Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 23:13

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 lis 2012, 21:38 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Krzyżówka testowa

Na przykładzie barwy oczu - cechy warunkowanej jedną parą genów.
AA - oczy ciemne
Aa - oczy ciemne
aa - oczy niebieskie (homozygota recesywna)

Rodzice: ojciec ciemnooki (ale nie wiadomo, czy AA, czy Aa)
matka niebieskooka (homozygota recesywna aa jako warunek konieczny do wykonania krzyżówki testowej)

Pytanie: jaki genotyp ma ojciec? AA czy Aa
Tego dotyczy test.

Zdarzenie 1: Pierwsze dziecko - ciemnookie. Wiadomo, że od matki dostało a (małe), od ojca A (duże). Jest heterozygotą. Ale nie ma odpowiedzi na pytanie testowe: jaki genotyp ma ojciec?

Zdarzenie 2: Drugie dziecko - ciemnookie. Dalej nie ma odpowiedzi.
a) gdyby ojciec miał genotyp AA, to pierwszemu dziecku mógł dać pierwsze A, drugiemu drugie A; obu dzieciom pierwsze A; obu dzieciom drugie A (z drugiego chromosomu)
b) gdyby ojciec miał genotyp Aa, to pierwszemu i drugiemu dziecku mógł dać A(duże).

Dopóki nie urodzi się niebieskookie (aa) dziecko, krzyżówka testowa nie da pełnej odpowiedzi.

Zdarzenie 3: Trzecie dziecko - niebieskookie. Mamy pewność, że ojciec jest heterozygotą pod względem barwy oczu Aa.

Im większe potomstwo, tym pewniejszy jest wynik krzyżówki testowej w przypadku homozygoty dominującej AA. Wszak taki ojciec będzie miał same ciemnookie dzieci. Dotyczyło to ludzi.

Teraz o królikach. Cechy umaszczenia nie są warunkowane jedną parą genów, nie jest to zatem tak banalnie proste jak w tym przykładzie, ale króliki mają duże mioty, odpowiedź może być już po miesiącu, nie trzeba czekać latami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lis 2012, 21:56 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
nie znam się na tych AA i tym podobnych jestem praktykiem tak jak mój kolega o o czarnych włosach i czarnych oczach ma żonę blond niebiesko Oką a urodziła mu się córka ruda jak wiewiórka z niebieskimi oczami niebieskimi .

to samo do królików króliki dziedziczą cechy ale moim zdaniem po rodzicach ale bardziej po dziadkach nawet w trzecim pokoleniu okaże się ze coś niespodziewanego wyskoczy mówię tu o kojarzeniu w rasie.


A krzyżowanie miedzy rasowe jest dopiero loterią . Nie mówię już o mieszańcach tu rachunek jest nieraz jak w totolotku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lis 2012, 22:35 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Pajo, człowiek ma kilkadziesiąt tysięcy cech, a krzyżówka testowa dotyczy jednej cechy. Nie mieszaj więc. To, że króliki dziedziczą, to oczywiste. Bardziej po rodzicach, bardziej po dziadkach i cały czas wstecz pra pra. Tylko ujawnianie się tych cech jest różne w zależności od tego jakie to były geny. Rodzajów genów jest naprawdę dużo. Mogą też ulegać mutacjom. Nie jestem genetykiem i nie miejsce tu na genetykę człowieka. To co pamiętam ze szkoły staram się wprowadzić na forum w celu lepszego zrozumienia hodowli i pomocy innym. Na tematy, na których się nie znam, nie wypisuję że się nie znam. Jestem również praktykiem. Hodowcą.
PS. A kolega musiał mieć Aa tak jak ja. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lis 2012, 7:43 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
W internecie spotkałam się kiedyś z krzyżówką testową mającą na celu sprawdzić, czy króliki mają wadę genetyczną. W każdym razie chodziło o to, że hodowca miał króliki u których pojawiła się zaćma. Celem było sprawdzenie królików u których nie jest widoczna choroba, więc kojarzył je z królikami które oślepły. Jeśli w miotach pojawiały się znowu ślepnące króliki wiedział, że te należy wyeliminować z rozrodu. Zaćma jest głownie chorobą przerasowionych królików, pojawia się tam gdzie populacja rasy jest niewielka. Kiedy każdy królik w rasie staje się cenny nie jest tak łatwo wyeliminować go z hodowli, należy sprawdzić jego genotyp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lis 2012, 14:30 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 21:09
Posty: 245
Images: 0
GG: 0
Województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
http://translate.googleusercontent.com/ ... iGrqJzA_cA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lis 2012, 20:19 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Nie wiem Bartek czy dobrze odczytałeś sens wypowiedzi Jerzego .Link który podałeś raczej nie ma nic wspólnego krzyżówką testową . Materiał został już wykożystany nawet na srokaczu przez Tomka na jego podstawie było wyjaśniane o srokaczach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lis 2012, 22:54 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 21:09
Posty: 245
Images: 0
GG: 0
Województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Ale mówi o prawu Mendla (tym razem chyba dobrze napisałem)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS