Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 13:58

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 paź 2012, 8:21 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Przy jakiej Ilości samic można prowadzić prace hodowlaną ?
Czy waszym zdaniem mając 2 samce i 4 samice można prowadzić prace hodowlane ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 paź 2012, 17:36 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
według mnie można prowadzić pracę hodowlaną z 1 samcem i jedną samicą ,
-co roku zostawiamy swoją samiczkę i dokupujemy do niej samca , zachwycamy się Czeskimi i Niemieckimi hodowcami ale większość tak robi 1 , 2 samice i do tego 1 samiec .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 paź 2012, 21:30 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
NIE! Sprzątanie w klatkach, to fragment chowu, nie żadna praca hodowlana. Zrobiłem bilans roślin i zwierząt. W hodowli roślin znalazłem 12 metod hodowlanych, w hodowli zwierząt dwie. No i zacząłem szukać, aż znalazłem to: http://jay.up.poznan.pl/~strabel/dydaktyka/pioph.pdf
Pobieżny przegląd wypadł pomyślnie. Jest to programik edukacyjny, który przybliża hodowlę. Proszę zatem o podzielenie się refleksjami na temat zawartych w linku problemów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 paź 2012, 9:42 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Zadałem te pytanie ponieważ tak jak u nas w kraju w strukturach KCHZ jest wymagana liczba samic stada podstawowego uzasadniona właśnie prowadzeniem prac hodowlanych , zastanawiałem się czy przy mniejszej ilości nie da się prowadzić takich prać . Mając jeszcze na uwadze iż nasi sąsiedzi po zachodniej stronie odry w większości nie posiadają dużej ilości królików , a prowadzą prace hodowlane i osiągają swoje założenia . (Pajo możesz opowiedzieć o tym hodowcy WN .) Oczywiście prace wymagają większej ilości czasu , choć to w dużej mierze zależy od rasy królika i materiału wyjściowego .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 paź 2012, 12:15 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Założenia KCHZ wynikają z tego, że tam raczej operuje się na stadzie, a nie na pojedynczym zwierzęciu. Takie stado ma być w miarę samowystarczalne genetycznie. Trzeba mieć jakąś zmienność żeby mieć postęp, a to wymaga utrzymywania większej liczby nawet gorszych zwierząt, niż parki idealnych. Jak wskazuje sama nazwa hodowli KCHZ to fermy reprodukcyjne, czyli mają dostarczać zwierząt pozostałym hodowcom, głownie chodziło tu o stada towarowe.
Jest możliwość utrzymywania mniejszej liczby zwierząt, ale tu jest więcej komplikacji. Praca z jedną linią bardzo ogranicza hodowcy pole do działania. Można sobie skojarzyć samca z samicą, dwoma lub kilkoma, ale to jest takie minimum, które raczej powinno być tymczasowym rozwiązaniem, na przetrzymanie. Kiedy sprowadzamy samca do swoich samic często się okazuje, że taki miesza mam w tym co chciało się osiągnąć wcześniej i tak wchodzą wady, których nie powinno być. Najlepiej byłoby dogadać się z inną hodowlą chociażby pod względem sposobu doboru i wymiany materiału hodowlanego. To daje realne szanse na zwiększenie postępu genetycznego o ile pracuje się rzetelnie. Przykładem może tu być sposób pracy hodowców z czeskiego klubu hodowców królików angorskich, prowadzą oni literowy zapis w rodowodach, w którym każdy znak to inna cecha. Dużymi literami alfabetu oznacza się cechy, które są dobre u danej sztuki. Małe litery z dodatkowymi symbolami oznaczają słabe strony zwierzęcia, nad którymi trzeba pracować kojarząc ze zwierzęciem, które poprawi tą cechę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 paź 2012, 16:09 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Moim zdaniem z tego co napisała Ewa wynika że da radę prowadzić prace hodowlane lecz w minimalnym zakresie rozwiązaniem tego mogłoby być powstanie klubu konkretnej rasy np. angor , wjs czy innych i tam wspólnie określić sobie cele dla poszczególnych osób i razem je realizować w obrębie jednej rasy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2012, 8:22 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Z pracą hodowlana jest jak ze sportem. Można uprawiać wyczynowo, ale amatorsko też, a historia sportu uczy, że wytrwałością i zaangażowaniem "amatorzy" wypracowywali lepsze wyniki niż "kombinaty produkujące medalistów".
Wracając do tematu. Czy to będzie pięć linii czy jedna para to i tak podstawą jest WIEDZA, jak kojarzyć pary.
Wiedza o tym o czym mimochodem wszyscy piszemy, ale chyba za mało podkreślamy. Do kojarzenia par nie są potrzebne dwie oceny po 96pkt, tylko wiedza czy osobniki mają to co nam potrzebne.
Na szczęście dla takich amatorów jak ja, zdobycie wiedzy nie wymaga takich nakładów finansowych jak budowanie pomieszczeń i kilkudziesięciu klatek dla tych kilku linii.
To co mnie przekonuje, że lepiej mieć więcej niż parkę, jest statystyka.
Niestety wskazuje ona, że przypadki nagłych padnięć, wypadków itp nie należą do rzadkości.
Przy jednej parce takie zdarzenie może nam zniweczyć bezpowrotnie całą pracę, bo królik "odejdzie w zaświaty" z całą pulą genów które wypracowaliśmy i zostaną nam tylko wspomnienia.
Mnie wychodzi, że najbezpieczniej mieć dwie-trzy samiczki i do nich samczyka, a jeszcze lepiej równolegle drugi taki "komplecik".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS