Króliki nasze hobby
http://forum.e-hodowca.pl/

Propolis - kit pszczeli
http://forum.e-hodowca.pl/viewtopic.php?f=27&t=116
Strona 1 z 2

Autor:  zazon [ 13 wrz 2012, 20:42 ]
Tytuł:  Propolis - kit pszczeli

Propolis - kit pszczeli

Wstęp. Co to jest propolis?
Właściwości lecznicze propolisu.
Propolis a choroby układu oddechowego
Propolis a choroby układu pokarmowego
Propolis a choroby skóry, rany, oparzenia
Inne zastosowania propolisu.
Wstęp. Co to jest propolis pszczeli?

Jerzy Gala

Propolis to lek Natury,
odmienny niż różne mikstury
i syntetyczne leki,
co przynosisz z apteki.
A więc zamiast do apteki,
chodź po leki do pasieki.

Propolis, to lepka, żywiczna substancja o barwie brunatnej, zielonkawej. Słowo propolis w języku Greckim oznacza "przedmurze miasta". Propolis jest używany przez pszczoły do pokrywania nim wszelkich elementów wewnętrznych ula, uszczelniania gniazda. Czynią tak, aby zabezpieczyć rodzinę pszczelą przed bakteriami, zakażeniami, pleśniami i innymi mikroorganizmami. Pszczoły wykorzystują tu właściwości silnie bakteriobójcze i bakteriostatyczne propolisu.
Propolis wytwarzany jest przez pszczoły głównie z substancji żywicznych zebranych z pączków niektórych drzew. Młode pączki drzew pokryte są balsamem chroniącym je przed bakteriami, roztoczami, grzybami, owadami itd. To ewolucyjne przystosowanie,warunek przetrwania rośliny. Pszczoły nauczyły się wykorzystywać substancje pokrywające pączki do swoich celów, zbierając je i znosząc do ula.
Propolis dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym, dzięki czemu możemy dość łatwo sporządzać lecznicze ekstrakty. Każda domowa apteka powinna posiadać proste w wykonaniu leki z propolisu.


Właściwości lecznicze propolisu

W propolisie wykryto kilkaset różnorodnych związków chemicznych: flawonoidy, kwasy aromatyczne, estry, alkohole, aldehydy, kumaryny, terpeny, sterole, kwasy tłuszczowe, mikroelementy.
Lecznicze działanie propolisu jest efektem synergistycznym zawartych w nim związków chemicznych. Propolis ma zdolność niszczenia, blokowania bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Właściwości farmakologiczne propolisu umożliwiają miejscowe znieczulenie, regulację ciśnienia, wzmocnienie wydzielania żółci, odtruwanie wątroby, leczenie wrzodów, ran.
Przepisy na leki z udziałem propolisu. Propolis - apteka w ulu.

Propolis wykazuje różnokierunkowe działanie w profilaktyce i leczeniu szeregu chorób. Wykorzystywany jest w postaci surowca uzyskiwanego w pasiece, postaci wyciągów w alkoholu, maści. Przed zastosowaniem określonego przepisu zachęcam do konsultacji z lekarzem, niektóre osoby mogą być uczulone na propolis.
Propolis a choroby układu oddechowego

Propolis znalazł zastosowanie w profilaktyce i leczeniu grypy, zaziębień. Szereg bakterii wykazuje wrażliwość na działanie propolisu. Zaobserwowano, że propolis hamuje rozwój szczepów bakteryjnych odpornych na działanie antybiotyków.
Nalewka z propolisu. Do butelki z 50 gramami surowca propolisu nalać 350 cm3 spirytusu etylowego i 150 cm3 wody. Nalewkę pozostawić w temperaturze pokojowej przez okres 2-3 tygodni szczelnie zamkniętą, codziennie mieszając. Przefiltrować przez watę, przechowywać w ciemniej butelce.
Wskazania: grypa, katar, przeziębienia górnych dróg oddechowych, nieżyty, angina.

15-20 kropli na łyżeczkę cukru 3 razy dziennie
30 kropli na 200 ml ciepłej herbaty do płukania gardła i popijania.
Zaparzyć herbatę z rumianku, dodać 50 kropli nalewki. Płukać gardło 3 razy dziennie przy zapaleniu krtani, tchawicy.
Inhalacje. Do talerza z gorącą wodą wlać 40-50 kropli nalewki, używać do inhalacji pod ręcznikiem.
Zaparzyć herbatę z rumianku, dodać 2 łyżki miodu, soku z połowy cytryny, 40 kropli nalewki propolisowej. Pić 3 razy dziennie przy grypie, przeziębieniach.
Na łyżeczkę miodu wkroplić 20 kropli nalewki. Spożywać powoli 3 razy dziennie przy przeziębieniach, grypie.
Propolis surowiec. Uformować grudkę z surowego propolisu. Mięknie pod wpływem ciepła rąk. Żuć kilka razy dziennie. Wskazania: parandotoza, zapalenie jamy ustnej, tchawicy.
Propolis a choroby układu pokarmowego

Propolis znalazł zastosowanie w leczeniu zapaleń jamy ustnej i dziąseł, paradontozy, nieżytach żołądka, ochronie wątroby, zabezpiecza organizm przed zatruciem ołowiem, arsenem.
Nalewka z propolisu. Do butelki z 50 gramami surowca propolisu nalać 350 cm3 spirytusu etylowego i 150 cm3 wody. Nalewkę pozostawić w temperaturze pokojowej przez okres 2-3 tygodni szczelnie zamkniętą, codziennie mieszając. Przefiltrować przez watę, przechowywać w ciemniej butelce.
Wskazania:nieżyty i zapalenia żołądka, zapalenia jamy ustnej, zapalenie wątroby.

Do ? szklanki letniej wody dodać 40 kropli nalewki. Płukać jamę ustną kilka razy dziennie przy paradentozie, zapaleniu jamy ustnej.
Na łyżeczkę miodu nakropić 20 kropli nalewki. Spożywać 3 razy dziennie 20 minut przed jedzeniem przy wrzodach żołądka i dwunastnicy.
Do połowy szklanki wody, herbaty lub innego płynu wkropić 20-40 kropli nalewki. Pić 2-3 razy dziennie 20-30 minut przed jedzeniem przy stanach zapalnych żołądka i jelit, początkowym stadium choroby wrzodowej żołądka wspomagająco.

Likier propolisowy. Do ? litra wódki dodać dwie łyżki miodu. Wymieszać i dodać nalewki propolisowej 50-100 ml według smaku.
Wypijać kieliszek likieru propolisowego 30 minut przed obiadem przy nieżytach żołądka.
Zaparzyć siemię lniane. Do ? szklanki naparu dodać 30-50 kropli nalewki. Pić dwa razy dziennie przy nieżytach żołądka, dwunastnicy, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Do ? szklanki ciepłego mleka dodać 30-40 kropli nalewki. Pić na czczo 2-3 razy dziennie przy owrzodzeniach żołądka i jelit.
Nalewka propolisowa na wrzody żołądka, dwunastnicy według Aripowa.
Pałeczki Campylobacter pylori uczestniczące w powstawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy zwykle są zwalczane antybiotykami dającymi negatywne efekty uboczne, osłabiają mechanizmy obronne organizmu. Tymczasem propolis wykazuje silne działanie antyseptyczne, jednocześnie stymuluje układ immunologiczny.
Szczegóły, przepisy nadesłane, kliknij tu!
Propolis a choroby skóry, rany, oparzenia.

Propolis wykazujący działanie przeciwdrobnoustrojowe (przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne), oraz regenerujące na uszkodzone tkanki znalazł zastosowanie w leczeniu szeregu chorób skóry, ran. Stosuje się go w formie nalewki lub maści propolisowej.
Typowy sposób postępowania przy ranach, oparzeniach, odmrożeniach, owrzodzeniach, czyrakach, grzybicach: przemyć chore miejsce wodą utlenioną, posmarować nalewką propolisową (można rozcieńczyć przy świeżych ranach), po przeschnięciu posmarować maścią lub przyłożyć kompres z nalewki.
Nalewka z propolisu. Do butelki z 50 gramami surowca propolisu nalać 350 cm3 spirytusu etylowego i 150 cm3 wody. Nalewkę pozostawić w temperaturze pokojowej przez okres 2-3 tygodni szczelnie zamkniętą, codziennie mieszając. Przefiltrować przez watę, przechowywać w ciemniej butelce.
Maść propolisowa. Odparowywać 100 ml nalewki propolisowej w łaźni wodnej (naczynie z nalewką wstawić do drugiego z gorącą wodą) aż do uzyskania gęstego płynu. Następnie dodać około 100 gram wazeliny, dobrze wymieszać.
Oparzenia, odmrożenia, skaleczenia, rany, wrzody, czyraki, odleżyny - nakładać na chore miejsca cienką warstwę maści dwa razy dziennie.
Do 100 ml przegotowanej wody wlać 1 ml nalewki. Używać do przemywania ran, stłuczeń, oparzeń oraz do wykonywania kompresów. Zamoczyć kilka warstw gazy i nałożyć na chore miejsce, stłuczenie.
Przemywać rozcieńczoną nalewką 1:50 palce nóg przy grzybicy międzypalcowej.
Smarować chore miejsca maścią propolisową przy grzybicy międzypalcowej.
Rany żylakowe. Przykładać kompresy nasączone rozcieńczoną nalewką 1:50, owinąć bandażem.
Zwierzęta domowe - rany, owrzodzenia. Przemyć chore miejsce rozcieńczoną nalewką, posmarować nalewką, po wyschnięciu nałożyć maść.
Inne zastosowania propolisu. Apteka w ulu.

Zapalenie prostaty. Zażywać dwa razy dziennie po 20 kropli nalewki na łyżeczkę miodu lub ? szklanki wody, mleka lub innego napoju.
Nadciśnienie tętnicze. Zażywać raz dziennie 30 kropli nalewki na łyżeczkę miodu lub ? szklanki wody, mleka lub innego napoju.
Zapalenie pęcherza, cewki moczowej. Zażywać po 15 kropli nalewki 4-5 razy dziennie.
Propolis na nagniotki, odciski. Odpowiednią do wielkości odcisku ilość propolisu (1-3 gram) rozgnieść w palcach dla uzyskania dużej plastyczności.
Następnie nałożyć cienki plaster propolisu na odcisk i zabandażować. Po kilku (3-4) dniach zdjąć opatrunek a z nim nagniotek.
Zalecane jest przed nałożeniem propolisu, dobrze odcisk wymoczyć w osolonej, gorącej wodzie, aby zmiękczyć nagniotek.
Opis zaczerpnięty ze strony http://www.pasieka.rostkowski.info/propolis.html
Temat ten wywołał do tablicy kolega Pajo

Autor:  Pajo [ 13 wrz 2012, 21:15 ]
Tytuł:  Re: Propolis - kit pszczeli

fachowo opisany propolis; dla królików mam zamiar podać go , za jakiś czas , już dowiedziałem sie o dawkowanie od znajomego hodowcy gołębi 10 kropel na 1 L wody.

mam pytanie czy ktoś próbował stosować propolis w hodowli królików .

Autor:  starydolar [ 15 wrz 2012, 13:14 ]
Tytuł:  Re: Propolis - kit pszczeli

Tak. Zacząłem stosować stosunkowo niedawno. Jak wiesz samiec od Ciebie zachorował mi na myksomatozę poszczepienną i z braku innych środków, kiedy zauważyłem u niego bardzo brzydką, zaropiałą rankę przy nosku, posmarowałem mu ją maścią propolisową, którą sam stosuję na wszelkie rany. Efekt przerósł moje oczekiwania. Po jednym posmarowaniu, po trzech dniach została tylko ładnie zagojona niewielka blizna, którą ma zresztą do dziś. A najważniejsze że jest już zdrowy i z tej ranki nie rozwinęło się jakieś inne paskudztwo. Od tej pory stosowałem maść propolisową u królików kilkakrotnie, na różne zadrapania i też z zadziwiającą skutecznością.
Jeśli chodzi o podawanie królikom nalewki propolisowej to nie wiem czy warto podawać ją stale, podobnie jak EM-y, które jak wiem stosujesz. Choć oba te preparaty różnią się swoimi właściwościami to obawiałbym się tego żeby nie przedobrzyć i zamiast pomóc nie zaszkodzić. Myślę że organizmy królików tak jak nasze nie mogą być ciągle na "wspomagaczach" bo wtedy ich naturalna odporność spada.

A na marginesie, to dziś właśnie odebrałem z apteki maść i nalewkę z ofiarowanego mi przez kolegę propolisu. Całe pół litra nalewki i trzysta gram maści.

pozdrawiam!

Autor:  Jerzy [ 16 wrz 2012, 13:12 ]
Tytuł:  Re: Propolis - kit pszczeli

zazon napisał: "zabezpieczyć rodzinę pszczelą przed bakteriami, zakażeniami, pleśniami i innymi mikroorganizmami. Pszczoły wykorzystują tu właściwości silnie bakteriobójcze i bakteriostatyczne propolisu"
Wczujmy się teraz w położenie małej pszczoły i pomyślmy co zrobić, gdyby na przykład do ula dostała się mysz? Otóż pszczoły nie mogą jej wynieść, bo jest za ciężka. Najpierw ginie pod żądłami, potem jest kitowana w celu zapobieżenia infekcji ula. Propolis ma takie bakteriobójcze właściwości, że ratuje rodzinę pszczelą przed bakteriami. Podobnie zewnętrznie stosowany na skórę królika - pomaga. Jednak nie stosowałbym go do wewnątrz przewodu pokarmowego. Przecież tam odbywają się procesy trawienne oparte na fermentacji prowadzonej przez bakterie. Zabijemy florę bakteryjną konieczną do trawienia. To jest moje zdanie. Nie wiem, czy propolis dociera do jelita ślepego w formie zdolnej do działania. Czy też jest modyfikowany lub trawiony w żołądku, dwunastnicy i jelicie cienkim królika. Byłbym ostrożny.

Autor:  Pajo [ 16 wrz 2012, 20:23 ]
Tytuł:  Re: Propolis - kit pszczeli

maść z propolisu jest bardzo skuteczna na odgnioty .
Co do stosowania to chodzi mi o sporadyczne zastosowanie 1/2 dniowe podanie w okresach osłabienia . a co do wyjałowienia układu pokarmowego , uważam ,że rożnego rodzaju zakwasza cze wyjaławiają układ pokarmowy.

Autor:  Maciek [ 19 wrz 2012, 11:34 ]
Tytuł:  Re: Propolis - kit pszczeli

Ja teraz stosuje nalewkę z kitu pszczelego (propolisu) właśnie do walki z odgniotami u królika, tylko nie mam jeszcze ustalonej odpowiedniej dawki

Autor:  starydolar [ 20 wrz 2012, 20:02 ]
Tytuł:  Re: Propolis - kit pszczeli

Maciek, myślę że nalewka na odgnioty, czy inne rany, pomimo pozytywnego działania na zmienione chorobowo miejsce, jest zbyt "ostra". Przecież to spirytus i zastosowany na najmniejszą rankę "pali jak diabli". Uważam że na rany powinno się stosować maść, bo jest o wiele łagodniejsza w kontakcie z raną i króliki przeżywają mniejszy stres, związany z wykonywaniem przy nich zabiegów. ;)
Pozdrawiam !

Autor:  Pajo [ 21 wrz 2012, 19:32 ]
Tytuł:  Re: Propolis - kit pszczeli

Przepis na maść z kitu pszczelego :
składniki kit pszczeli i masło w dwóch równych proporcjach , rozpuścić na małym ogniu mieszając tak aby oba składniki razem się połączyły , na powierzchni oddzielą się nieczystości należy je zlać , pozostałą część odstawić do ostygnięcia .

Autor:  Baartez2006 [ 21 wrz 2012, 21:26 ]
Tytuł:  Re: Propolis - kit pszczeli

A czasami kitu nie trzeba rozpuścić w alkoholu a później go odparować?

Autor:  Pajo [ 22 wrz 2012, 9:08 ]
Tytuł:  Re: Propolis - kit pszczeli

nie trzeba rozpuszczać w alkoholu , spróbuj zrobić tak jak opisałem , tylko jeszcze jedno naczynie w którym będziesz to robił lepiej aby było stare ,bo po tym procesie będzie bezużyteczne.

Strona 1 z 2 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/