Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 19 mar 2024, 6:03

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Marchew
Post: 21 wrz 2012, 9:48 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Znajomy niedawno zaczął hodować króliki, ma wolne ok 5 arów nieużytków przy domu, pomyślałem, że wspólnie byśmy je jakoś zagospodarowali i tu przyszła pierwsza myśl- siew marchwi.
Jak i kiedy najlepiej przygotować grunt pod siew marchwi? Jak siać, czy lub czym opryskiwać? Jakie odmiany dla królików byłyby najlepsze?
Piszcie jak Wy uprawiacie marchew.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 21 wrz 2012, 11:34 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Ja uprawiam marchew wyłącznie dla królików.
Korzystam z udogodnienia w postaci... sadzarki do ziemniaków. Po zasadzeniu ziemniaków robi się kolejne radlonki, ale już na pusto.
Następnie przy użyciu wału. Gruba rura o szerokości jakieś 60 cm na kiju, wyrównuję górę radlonki i przy użyciu siewnika ręcznego sieję marchew. Po dwa rządki na radlonkę. Sieję dość rzadko bo marchew nie lubi gęstego siewu.
Bezpośrednio po siewie pryskam ziemię Linurexem. Tylko raz bo ma bardzo długi okres karencji a ja potrzebuje marchew z przerywania dla królików, na bieżąco.
Potem zostaje jednorazowe plewienie. Drugi raz nie trzeba bo marchew zagłuszy chwasty.
Uprawiam marchew pastewną. żółtą. Jej zaletą jest wielkość korzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 21 wrz 2012, 11:55 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Darku, rozumiem, że ziemi nie nawozisz? Myślisz, że warto teraz zaorać ziemię pod marchew? Za ile kupujesz nasiona marchwi pastewnej, jaka jest ich wydajność & czy można gdzieś kupić wysyłkowo?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 21 wrz 2012, 13:23 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 21:09
Posty: 245
Images: 0
GG: 0
Województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Ja sieję jadalną marchew dla siebie i króli. Przed orką idzie obornik (króliczy) - wszystko wiosną. Plus do tego przy pierwszej uprawie poszło wapno.

Orka teraz to byłaby za wcześnie i pole zdążyłoby się zachwaścić. Możesz zaorać jesienią przed przymrozkami lub wiosną. Wcześniej stosując obornik. Plus jesienniej orki jest taki że jest zmagazynowanej więcej wody. Później wiosną agregat uprawowy. A jeśli masz działkę na takich piaskach jak ja to zwykła brona załatwia sprawę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 21 wrz 2012, 21:46 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Ja się na rolnictwie nie znam. Na piaskach nie wiem jak uprawiać, u mnie jest ziemia 4 klasy, ciężka ilasta.
Nie nawożę pod marchew bo nie zależy mi na ilości ale na czystości.
To co robię doradzili mi plantatorzy.
Można nawozić nawozami z wapnem. Żadnego obornika pod marchew się nie daje, bo podobno źle się potem przechowuje. A już na 100% króliczego czy z drobiu. Z tego co najwyżej kokcydiozę zawleczesz.
Marchew kupuje w sklepach z art rolniczymi: opryski, nasiona itp. Opakowania są duże. Najmniejsze na 0,5 ha kosztowało mnie bodajże 20 czy 30 zł. Nie pamiętam bo taką Torebkę używam dwa lata. dopiero na wiosnę kupie nową.
Najważniejsze są te radlonki. Marchew musi szukać wody, a korzeń powinien moc rozepchnąć ziemię. Od kiedy tak sieję marchew jest dwa razy większa, a nie idzie w nać.
Jak mówiłem nie wnikam w wielkość plonu. Teraz mam 4 radlonki po dwa rzędy na każdej, długości jakieś 60m. Wykopałem około połowę i myślę że będzie z całości jakieś 25-30 skrzynek plastikowych. Z zastrzeżeniem, że to najgorszy jak do tej pory rok na marchew bo susza wiosną spowolniła tak wschody jak i wzrost.
No i oczywiście praktycznie od początku czerwca codziennie wyrywałem spore "naręczko" dla królików w ramach przerywania.
Marchew w skrzynkach stoi w piwnicy. Sory ale nie chce mi się tego ważyć.
Marchew przy obieraniu sortuję. Zeszłoroczna jeszcze początkiem maja nadawała się do skarmiania.

Z co do uprawy to u mnie robi się jak pod ziemniaki. jesienią zadrapane ściernisko a orka wiosną.

Dodam jeszcze dlaczego wole pastewną. Jest o wiele większa. Te mniejsze z sortowania skarmiam na początku. Te duże mniej więdną w piwnicy. Przy obieraniu jest znacznie szybciej, potem kroje wzdłuż na cztery części. W tym roku słabo ale w zeszłym miałem takie co ważyły po 30-40 dkg i to nie były te największe. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 22 wrz 2012, 16:40 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:30
Posty: 84
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Cybinka
Województwo: lubuskie
Ja stosuję obornik króliczy pod wszystkie uprawy, ale zgodnie z zaleceniami agrotechnicznymi.
Marchew uprawiam na przemian z burakami pastewnymi, a wygląda to tak że wytyczam sobie na pastewne okopowe kawałek ogrodu i na połowę tej działki, daję obornik (zaznaczam że dobrze przekompostowany), a potem obie części zaoruję. Robię to oczywiście jesienią. Na wiosnę po prostu grabię, wytyczam rządki i sieję. Tam gdzie gnojone, idą buraki, a na pozostałą część marchew. W następnym roku nawożę część nie gnojoną a tą gnojoną przeznaczam na marchew i tak w kółko przez cztery-pięć lat.
To prawda że w pierwszym roku po oborniku marchew rośnie gorzej, bo przeważnie korzeń rozgałęzia się i nie przechowuje się dobrze. Szybciej gnije. Uprawiając w opisany sposób nie mam problemów z przechowywaniem marchwi, ani buraków. Oczywiście jeśli przechowuję w kopcu bo piwnicę mam zbyt ciepłą. Jeśli chodzi o wielkość warzyw to zależy jaki jest rok, ale w większości jakoś mi się udają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 22 wrz 2012, 19:24 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Wszystko się zgadza z tym obornikiem pod marchew i rozgałęziającymi korzeniami, ale czy uprawiając marchew na przemian z burakami pastewnymi nie odnotowałeś coraz słabszych plonów. Jedna i druga roślina należy do okopowych - korzeniowych, płodozmian by się przydał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 22 wrz 2012, 20:05 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Przypomniałem sobie jaki nawóz polecali mi pod marchew. "Saletra wapniowa" się nazywa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 22 wrz 2012, 20:09 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Marchew

Wymagania glebowe kompleks żytni dobry.

pH 5.5 do 6,5

Klimat: wrażliwa na wiosenne chłody, kiełkuje w temp. 3 - 4 stop.C, optymalna temp. wzrostu 18 - 22; dużo opadów - korzeń krótki i gruby, mało opadów - korzeń długi, cienki, rozwidlony i zdrewniały

Przedplon: zboża

Nawożenie: obornik 20-30 t/ha, (normalna dawka wynosi 40 t/ha, czyli w zaleceniach jest pół dawki) Inna sprawa, że gdzie indziej spotkałem wiadomość, że marchew sieje się w drugim roku po oborniku, inaczej się rozwidla.
N-100-140; gleby zasobne: P-60, K-80-100, gleby mniej zasobne: P-80-120, K-120-160

Uprawki jesienne: po zbożowych: podorywka, bronowanie, obornik, orka średnia, nawozy P,K, wałowanie

Uprawki wiosenne: włóka lub brona, nawozy N, kultywator lub glebogryzarka, wał

Siew: 3/III-1/IV (to znaczy trzecia dekada marca i pierwsza dekada kwietnia); 3-5 kg otartych niełupek/ha; rozstawa: 30-35 cm, 10-15 cm w rzędzie, 42-45 cm przy mechanicznej pielęgnacji; głębokość 2-5 cm

Zbiór: 2/X
Pielęgnacja: przed wschodami - brona (niszczenie skorupy), pielnik po wschodach, przerywka, herbicydy

Plon: 20-40 ton/ha

Tu jest fotka marchwi pastewnej http://www.hbp.pl/oferta_rolnicze.php

Cytat ze Szczegółowej uprawy roślin - J. Hersego "najlepszymi przedplonami są okopowe na oborniku (ziemniaki, buraki itp.), kapusta i kukurydza, strączkowe (groch, łubin) lub rzepak. Ze względów organizacyjnych marchew najczęściej uprawia się po oziminach na jesiennym, dobrze rozłożonym oborniku. Wiosenny obornik opóźnia siew, zmniejsza trwałość korzeni i sprzyja występowaniu szkodników. Trwałość korzeni poprawia się, gdy marchew sieje się w drugim roku po oborniku."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Marchew
Post: 22 wrz 2012, 20:19 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Ja właśnie mam taka żółtą. Pewnie to lobo bo opis pasuje.
Ciekawe czemu nic nie piszą o tym sianiu na górze radlonki? U mnie na uprawach inaczej nie uświadczysz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS