Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 14:52

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 paź 2012, 18:25 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Czy mieszanie królików w jednej rasie jest dozwolone ? Czy taki królik może mieć rodowód ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 paź 2012, 19:18 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, 11:08
Posty: 206
Images: 42
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wilczyn
Województwo: dolnośląskie
Wg mnie nie, ale ja sie mało znam na tym. No bo ja się skrzyżuje dwa różne kolory to wyjdzie galimatias i w sumie taki królik jest rasowy ale barwy dziwnej. Co innego jak się chce uzyskać lepszy rysunek i dopuszcza się króliki jednej maści do srokatych tego samego odcienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2013, 13:00 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Skąd zdanie, że krzyżówki między barwne są niedozwolone?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2014, 9:40 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2013, 18:00
Posty: 24
Images: 2
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Podwierzbie
Województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Widzę że bardzo dużo wątków stanęło na niedokończonym temacie. Wiem że można krzyżować barwy Baranów Francuskich, ale czy jest to dozwolone? Żeby krzyżować barwy trzeba mieć jakiś cel. Np. ja skrzyżowałem Barana Francuskiego samicę z samcem czarnym by poprawić barwę niebieską aby była ciemniejsza. Ciekawe czy mi się to uda. A coś więcej w tym temacie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2014, 10:25 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
A po co to krzyżowanie?
Ilu Hodowców w Polsce zajmuje się hodowlą twórczą w oparciu o genetykę, w celu wyhodowania nowej odmiany?
Oczywiście ustabilizowanej odmiany barwnej zapewniająca dziedziczenie ubarwienia.
Nie wiem, ale nie mam nic przeciwko (wręcz odwrotnie) aby Ci HODOWCY, krzyżowali odmiany barwne. Znając się na genetyce niewątpliwie wiedzą, że nie można wypuszczać z hodowli królików o nie ustabilizowanej barwie, a jeśli już znajdzie się chętny do dalszej pracy nad barwą to rzetelnie wpiszą mu w pochodzeniu przodków rzeczywistą barwę.

Krzyżowanie bez tej wiedzy nie ma większego sensu z punktu wiedzenia wzbogacania Hodowli. Wręcz są szkodliwe!
Nagminne krzyżowanie bez ładu i składu a potem wpisywanie w rodowody odmiany barwnej "na oko" zaśmieca pule genów odmiany barwnej. Powstają melanże barw nie przekazywanych na następne pokolenia. kupujemy królika a potem zdziwienie co się "uległo". Hodowca wiezie to na Wystawę i nagle Sędzia znajduje błąd w barwie podszycia. :shock:
Bogu ducha winny człowiek dostaje "metryczkę", że kombinuje i chciał sędziów "w bambuko zrobić". A on po prostu zakupił mieszańce nawet o tym nie wiedząc.

Tego chcecie? Takiej wolności? No to powodzenia w hodowli. Ja już nie biorę królików w ciemno. Jakoś przetrwam z tymi dwoma rasami. Hodowcom Baranów i Belgów współczuję. :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS