Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 19 mar 2024, 9:30

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: kukurydza
Post: 14 wrz 2012, 20:06 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
W tym roku plony kukurydzy są raczej dobre z punktu widzenia - laika , mojego.
Nie znam się na tym i nie umiem wyliczyć gatunków kukurydzy , wiem że jest słodka i niesłodka ,,pastewna '' . Czy kukurydzę słodką w smaku można podawać królikom czy nie ?
Jakie właściwości ma kukurydza ? Liście kukurydzy to świetne włókno , ale czy może zaszkodzić ? Jaki rodzaj kukurydzy jest najlepszy dla królika ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: kukurydza
Post: 22 wrz 2012, 20:13 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Mnie jest znana przede wszystkim kukurydza zwyczajna, którą na kiszonkę zbiera się właśnie w tym czasie. Na nasiona zbiór odbywa się póżniej. W pierwszej postaci jest cenną paszą, ale dla krów mlecznych. Królikom można również podawać, ale moim zdaniem więcej się ryzykuje niż zyskuje.
Jeśli chodzi o nasiona, to kukurydza jest najbogatszą paszą ze zbóż pod względem energetycznym, a jednocześnie najuboższą pod względem białkowym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: kukurydza
Post: 22 wrz 2012, 21:34 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Jechałem tydzień temu na trasie Rzeszów Wrocław Poznań i widziałem połowę pól w zachodniej Polsce obsianych kukurydzą. To wynik totalnego wymarznięcia zbóż ozimych w styczniu lutym 2012. Rolnicy zaorali pola i zasiali kukurydzę. Będzie jej więc dużo w menu zwierząt. Króliki można karmić ziarnem kukurydzianym. Nie może ono jednak być spleśniałe (ani na biały ani na różowy kolor). Różowe to fusarium, które jest bardzo szkodliwe (DON) deoksyniwalenol, zearalenon. http://www.cropnet.pl/dbases/mikotoksyny.doc

Kukurydza występuje w podgatunkach i odmianach botanicznych
zwykła zea mays indurata
mączysta zea mays amylacea
pastewna zea mays indentata
pękająca ryżowa zea mays everta
pękająca perłowa zea mays everta
cukrowa zea mais saccharata
oplewiona zea mais tunicata
Kto chciałby skorzystać z wyszukiwarki, może wpisać te łacińskie nazwy, najlepiej w menu Grafika google.
U kukurydzy występuje ciekawe zjawisko ksenii. Każde ziarno w kolbie jest zabarwione na taki kolor jaki miał dawca pyłku. "Ujawnia" "pokazuje" ojca.

Do kiełkowania kukurydza potrzebuje temperatury gleby 8 st C. Jeśli wysiana jest za wcześnie do zimnej gleby siewki atakowane są przez grzyby i większość ginie. Wg kalendarza w poprzednich latach siałem w czasie weekendu majowego. Ale najlepszy jest termin tzw. fenologiczny. Siejemy kukurydzę w czasie kwitnienia mniszka lekarskiego i tarniny.
Trzeba pamiętać o zaprawieniu nasion zaprawą nasienną przeciw grzybom, a w terenach gdzie występuje zagrożenie wydziobania przez ptaki, dodatkową zaprawą przeciw ptakom. (Jest ona dostępna tylko na zezwolenia po kursie ochrony roślin, bo należy do środków toksycznych.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS