Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:27

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 19 gru 2012, 19:02 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Dełeś kilka zagadek ta jest jedna z nich .Jestem ciekaw jakie ty masz zdanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2012, 20:11 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Powiem tak.
Dwie samice WJS, siostry, pierwiastki Kryte w jednym terminie wykot 12.04.2012. Młode odsadzone15.07.
Dostawały jeść to samo, czy tyle samo jadły nie wiem bo miały przy karmieniu ile chciały :D
Odchowały wszystkie młode, nie podawałem nic z leków itp. poza EM do picia.
Pierwsza miot 9 sztuk w wieku 5 miesięcy ważyły 3,8; 3,9;3,5; 4,0; 3,8; 4,0; 3,8; 3,8; 4,0
Druga 4 sztuki w wieku 5 miesięcy miały 3,6; 4,4; 4,0; 4,1.
Podkreślone to samce.
Nie mam pojęcia jaki z tego wniosek wyciągnąć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2012, 23:38 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Darek, dobrze że są jakiekolwiek dane eksperymentalne, bo bez tego można sobie tylko gdybać. Nie odpowiadają one na zadane pytanie (90 dni życia). Do 150 dnia życia kiedy były ważone mogły ulec zmianie stosunki wagowe między nimi. Co mamy, to postaram się opisać w tabelce.
Uwagi: Miot9 = 100%
-----------------------------Miot9------Miot4------%
Suma------------------------34,6-------16,1-------47
Średnia----------------------3,84-------4,03------- 105
Odchylenie standardowe---0,16-------0,33
Minimum---------------------3,5---------3,6--------103
Maksimum--------------------4,0--------4,4---------110

Wnioski:
1. Większa plenność wpływa na wagę żywca. Mały miot dał w 5. miesiącu 47% dużego.
2. Średni królik z mniejszego (o połowę) miotu był tylko 5% cięższy. (A mógłby ważyć 200%. Tu widać, że było to dawno po laktacji, ale trudno, nie mamy wcześniejszych danych)
3. Liczniejszy miot był bardziej wyrównany. (Mniejsze odch. st.)
4. Minimalna waga w wielkim miocie była prawie taka sama, jak w małym. 3% to mały błąd.
5. Wzorzec WJS mówi o wadze w 5. miesiącu 3,4kg. Wobec tego te z miotu9 są w sam raz. Te z miotu4 za duże. Co się okaże w 8. miesiącu - zobaczymy.
6. Wobec pkt. 5 nie ma sensu uśmiercanie słabych noworodków.

PS. Tabelka w tym edytorze całkiem się rozjechała :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2012, 0:21 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Wiem Jerzy, że nie odpowiadają, ale po prostu innych nie mam. Musze odszukać kartę z wagami w 4 miesiącu.
Z punktu widzenia mojej Hodowli, poniekąd nastawionej także na pozyskanie mięsa na własne potrzeby, nasuwa mi się następujący wniosek.
Laktacja ma mniejszy wpływ na ogólną ilość mięsa niż by się to mogło wydawać. Liczniejszy miot nadrobił masę.
Ponieważ na własne potrzeby nie ubijam mniejszych jak 5 miesięczne wcześniejsze dane nie są mi aż tak potrzebne.
Zaznaczam, ze granulat był częścią paszy do 10-11 tygodnia. Potem tylko własna mieszanka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2012, 1:45 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Jerzy, dlaczego napisałeś, że te z miotu z 9 sztukami są w sam raz, jak one średnio ważą 3,84kg., a według wzorca, którego przytaczasz ma być 3,4kg :?:

A gdyby samica nr 2., zamiast 4 sztuk, miałaby 9. Jakie wówczas ten miot uzyskałby wagi i czy w ogóle w takiej ilości sztuk dożyłyłyby 5 miesięcy.
Moim zdaniem właśnie po tym długim okresie pobytu z samicą , można wyciągnąć wniosek, że samica nr 2 ma znacznie gorszy wskażnik mleczności od samicy nr. 1.
Ogólnie jednak oba mioty uzyskały bardzo dobre przyrosty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2012, 9:33 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Może nie w sam raz, ale są bliżej. Na ten temat niech się wypowiedzą wystawiający, ja do nich nie należę. Mleczność liczy się w 21 dniu. Po 129 dniach od tego momentu te mniejsze mogły nadrobić. Samice są siostrami, więc co by było - widać u siostry. Prawdopodobnie geny ma podobne, ale coś było powodem mniejszej plenności. Według mnie cztery młode na 8 sutków nie zdołały wypić wszystkiego mleka i samica "zasuszyła się", nie wykazała pełnego potencjału mleczności, bo nie miał kto doić.

To dalekie porównanie, ale człowiek też jest ssakiem. Narząd mleczny jest bardzo subtelny. Kobiety oddające swoje dzieci do inkubatora mają problemy z pokarmem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2012, 10:48 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Nie wiem czy to ważne, ale te same samice w następnych miotach "wymieniły się". Ta od 9 dała 5 sztuk a ta od 4, 7 sztuk.
Niestety mioty już nie są z podobnego terminu więc nie mam jak wagi porównywać.
Mam do Was pytanie. Czy ten temat jest bardzo istotny w takiej Hodowli jak moja czy raczej w hodowli typowo na mięsko?
Nigdy nie dobierałem samic pod katem jakości laktacji. Liczebność miotów rzecz jasna tak, ale potem to juz tylko Fenotyp jest brany pod uwagę.
Z mojego punktu wiedzenia. Mniej liczne mioty są dla mnie trudniejsze. trzymam króliki do wieku Wystawowego i mają większą tendencję do zapasania.
Pewnie to moje błędy żywieniowe, bo nadal mam tendencje do "podawania za dużo" :D , ale czy przypadkiem nie jest tak jak u ludzi?
Podobno ilość komórek tłuszczowych, odpowiadających za tendencje do tycia, jest stała i przez błędy w żywieniu w dzieciństwie jest ich u ludzi więcej.
Może królik z mniej licznego miotu "za dobrze jadł" na starcie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2012, 11:35 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Ja myślę, że czy to chów, czy hodowla to wysoki wskażnik mleczności samic jest dla jednych i drugich czymś bardzo pożądanym, bo nie ma lepszej paszy niż matczyne mleko. Każdemu natomiast zależy, ażeby królik rósł, był zdrowy i dobrze wyglądał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2012, 13:38 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
mam rozumieć ze ilość 4 szt osesków ma negatywny wpływ na samice ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 gru 2012, 23:03 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Według mnie, bardziej szkodliwe jest to dla samego hodowcy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS