Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 23:50

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przerasowienie
Post: 26 lip 2013, 20:43 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Przerasowienie królików co o tym sadzicie , jakie są tego skutki i jak odbija się to na naszej hodowli wszyscy wiemy ale czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy szukamy innych przyczyn a tak naprawdę przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi właśnie w tym .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lip 2013, 20:56 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Pajo co oznacza przerasowienie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 paź 2013, 20:17 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:30
Posty: 84
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Cybinka
Województwo: lubuskie
Być może "przerasowienie" nie jest terminem fachowym, lecz wielu weterynarzy używa go do określenia sytuacji w której, dany osobnik w danej rasie, przejął wszystkie możliwe najlepsze cechy rasy, a wraz z nimi wszystkie możliwe choroby. jakie najczęściej nękają daną rasę i nie tylko. Jak tłumaczył mi weterynarz często zdarza się że niektóre choroby, są jak gdyby przypisane do rasy (abstrahuję tu od gatunku zwierzęcia) lecz normalnie, zwierzę choruje na jedną góra dwie choroby z, nazwijmy to, listy przynależnej danej rasie. Tzw. "przerasowiony" osobnik będzie nękany przez wszystkie choroby z listy, czy to pojedynczo, czy grupowo w różnych konfiguracjach, czy też wszystkimi na raz. Tak czy tak, jeśli chce się hodować takiego zwierzaka należy liczyć się ze sporymi wydatkami na leczenie, do tego nie zawsze skuteczne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 paź 2013, 21:52 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Jaki jest królik, gdy nastąpi przerasowienie :?:
1. Super rasowy
czy
2. Staje się bezrasowym ( zmęczenie materiału).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2013, 10:56 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym pojęciem. Przerasowienie.
Moim zdaniem nie ma jakiegoś granicznego punktu w którym królik staje się z rasowego "przerasowiony".
Zastanawiam się także na ile to pojecie dotyczy królików.
Przykładowe owczarki niemieckie maja problem z dysplazją stawów biodrowych. Ale, akurat w tym przypadku przyczyna jest dążenie do uzyskanie postawy. Mozę i ładnej ale nie naturalnej.
Czy u królików, aż tak dalece zmieniamy naturę, że powstało coś niezgodnego z prawami natury?
Zapewne jest spora liczba ras które mają problemy spowodowane takim a ni innym kierunkiem hodowli. Być może np BO maja tendencję do odgniotów bo ciężar ciała obciąża stopę?
Nie mogę się jednak zgodzić z wrzucaniem wszystkich Rasowych zwierząt do jednego worka i twierdzeniem ze w każdym przypadku zachodzi to "przerasowienie". Nie mogę bo od takiego stwierdzenia bardzo bliska droga do wniosku, ze wszystko co rasowe to chorowite, wadliwe i nie naturalne.
W naturze także istnieją różnice pomiędzy populacjami tej samej rasy w zależności od warunków środowiskowych. To przecież kwintesencja teorii Darwina. To co dziś może się wydawać anomalią, odstępstwem od normy, upośledzeniem może się okazać w przyszłości właściwym kierunkiem ewolucji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 paź 2013, 23:20 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Ja zaczynam się domyślać, że królik ''przerasowiony'' to taki, który narodził się z kojarzeń krewniaczych. W dodatku nie jest on pierwszym pokoleniem, lecz jego rodzice i dziadkowie też już pochodzili z kojarzeń bliższych lub dalszych krewniaczych, a cała ta negatywna kumulacja cech nastąpiła w tym, którego nazywamy ''przerasowionym''.
Z tym, że te negatywne cechy dotyczą chyba głównie zdrowia, a nie samego wyglądu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2013, 13:29 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
według mnie włodek trafił w samo sedno , ja mam podobne zdanie na ten temat , no ale jeszcze dodał bym też wygląd tj. krzywy zgryz , wady postawy , paraliże, przykurcze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2013, 19:26 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Ja niestety nie mogę się z tym zgodzić. Skąd wniosek, że kojarzenia krewniacze mają coś wspólnego z rasowością?
Ta sama zasada dotyczy zwierząt rasowych jak i nie rasowych. Czy można powiedzieć, że ktoś rozmnażający królik bezrasowe w obrębie niewielkiego stada "przerasowił" je? No chyba raczej nie.
To już ma swoje nazwy, chów wsobny, krycie kazirodcze, kojarzenia krewniacze. Nie mieszajmy do tego słowa rasa bo akurat to jest bez znaczenia.
Do głowy przychodzi mi jeszcze jedna sprawa. Czy wzięliście pod uwagę jakie skutki może przynieść nazywanie tych niewłaściwych metod kojarzenia par (pomijam tu hodowlę na linię bo to robią fachowcy na określonych zasadach) "przerasowieniem"?
Przerasowiony czyli za bardzo rasowy? Jednym słowem rasowy, to z wadami?
A przecież wspomniany wcześniej wady nie maja nic wspólnego z rasą. Mają za to wiele, z niewiedzą lub nieuczciwością hodowcy. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2013, 20:26 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 14 sty 2013, 19:55
Posty: 89
Images: 43
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Nowogrodziec-Biłgoraj
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Moim zdaniem jeżeli dochodzi do przerasowienia to tylko wina hodowcy. Co z tego że jest piękny z wyglądu i zbierze brawa na wystawie jak np. nie będzie chować młodych i kryć samic albo z jakimś zwyrodnieniem. Ja nie dąże do ideału królik rasowy musi być królikiem rasowym a jeżeli ktoś chce stowrzyć idealnego królika to będzie przerasowiony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS