Króliki nasze hobby
http://forum.e-hodowca.pl/

Obliczanie rzeźnościu u królików
http://forum.e-hodowca.pl/viewtopic.php?f=30&t=164
Strona 1 z 2

Autor:  Maciek [ 15 paź 2012, 20:45 ]
Tytuł:  Obliczanie rzeźnościu u królików

Jak obliczyć różnicę pomiędzy tuszką przed oskórowaniem i wypatroszeniem od takiej już po skórowaniu to wiem ^^, ale z jakimi narządami i częściami ciała powinno liczyć się masę królika zabitego odnośnie jego masy przed zabiciem i wypatroszeniem. Czy liczy się to z łbem i łapkami przed obcięciem? Czy może liczy się bez tego? A może dochodzą do tego jeszcze inne rzeczy, które powinny być uwzględnione a ich nie wymieniłem?

Autor:  Baartez2006 [ 15 paź 2012, 20:58 ]
Tytuł:  Re: Obliczanie rzeźnościu u królików

Tuszka bez głowy, wątroba, serce, nerki, płuca.

Autor:  Pajo [ 15 paź 2012, 21:54 ]
Tytuł:  Re: Obliczanie rzeźnościu u królików

aby obliczyć mięsność królika , jak sama nazwa wskazuję ile mięsa się na nim znajduję % , to trzeba by było się pobawić zważyć żywego królika , i po zabiciu z tuszki oddzielić wszystkie nawet najdrobniejsze kawałeczki mięsa od tuszki , zważyć je . Od wagi królika odjąć ilość mięsa i wyjdzie ile procent z całości stanowiło mięso to znaczy jakiej był mięsności a ile procent stanowił odpad .

Autor:  Jerzy [ 16 paź 2012, 0:42 ]
Tytuł:  Re: Obliczanie rzeźnościu u królików

Wydajność rzeźna to żywy = 100%, tuszka 50 do 60%. Moje TB mają zwykle 52%. Z wątrobą, nerkami i sercem, bez głowy i płuc. Jakoś nie mogę się przekonać do gotowania płucek, bo niekiedy przy uboju nabiegają krwią. Zresztą kupowałem w Biedronce tuszki z Kanwilu, nie było tam podrobów.

Inną sprawą jest stosunek zawartości mięsa do kości w tuszce. Tuszka 100%, wygotowane i dokładnie oddzielone mięso x %. X dlatego, że nigdy tego nie robiłem. Szczególnie dokładnym wyczyszczeniem żeberek przeważnie zajmują się pieski.

Autor:  Ewa-Anna [ 16 paź 2012, 9:45 ]
Tytuł:  Re: Obliczanie rzeźnościu u królików

Liczysz tak właściwie to co jest dla Ciebie ważne. Czasem rzeczywiście liczy się wydajność rzeźną zaliczając do tuszki głowę, ale wtedy to powinno być zaznaczone. Liczenie tuszki z głową jeśli ma się ja później odrzucić i jest trochę mało sensowne. Wtedy może wypaść, że z dwóch królików np NB lepiej wyjdzie w porównaniu ten z masywniejszą głową, a nie ten w typie mięsnym.
Ogólnie liczy się właśnie tak jak już napisał Jerzy stosunek masy królika przed ubojem do masy tuszki (czasem z podrobami). Taka ocena królika powinna być dostosowana do wartości mięsa. Do handlu liczy się masa tuszki, więc chodzi o to aby była jak największa. Jeśli mamy zjeść królika patrzymy czy to są same kości czy mięso. W praktyce trudno wyliczać ile jest mięsa a ile kości, bo to trudne czasochłonne i niedokładne. Czasem robi się tak, że gotuje się, albo piecze tuszkę, aby mięso łatwiej odchodziło od kości, ale wtedy już są inne wartości. Zmienia się wilgotność tuszki i część składników z niej ucieka przy tej obróbce.
To co jeszcze liczy się dla wartości królika mięsnego to wielkość wyrębów. Mamy combry, udka i przody. Wiadomo comber jest najlepszy więc i tu dobrze byłoby jeśli królik maiłby go jak największy. Z przodem jest problem zazwyczaj, bo króliki są zbyt wąskie na przodzie ideałem byłby królik mięsny z mocno rozbudowanym przodem.

Autor:  Maciek [ 16 paź 2012, 9:45 ]
Tytuł:  Re: Obliczanie rzeźnościu u królików

Dzięki :) Ja ważyłem zawsze tylko z wątrobą i w tym roku wyszła mi rzeźność hybrydy NB z NC od 53,5% do 56%
A jeszcze takie jedno pytanie. Jak tuszka obrasta tłuszczem np na zimę to razem z tym tłuszczem powinno się ją ważyć czy tłuszcz powinno się zebrać?

Autor:  Ewa-Anna [ 16 paź 2012, 9:58 ]
Tytuł:  Re: Obliczanie rzeźnościu u królików

Powinieneś liczyć tak żeby mieć informacje o tym co jest dla Ciebie ważne, jeśli tłuszcz odrzucasz to dobrze byłoby wyliczać z nim i bez.

Autor:  włodek [ 16 paź 2012, 10:57 ]
Tytuł:  Re: Obliczanie rzeźnościu u królików

Maciek,wydajność rzeżną możesz obliczać tak , jak tobie pasuje. Możesz liczyć z głową lub bez, z podrobami lub bez nich.Oddzielać mięso od kości czy zeskrobywać tłuszcz. Ważne jest, żebyś wiedział jakie wydajności i w jakim wieku mają poszczególne rasy czy krzyżówki i wtedy mógł porównywać te osiągi do swoich królików.
Jeśli chodzi o sam tłuszcz króliczy, to jest raczej przyjęte, że tam , gdzie zbywa się całe tuszki lub ich wyręby, to nie oddziela się tłuszczu. Tuszki bardziej otłuszczone są po prostu tańsze. W bardziej szczegółowej analizie rzeżnej zwraca się też uwagę na kolor tłuszczu.

Autor:  Jerzy [ 16 paź 2012, 14:47 ]
Tytuł:  Re: Obliczanie rzeźnościu u królików

W moim stadzie większość ma tłuszcz biały, ale zdarzyło się parę sztuk z żółtym tłuszczem. Czy to prawda, że zawiera on prowitaminę A i jest bardziej pożądany od białego?

Autor:  włodek [ 16 paź 2012, 15:00 ]
Tytuł:  Re: Obliczanie rzeźnościu u królików

Dokładnie odwrotnie. Króliki z żółtym tłuszczem uważa się za gorsze i zaleca się eliminowanie samic, które mają takie potomstwo. Żółty tłuszcz uważany jest za dziedziczny, ale na jego barwę i konsystencje ma również wpływ żywienie. Taką paszą może być kukurydza.

Strona 1 z 2 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/