Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 13:05

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 gru 2012, 18:09 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
Jest to duża, masywna kura, o pochodzeniu Azjatyckim, a ukształtowana została w Ameryce z importowanych kur głównie z Indii. W 1850 roku zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie przez amerykańskiego hodowcę, nazwano je wtedy Brahmaputrami. Pierwsze brahmy miały pojedyncze grzebienie i były prawdopodobnie krzyżówką kochinów z bojownikami malajskimi. Do Europy najwcześniej, bo w 1853 roku przywiózł je amerykański Hodowca G. Berghom jako prezent dla królowej Wiktorii, następnie w 1856 roku dotarły do Niemiec.

Kury te posiadają małą i szeroką głowę o groszkowym grzebieniu o trzech rzędach, z czego środkowy jest wyższy od dwóch pozostałych, zausznice delikatne, podłużne, gładkie, dzwonki raczej małe, gładkie, wszystko czerwone. Posiadają długie pióra siodła, szeroki i płaski grzbiet, szeroką i wydatną pierś, brzuch opierzony miękkimi piórami, pełny. Skrzydła małe, dobrze przylegające, ogon obficie opierzony z krótkimi sierpówkami. Nogi długie, silne, pierwszy i czwarty palec opierzony, posiadają łapcie. Ogólnie opierzenie powinno być dość luźne, miękkie za błąd uważa się gołe miejsca lub twarde pióra. Inne wady to białe zausznice, grzebień inny niż groszkowy, groszki ułożone inaczej niż w trzech rzędach, wąski grzbiet i pierś, krótka szyja, brak piór na stopach i palcach. Kura posiada mniejszy i delikatniejszy grzebień a także mniejsze zausznice i dzwonka.

Odmiany barwne: biała czarno gronostajowa, żółta czarno gronostajowa, żółta niebiesko gronostajowa, srebrzysta, kuropatwiana, niebieskokuropatwiana, srebrzysta z pomarańczowym grzbietem, czarna, niebieska. Waga koguta 3500 g do 5000g a kury 3000g do 4500g. Obrączki kogut 27 a kura 24. Kury znoszą około 140 jaj rocznie o barwie od żółtobrązowej do brązowej.

Są to kury trudne w hodowli ze względu na późne dojrzewanie, powolny wzrost kurcząt (późno się opierzają), gruby kościec, luźne opierzenie, niski procent jaj wylęgowych, opierzone stopy. Kiedy hodowałam brahmy to zauważyłam że mój kogut był bardzo opiekuńczy w stosunki do mniejszych ras które wchodziły pod niego jak pod kwokę (a robiły to silki), w stosunki do innych kogutów nie agresywny, przy zaczepkach przeważnie obrywał, za to moje kury zawsze musiały pierwsze dojść do jedzenia obrywały przy tym zwykłe kury. Ale najlepiej wyglądają brahmy, kiedy biegną, ponieważ są to bardzo wysokie kury, bujają się na boki a ich luźne opierzenie bardzo faluje. Hodując brahmy musimy pamiętać, iż na jednego koguta nie możemy dawać więcej niż 5 kur, nie jest w stanie pokryć większej ilości, jest to duża rasa kur.

Wśród brahm istnieje również odmiana miniaturowa gdzie kogut waży ok. 1700g a kura 1300g. Znoszą one mniej jaj około 80 rocznie i noszą obrączki w rozmiarach ? kogut 18 a kura 16. Występują w upierzeniu: białym niebiesko gronostajowym, niebieskim, czarnym i srebrzystym z pomarańczowym grzbietem. Pierwsze egzemplarze wyhodowano w Saksonii w 1890 roku, są one kopią dużych brahm.
Tekst zaczerpniety http://www.forum.woliera.com
1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 gru 2012, 20:16 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Od około 5 lat hoduje te kurki ale bardziej koguta ostatni żył u mnie własnie 5 lat , aż shitzu zagoniło go na śmierć teraz mam nowego kogutka Czarnego z czerwonymi refleksami , trzymam je dal tego gdyż nie są wo-gule agresywne dla dzieci . A jaka są ozdobą podwórka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS