Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 18:48

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Francuski Baran
Post: 20 sie 2012, 14:01 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Poniższy szczegółowy opis cech budowy ciała, typu rasowego, barwy okrywy włosowej itd., został zaczerpnięty z Wzorca Królików wydanego przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt w Likwidacji (Warszawa, Listopad 2000r.)

"Występuje w następujących odmianach barwnych:
Francuski Baran Szary(FBS) - genotyp: AA BB CC DD GG
Francuski Baran Żelazisty(FBŻl) - genotyp: AA BeB CC DD GG
Francuski Baran Czarny (FBC) - genotyp: AA BB CC DD gg
Francuski Baran Niebieski (FBN) - genotyp: AA BB CC dd gg
Francuski Baran Hawana (FBH) - genotyp: AA BB cc DD gg
Francuski Baran Madagaskarowy (FBM) - genotyp: AA bb CC DD gg
Francuski Baran Szynszylowaty (FBSl) - genotyp: AchiAchi BB CC DD GG
Francuski Baran Żółty (FBŻ) - genotyp: AA bb CC DD GG
Francuski Baran Srokacz (FBSr) w ww. odmianach barwnych - genotyp: do ww genotypów dodawany jest allel Kk
Francuski Baran Biały Czerwonooki (FBBc) - genotyp: aa -- -- -- --
Francuski Baran Biały Niebiekooki (FBBn) - genotyp: AA -- -- -- -- xx

Wymagania wzorcowe masy ciała w poszczególnych miesiącach życia dla tej rasy królików przedstawiają się następująco:


wiek (miesiąc) 3 4 5 6 7 8
masa w kg 2,5 3,5 4,0 4,5 5,0 5,5



Ocena cech objętych wzorcem:

1. Masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej:


kg 5,00-5,19 5,20-5,49 5,50 i powyżej
pkt. 8 9 10



Dopuszcza się u samców niższą wzorcową masę ciała o 10 % niż podana w powyższej tabeli.
Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 5 kg.
Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała. Sylwetka krępa i zbita. Tułów walcowaty. Zad lekko ścięty bardzo dobrze umięśniony. Szyja krótka (niewidoczna) i silna. Nogi krótkie i silne. Ogon prosty przylegający do tułowia. U samic niewielkie, symetryczne podgardle.

3. Typ rasowy:
Głowa szeroka i mocna, wyraźnie garbonosa. Policzki silnie rozwinięte, szerokie zaznaczone. Oczy duże, wyraźne, nie za głęboko umieszczone w oczodołach (miernie "wysadzone"). Uszy mięsiste, o pełnym owłosieniu, mocno osadzone, symetrycznie zwisające otworami do głowy. Końce uszu zaokrąglone łagodnie. Na głowie między uszami wyraźnie zaznaczona "korona". Rozpiętość uszu od 38 cm do 45 cm.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość i jedwabistość):
Okrywa włosowa gęsta (zwłaszcza włosów podszyciowych), sprężysta i jedwabista. Długość włosów pokrywowych od 3,5 cm do 4 cm.

5. Barwa okrywy włosowej:

Barwa okrywy włosowej zróżnicowana w zależności od odmiany barwnej:
?szary (FBS) - ogólna barwa w partii grzbietowej ciemnoszara, boki oraz brzuch nieco jaśniejsze. Klin karkowy mały, lekko brązowy. Uszy czarnoobramowane. Wewnętrzna część ud oraz kończyn przednich i spód ogona - białe. Szeroki biały pas okrywy włosowej wzdłuż linii białej brzucha.
?żelazisty (FBŻl) - ogólną barwę okrywy włosowej tworzą czarne i brązowe włosy, przy czym włosy czarne przeważają. Wewnętrzna część ud oraz kończyn przednich i spód ogona grafitowy. Pas brzuszny ciemnoszary do grafitowego.
?czarny (FBC) - barwa włosów pokrywowych jednolicie, głębokoczarna, z wyraźnym połyskiem na całym ciele. W części brzusznej barwa okrywy o mniejszym połysku. Pas brzuszny ciemnoszary do grafitowego.
?niebieski (FBN) - barwa włosów pokrywowych ciemnoniebieska, równomierna na całym ciele, o wyraźnym połysku. Ogólna barwa o wrażeniu czarnym z nalotem niebieskim. Barwa okrywy brzucha i wewnętrznych stron ud matowa.
?hawana (FBH) - barwa włosów pokrywowych jednolicie ciemnobrązowa (czekoladowa) z wyraźnym połyskiem na stronie grzbietowej, na stronie brzusznej matowa.
?madagaskarowy (FBM) - barwa włosów pokrywowych od złotobrązowej do złotoczerwonej. Na tle tej barwy rozłożone są ciemnobrązowe włosy tworzące jakby owal. Uszy, pysk (tzw. maska), obwódki wokół oczu, brzuch, wewnętrzne strony ud, spód ogona mają barwę brązowoszarą bez woalu z ciemnobrązowych włosów, okrywa matowa. Maska nie może przechodzić powyżej linii oczu. Ciemna i jasna barwa nie może odcinać się ostro od siebie, powinna łagodnie przechodzić jedna w drugą.
?szynszylowaty (FBSl) - barwa włosów pokrywowych szara o odcieniu niebieskawym, z ciemnymi i białymi wierzchołkami (woal), równomiernie rozłożona na całym ciele. Klin karkowy mały, w kolorze jasnoszarym. W partii brzusznej barwa włosów jaśniejsza. Uszy ciemne, czarnoobramowane. Ogon od strony górnej czarny, przeplatany szarobiałymi włosami, od spodu biały.
?żółty (FBŻ) - ogólna barwa okrywy włosowej pomarańczowożółta, bez srebrzystości. Oczne obwódki i skroń trochę jaśniejsze. Okrywa włosowa na brzuchu, spodzie ogona i wewnętrznej stronie ud rozjaśniona do koloru jasnokremowego, a nawet białego.
?srokacz (FBSr) w ww. odmianach barwnych - okrywa włosowa w barwie odpowiadającej jednej z ww. odmian barwnych występuje na głowie (uszy, korona, część nosowa, czoło, okolice oczu), tułowiu w formie tzw. "płaszcza" okrywającego grzbiet, wierzchnią stronę ogona i około2/3 wysokości boków, odcinając się nie regularną linią od barwy białej. "Płaszcz" musi być symetryczny. Piersi, przednie kończyny i dolna część policzków są całe białe. Przeważnie białe są tylne kończyny i brzuch. Nie jest wadą białe zabarwienie pod brodą. Biała strzała, zaczyna się od czoła i przechodzi na koronę, dzieląc ją poprzek na pół. Białe plamy na karku.
?biały czerwonooki (FBBc), biały niebieskooki (FBBn) - barwa włosów pokrywowych śnieżnobiał



6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):

?szary (FBS) - barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu siwoniebieska. Pazurki i oczy o barwie brązowej.
?żelazisty (FBŻl) - barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu ciemnostalowa, lekko rozjaśniająca się w kierunku skóry. Oczy barwy od bardzo ciemnobrązowej do czarnej. Pazurki czarne.
?czarny (FBC) - barwa włosów podszyciowych intensywnie ciemnoniebieska, oczy i pazurki ciemnobrązowe.
?niebieski (FBN) - barwa włosów podszyciowych nieco jaśniejsza od włosów pokrywowych, oczy barwy niebieskoszarej, barwa pazurków od szarej do czarnej.
?hawana (FBH) - barwa włosów podszyciowych niebieska, jednolita na całej długości włosa, matowa. Oczy brązowe, pazurki ciemnobrązowe.
?madagaskarowy (FBM) - barwa włosów podszyciowych wyraźnie złotoczerwona. W partiach okrywy brązowo szarej podszycie kremowe. Barwa oczu brązowa, pazurków ciemnoszarobrązowa (ciemnorogowe).
?szynszylowaty (FBSl) - włosy podszyciowe ciemnoniebieskie zajmujące ok. 2/3 długości włosa, strefa środkowa około 7 mm barwy białoszarej. Nad strefą środkową czarny pas szerokości około 3 mm. Przy rozdmuchiwaniu okrywy wyraźnie widoczna strefowość w ubarwieniu włosów. Oczy ciemnobrązowe, pazurki brązowe do czarnych.
?żółty (FBŻ) - barwa włosów podszyciowych pomarańczowo-żółta, oczy brązowe, pazurki ciemnobrązowe.
?srokacz (FBSr) w ww. odmianach barwnych - w barwnych partiach okrywy włosowej włosy podszyciowe w barwie typowej dla danej odmiany. Białe podszycie przy białej okrywie włosowej. Oczy i pazurki w barwie odpowiadającej danej odmianie.
?biały czerwonooki (FBBc) - barwa włosów podszyciowych śnieżnobiała, oczy czerwone lub karminowe, pazurki białe.
?biały niebieskooki (FBBn) - barwa włosów podszyciowych śnieżnobiała, oczy szaroniebieskie, pazurki białe.


Wady dopuszczalne:
Mniej harmonijna budowa ciała. Zwężenie tułowia w części piersiowej. Głowa węższa, słabo zaznaczony garbonosy profil głowy. Widoczne pojedyncze podgardle u samców, zbyt luźna skóra. Oczy lekko wypukłe. Uszy symertycznie zwisające, ale nie przylegające dokładnie wewnętrzną stroną do głowy. "Korona" słabo zaznaczona. Małe odstępstwa od barwy typowej dla danej odmiany. U FBBc i FBBn barwa okrywy włosowej perłowa lub kredowobiała, z lekkimi zażółceniami. Okrywa włosowa mniej gęsta i sprężysta. Minimalne odstępstwa w barwie oczu i pazurków w stosunku do wzorca.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała mniejsza niż 5,00 kg. Wydłużona głowa bez garbonosego profilu, długa szyja. U samic brak podgardla albo podwójne lub potrójne niesymetryczne podgardle. Niesymetryczne zwisające uszy zwrócone otworami ku przodowi o rozpiętości mniejszej niż 38 cm lub większej niż 45 cm. Długość włosów w partii grzbietowej poniżej 3,5 cm lub zaznaczone miejscowe przerosty włosa(kępiastość), okrywa włosowa rzadka, brak sprężystości. Brak "korony". Duże odstępstwa od barwy typowej dla danej odmiany, u FBBc i FBBn okrywa włosowa zażółcona lub pojedyncze ciemna włosy w okrywie, inna jak wzorcowa barwa oczu i pazurków."




--------------------------------------------------------------------------------

W pracy hodowlanej powinniśmy zwracać uwagę na to, aby osobniki, które zostawiamy do dalszej hodowli posiadały jak najwięcej cech zbliżonych do ideału. Drobne wady opisane w punkcie jako "wady dopuszczalne" nie eliminują zwierzęcia z dalszej hodowli. Jeżeliby jednak wystąpiła chociaż jedna cecha opisana w punkcie "wady niedopuszczalne" to takiego osobnika powinno się natychmiast eliminować z dalszej hodowli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2012, 20:09 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
We wzorcu są istotne błędy .
1 . W wadach dopuszczalnych
Widoczne pojedyncze podgardle u samców,
Oczywiście żaden samiec nie może mieć podgardla , przy ocenie takiego królika jest to traktowane jako wada niedopuszczalna i królik jest zerowany .
2.W wadach niedopuszczalnych
U samic brak podgardla
W tym przypadku każda samica która nie ma podgardla , a w szczególności starsza powinna dostać 1 pkt dodatkowo za to że go nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sie 2012, 19:10 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Hodowla królików tej rasy nie należy do łatwej z kilku powodów .
Francuski Baran należy do ras dużych , więc wymaga większej klatki im większa tym lepiej dla królika . Szczególnie należy zadbać o samice wraz z młodymi . Młode powinny mieć dużo miejsca aby swobodnie mogły biegać , przy małych klatkach zaobserwowałem zwiększenie zachorowań na zespół jelitowy . Następnym problemem może być znalezienie odpowiedniego materiału hodowlanego do stada podstawowego . W kolorach szarym , żelazistym można zdobyć go łatwiej niż w innych odmianach barwnych .Najczęściej występującymi wadami w tej rasie są wystające kości biodrowe i łopatkowe , źle lub słabo owłosione ucho , brak prawidłowego ułożenia ucha w stosunku do głowy , przewężenie . W kolorach szarości przez ostatni okres czasu mało się mówiło o jej rozróżnianiu w związku z tym hodowcy mieszali kol szarości co doprowadziło do sprowadzenia wszystkich odcieni w jeden tylko szary .W obecnej chwili trwają prace w celu przywrócenia normalności czyli powracamy do różnych odcieni kol szarego .Następną trudnością jest uzyskanie rysunku płaszczowego u FB sr . Prawidłowy rysunek postaram się opisać innym razem. Cdn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 wrz 2012, 15:41 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Bardzo ciekawie opisał tą rase Włodek Klewin cały tekst jest na jego stronie http://www.olbrzymy.com/content/view/27/21/
lecz ze względu na to iż moim celem jest zebranie jak największej ilości ciekawostek dotyczącej poszczególnych ras to pozwolę sobie zacytować tekst Włodka :


,, Rasa powstała w połowie 19 wieku tzn. już około roku 1863 można było ją spotkać. Francuzi myśleli hodując angielskie barany, myśleli że jeśli mają one uszy skierowane otworami w kierunku głowy to rzadziej będą zapadały na świerzb uszny. Jak wiadomo higiena w tamtych czasach pozostawiała wiele do życzenia, wiec pomysł wydawał się rozsądny.

Teoria ta nie do końca się sprawdziła, ale doprowadziła ona do wyhodowania nowej rasy która powstała ze skojarzeń Belgijskich Olbrzymów, Baranów Angielskich i królików Normandzkich. W 1860 roku w Niemczech ze sprowadzonych od francuzów baranów wyhodowano w połączeniu z bezrasowymi srokaczami (być może były to przodkowie srokaczy niemieckich) barany srokacze. Na przełomie 19 i 20 wieku barany były bardzo powszechnie hodowane w całej europie.

Co ciekawe Anglicy unosząc się patriotyzmem dopiero w 1938 sprowadzili tą rasę do Anglii. Ale dopiero w 1965 uznali ją i ujęli w swoim wzorcu ras. Kolejną ciekawostką jest to iż rodzą się one z uszami stojącymi, które opadają najczęściej między 1 a 2 tygodniem. Uszy u barana powinny (mierząc przez głowę) mieć między 38 a 45 cm przy czym optymalna długość to 40cm.

Ważna jest także korona wyraźnie zarysowana. Hodując srokacze pamiętajmy że najładniejszy rysunek uzyskujemy poprzez połączenie srokacza z baranem pełno barwnym tego samego koloru. Najlepiej by było aby ten pełnobarwny pochodził z miotu w którym jeden z rodziców był srokaczem. Warto zaznaczyć że w świecie występują we wszystkich barwach uznanych u innych ras królików za wyjątkiem ras srebrzystych i srokaczy z rysunkiem klasycznym. ''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 wrz 2012, 9:56 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Na wielu wystawach spotykam się z hodowcami tej rasy , dużo jest zadawanych pytań jaki duży powinien być królik i jaką wagę powinien osiągnąć . Jak na razie nie ma górnej granicy wagi , jest podana waga minimalna 5,5 kg . i nigdzie nie jest podane że królik musi mieć więcej .We wzorcu jest napisane że królik ma być : ,, Harmonijna budowa ciała. Sylwetka krępa i zbita. Tułów walcowaty ??, niejednokrotnie króliki z większą wagą i dłuższą sylwetką mają przewężenie i nie są w stanie osiągnąć takiej harmonijnej budowy jak królik z mniejszą wagą .Nie należy przy zakupie królika sugerować się wagą królika i jego wielkością .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2012, 21:31 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 29 sie 2012, 15:18
Posty: 55
Images: 1
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Syców
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
ludzie sugerujący się przede wszystkim wielkością barana a nie wzorcem jakiego powinni się trzymać nie dojdą do doskonałości. ciężko jest wyhodować królika doskonałego w swojej rasie. Każdy hodowca wie o tym doskonale, ale powinniśmy trzymać się jakiś norm(wzorców) które będą pozwalały na osiągnięcie królika perfekcyjnego, albo chociaż zbliżonego do ideału. baran duży nie zawsze = dobry. to że dany baran zwraca uwagę swoimi rozmiarami wcale nie oznacza że nadaje się do stada podstawowego, które służy nam do dalszej pracy w hodowli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lis 2012, 17:06 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Należy zwracać uwagę na okreslenie koloru królika , bardzo dużo jest ogłoszeń typu : sprzedam Francuski Baran perłowy , nie ma takiego koloru wlaściwe oznaczenie tego królika powino być FBsn Francuski Baran niebiesko szary . To samo dotyczy innych ras.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lis 2012, 17:19 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Wstawiłem zdjęcie francuskiego Barana zobaczcie jaką ma głowę . Szeroka , okrągła , uszy opadają pod brodę . Na wystawach w kol szarym można takie spotkać natomiast w innych kolorach te głowy zanikają , są wydłużone do przodu , wąskie można powiedzieć końskie . Kupując króliki należy zwracać na to szczególną uwagę .


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lis 2012, 17:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
ładny baran ale mi osobiście bardziej odpowiada kolor dziko szary , a co do głowy to jest wina hodowców ,że szeroka głowa zanika , przez to że dobierają taki materiał do hodowli . To nie tylko tyczy się baranów ale również ,królików innej rasy samiec ma mieć dużą okrągłą głowę , najlepiej aby była szeroka i garbonosa .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sty 2013, 17:46 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 29 sie 2012, 15:18
Posty: 55
Images: 1
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Syców
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
do góry mieszaniec francuskiego barana a na dole rasowy FB.są to samczyki w jednym wieku. ojciec i matka żółtego- rasowe, natomiast mieszańca- samiec rasowy francuski baran, matka zwykły mieszaniec. JAKIE RÓŻNICE MOŻNA ZAUWAŻYĆ NA PIERWSZY RZUT OKA?


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS