenia , ale dla mnie to teoria . nie mam warunków do sprawdzenia tego w praktyce l. nie wiem czy 5 zł to opłacalny kurs za kg mięsa . Natomiast coraz bardziej interesuje mnie temat właśnie chowu królików lecz na mniejszą skale .Przy tych cenach na pewno jest to nieopłacalne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2012, 13:52 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
Przy takiej cenie to się w ogóle opłaca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2012, 14:12 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Skoro przy pełnoporciowej paszy to znaczy granulatach 5 zł to jest niski zysk to przy paszach gospodarskich raczej nie opłacalne . Króliki potrzebują wiecej czasu na uzyskanie masy ciała dodatkowo czas wzrostu bedzie miał negatywny wpływ na rozrody królików to znaczy czestotliwość . W takim przypadku roczna ilośc produkowanego miesa bedzie mniejsza a koszty wieksze. Zysku nie widać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2012, 15:04 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
W ciągu 3 lat dopóki komputerowy wirus nie przeszkodził prowadziłem szczegółowy rachunek kosztów swojego chowu. Notowałem wszystkie wydatki od łapek na myszy do szczepionek. Aby "księgowość" miała sens sam sobie sprzedawałem mięso królicze po cenie wiejskiej kiełbasy wieprzowej. (Oczywiście królicze mięso jest o niebo zdrowsze, ale do czegoś chciałem porównać.) Cena tej kiełbasy była 22zł, a potem jak podrożała to 23. Nie liczyłem benzyny, którą co drugi dzień spalałem na przywiezienie zielonki z pola. Dwa lata byłem na minusie i dopiero w trzecim roku wyszedłem na zero. Wobec tego cena żywca mojego chowu wynosi 12zł za kilogram. Skoro mam straty, to pytanie po co chowam? Bo mięso królicze ma mało cholesterolu, a moje serducho tego potrzebuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 gru 2012, 13:18 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:30
Posty: 84
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Cybinka
Województwo: lubuskie
Od 20.04.2012 po latach przerwy wznowiłem chów królików, zaczynając od "zera", czyli od zakupu części materiałów do budowy klatek (sporą część miałem z "odzysku"), zakupu królików do stada podstawowego, wyposażenia klatek, pasz, środków dezynfekcyjnych, itd. Do dziś wydałem na ten cel 1768.00 zł. Zjadłem 5 (pięć) królików, cztery poszło na prezenty, dwa padły, a w stadzie mam 6 samic do tego 11 młodych z 17 listopada od jednej samicy i dwa samce. O opłacalności w moim przypadku oczywiście mowy być nie może, ale... mi się opłaca :D

Z ciekawości skrupulatnie zapisuję wszelkie wydatki związane z hodowla, właśnie po to żeby dowiedzieć się czy kiedyś mi się to "wyzeruje".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 gru 2012, 19:04 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Często w takich kalkulacjach do wydatków zalicza się zakup lub zrobienie samemu klatek oraz zakup materiału hodowlanego.
Jednak takie wyliczenia nie do końca są poprawne, bo przecież klatek nie robi czy kupuje się na odchów jednego pokolenia czy nawet na długość eksploatacji samicy. Podobnie sprawa wygląda z zakupem materiału hodowlanego na stado podstawowe. Wiadomo, że od czegoś trzeba zacząć, tak więc na początek trzeba kupić, ale dalej remont stada można przecież robić z królików z własnej fermy.
Jeżeli nie będziemy liczyć kosztów związanych z zakupem klatek i materiału hodowlanego oraz własnej robocizny, a tylko liczyć będziemy żywienie i niezbędne leki to ile musi kosztować kilogram królika w skupie, żeby wyjść na zero. Myślę oczywiście o żywieniu tradycyjnym. :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 gru 2012, 14:35 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Włodek sprecyzujmy troszkę pytanie.
Ile samic stada podstawowego ?
Czy warunki chowu przydomowego i sezonowego ( wiosna- jesień )?
Czy jakaś konkretna rasa ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS