Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:17

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20 wrz 2012, 20:33 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:02
Posty: 37
Images: 16
GG: 118
Miejsce zamieszkania: Szamocin
Województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Pazury u królika wymaga pielęgnować, lecz mało kto to robi. Częste pytanie kiedy przycinać? Należy się przyglądać królikom co jakiś czas i zwracać uwagę na ich pazurki. Nie obcinane pazury mogą ranić łapy utrudniać chodzenie, przy dopuszczaniu mogą się wzajemnie ranić. Jak to robić? Ciężko będzie mi wytłumaczyć ale się postaram :). Na początek najlepiej skonsultować się z doświadczonym hodowcą który nam pokaże co i jak, lub wybrać pomocnika który by nam przytrzyma królika. Pazurki obcinamy za naczyniem krwionośnym (u białych królików ładnie widoczny). Najlepiej robić to na wąskim stole na wysokości naszego pasa. Pomocnik niech trzyma królika za skórę na karku oraz zadzie tak aby się nam nie wyrywał. Jedną ręką przytrzymujemy łapę królika lekko rozchylając pazurki, a drugą ręką przycinamy pazurek przed rdzeniem. Nożycami musimy przyciąć pazurek energicznie nie powoli. Uważajcie zawsze przy przycinaniu przednich łapek na pysk królika który może się znaleźć obok naszej ręki i może nas ugryźć. Na początek proponuje króliki spokojne, najlepiej takie które nie są w naszym stadzie podstawowym, które są np. przeznaczone na ubój. Gdy nabierzecie wprawy sami już będziecie to robili bez pomocnika.

Zaprezentuję wam moje nożyce które kupiłem w zoologicznym koszt to około 25 zł
Oto one:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2012, 20:41 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Też mam takie nożyce. :D Podpowiem od siebie, że tę ruchoma blaszkę lepiej od razu odłamać bo tylko przeszkadza.
Przy przycinaniu proponuje zwrócić uwagę na piąty pazur. Ten pod spodem, Potrafi się zawinąć do góry w kierunku stopy.
Co do gryzienia to jak już złapie to najczęściej za tę rękę która trzymamy łapkę. Praworęczny jestem więc za lewą :D
Mam swój paten w postaci rękawicy roboczej wzmacnianej skórą w której obciąłem palce wskazujący środkowy i kciuk. Nawet jak capnie to nie do krwi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2012, 20:59 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:02
Posty: 37
Images: 16
GG: 118
Miejsce zamieszkania: Szamocin
Województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Masz rację, się zastanawiałem do czego ta blaszka i jak ona ma pomóc bo tylko zawadza, też ją zdemontowałem. Takie nożyce to niewielki koszt, a jaki pożyteczny w naszej hodowli. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2012, 21:04 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Ta blaszka teoretycznie ma służyć temu by oparł się o nią koniec pazura. Żeby za głęboko nie uciąć. Tak naprawdę nie sprawdził się jednak ten patent. Zresztą jak i ze ząbki do blokowania. Jak nowe to działa. Po roku tak się wyrobiły, że blokowały mi nożyce przy przycinaniu. Trzeba było zaklepać.
Są jeszcze nożyce oczkowe. Nie używałem, ale przymierzam się do zakupu w celu sprawdzenia które lepsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2012, 21:07 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:02
Posty: 37
Images: 16
GG: 118
Miejsce zamieszkania: Szamocin
Województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Jak kupisz to podziel się opinią. A co do tej blokady to tak ząbki się starły że nawet nie blokuje się już u mnie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2012, 21:16 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
A u mnie się zakalce nie starły tylko samo zamykało. :evil:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 wrz 2012, 19:16 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Co do nożyc w tej chwili mam oczkowe , nie mam do nich zastrzeżeń , wcześniej używałem zwykłych cążek do drutu .
Co do samego zabiegu zwrócił bym najbardziej uwagę na to , w którym miejscu je przyciąć aby nie wykonać tego zabiegu za blisko żywej części pazurka . U albinosów widać wyraźnie tą część jako ciemniejszą , ciecie nie wykonujemy na granicy tylko około 1 cm za nią , aby było łatwiej to wychodzi gdzieś na końcu futra , więc można powiedzieć ,że najbezpieczniej jest wykonać cięcie w miejscu , w którym kończy się futro.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sty 2013, 0:10 
Offline
policjant
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 10:18
Posty: 73
Images: 22
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Częstochowa
Województwo: śląskie
Płeć: Mężczyzna
no polecam taką gilotynkę do pazurków pomaga w dbaniu o paznokcie naszych pupili :D
a co do obcinania to niektórzy ludzie tego nie robią i przez to króliki cierpią to nie pies ze sie wybiega i zedrze pazury :D wiec pomyślcie cie co jeszcze o to nie dbają :D koszt to 20zł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sty 2013, 12:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 22:33
Posty: 139
Images: 29
Lokalizacja: woj. śląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Częstochowa
Województwo: śląskie
Płeć: Kobieta
Yeti pisze:
Są jeszcze nożyce oczkowe. Nie używałem, ale przymierzam się do zakupu w celu sprawdzenia które lepsze.

Pewnie chodzi tobie o gilotynkę. Ja jako wieloletni hodowca i groomer nie polecam tym bardziej nowicjuszowi, nożyce owe potrafią miażdzyć pazury ,a nawet jak są dobrze zrobione to ten kto nie wie jak się nimi posługiwać (bo wbrew pozorom to sztuka) łatwo krzywdę zrobi królikowi. Przy takich nożycach trza mieć dobre wyczucie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sty 2013, 22:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
wydaję mi się że Lady chodzi o całkiem co innego , cążki oczkowe własnie są specjalnie przystosowane do obcinania pazurków zwierzaczkom , ich kształt i ostrość zapobiegają właśnie takim sytuacją . cążkami tymi można spokojnie przyciąć futru , są bardzo ostre , tak więc nie ma mowy o miażdżeniu pazurków. Jak sama nazwa Oczko maja własnie taki zamknięty kształt .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS