Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:00

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 22 wrz 2012, 20:39 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Sposób siewu to już indywidualna sprawa. W mojej wsi stosują takie maszyny http://www.pimr.poznan.pl/trol3_2009/NL3_2009.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 15 sty 2013, 14:50 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 02 sty 2013, 18:23
Posty: 18
Images: 21
GG: 0
Miejsce zamieszkania: k/Kalisza
Województwo: wielkopolskie
Jest to naturalny sposób wymuszenie ażeby marchew swym korzeniem palowym szukała wilgoci .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 18 sty 2013, 13:31 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 13 sty 2013, 21:21
Posty: 148
Images: 6
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Milejowice
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
marchewke najtaniej mozna kupic na stacjach benzynowych PIEPRZYKA koszt 30 gr za kg. Jest pakowana w 5 10 15 20 kg siatki, jest niemyta i róznej wielkosci, ale moje krole ja wcinaja nie znalazłem tanszej opcji (spytajcie o marchew dla koni) pracownicy wiedza o co chodzi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 10 gru 2013, 22:14 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Podstawy uprawy marchwi / Jarosław Górski

(Poradnik Gospodarski 2013 nr 1, s. 16-17)

Marchew należy do grupy podstawowych warzyw uprawianych w kraju. Uprawa marchwi zajmuje około 30 tys. ha, co daje jej trzecie miejsce pod względem powierzchni uprawy warzyw, za kapustą i cebulą.

Produkcja marchwi na świeży rynek lub dla przetwórstwa ma swoje zróżnicowane wymagania agrotechniczne, zwłaszcza w zakresie odmian, terminów uprawy, stanowiska i nawożenia. Dlatego przystępując do uprawy tego warzywa, producenci powinni dokładnie znać jego przeznaczenie, aby mogli wytwarzać marchew o pożądanych cechach jakościowych. W zależności od odmiany i warunków wzrostu, korzeń spichrzowy marchwi może być cylindryczny, owalny, wrzecionowaty lub kulisty.

Marchew jest rośliną klimatu umiarkowanego. Ma niewielkie wymagania cieplne. Nasiona zaczynają kiełkować już w temperaturze 4oC. Siewki i większe rośliny znoszą przymrozki do -6oC. Dłuższe spadki temperatury po wschodach marchwi mogą powodować tworzenie pośpiechów (wyrastanie pędów kwiatostanowych). Najlepiej wykształcone i najbardziej wartościowe korzenie wyrastają w temperaturze 15-21 stopni C. W niższej temperaturze korzenie nadmiernie się wydłużają kosztem przyrostu na grubość, przy wyższej temperaturze stają się krótkie i szerokie. Marchew najlepiej rośnie w pełnym nasłonecznieniu, jest wówczas najbogatsza w karoten i uboga w azotany.

Jest rośliną o umiarkowa­nych potrzebach wodnych. Gleba pod jej uprawę nie może być podmokła i ciężka, ani kwaśna. Najładniejsze korzenie tworzą się na glebach lekkich oraz torfowych o optymalnym pH 6 - 6,5. Do wczesnej uprawy zalecane są gleby dobrze nagrzewające się.

Marchew najlepiej jest uprawiać w trzecim lub czwartym roku po oborniku, można również uprawiać ją po roślinach nawiezionych dobrze rozłożonym obornikiem, pozostawiających glebę nie zachwaszczoną. Dobrym przedplonem są więc rośliny cebulowe i kapustne.

Oprac. Aleksandra Szymańska


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 11 gru 2013, 11:59 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
"Marchew najlepiej jest uprawiać w trzecim lub czwartym roku po oborniku"
Czu dobrze zrozumiałem ten fragment?

Jak to na małych gospodarstwach bywa, płodozmian wygląda tak, że te same rośliny uprawia się co roku na innym "kawałku" pola. Ziemniaki sadzimy w trzech miejscach tak więc co trzy lata wracają w to samo miejsce. Pod ziemniaki idzie obornik.
Marchew sieję przy ziemniakach, ale tam obornika nie daje więc jeśli coś w ziemi zostało z niego to sprzed trzech lat.
Czy takie działanie jest właściwe z punktu widzenia cytatu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 12 gru 2013, 19:44 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
"Można również uprawiać ją po roślinach nawiezionych dobrze rozłożonym obornikiem"
Nawozimy kapustę dobrze rozłożonym obornikiem. Kapusta rośnie wtedy w pierwszym roku po oborniku. Po kapuście można uprawiać marchew, czyli to jest drugi rok po oborniku.

Cytat mówi, że najlepiej w trzecim lub czwartym.
A jeśli ktoś chce koniecznie w pierwszym? Też urośnie. Robaczywa. (Połyśnica marchwianka)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 11 sty 2014, 17:13 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 17 lis 2012, 12:43
Posty: 105
GG: 0
Miejsce zamieszkania: hermanowa
Województwo: podkarpackie
może mi ktoś napisać kto siał marchew siewnikiem taczkowym jaka średnice ustawił na tym kółku co się ustawia
bo ja mam trochę stary ten siewnik i nie mam tego kółka tylko taka zasuwkę i będę przerabiał to trochę i nie wiem jaką średnica wywiercić otwór


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 21 mar 2014, 12:14 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 22 lut 2013, 10:49
Posty: 54
Images: 0
Lokalizacja: Rawicz
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Ugoda
Województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Czy nadaje się Saletrzak lub saletra amonowa pod marchew.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 18 kwie 2014, 5:22 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
grzesiek21491
http://rzdzelazna.cem.sggw.pl/wp-conten ... niczne.pdf
Z tego artykułu wynika, że potrzeba 50 szt. nasion na metr kwadratowy. Trzeba zrobić próbę kręconą siewnika. Na przykład masz zamiar stosować rozstaw rzędów 0,5 m. No to dzielisz ten metr kwadratowy na pół i wychodzi Ci rządek 2 metrowej długości. Rozkładasz papier na długości 2 metrów. Wybierasz jakiś otwór w siewniku i trzymając w powietrzu wylot nasion jedziesz po tym papierze i "siejesz". Potem liczysz nasiona, które wypadły na papier. Jeśli za mało, to zmieniasz otwór na większy. To jest metoda żmudna i pracochłonna, ale skuteczna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 18 kwie 2014, 11:31 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 17 lis 2012, 12:43
Posty: 105
GG: 0
Miejsce zamieszkania: hermanowa
Województwo: podkarpackie
tyle tylko ze nie mam tego kółka z otworami


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS