Króliki nasze hobby
http://forum.e-hodowca.pl/

Castorex
http://forum.e-hodowca.pl/viewtopic.php?f=5&t=17
Strona 1 z 4

Autor:  PAWEL_WP1 [ 21 sie 2012, 8:06 ]
Tytuł:  Castorex

"Wymagania wzorcowej masy ciała w poszczególnych miesiącach życia dla tej rasy królików przedstawiają się następująco:

wiek (miesiąc) 3 4 5 6 7 8
masa w kg 1,4 1,9 2,4 2,8 3,3 3,5





Ocena cech objętych wzorcem:


1. Masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej:


kg 3,00-3,19 3,20-3,49 3,50-4,99 5,00-5,50
pkt. 8 9 10 9



Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 3,0 kg, najwyższa - 5,5 kg.
Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała. Tułów walcowaty, sylwetka wydłużona. Głowa mocno osadzona na wyraźnie zaznaczonej szyi. Kończyny średniodługie. Ogon krótki, przylegający do tułowia. U samic dopuszczalne niewielkie, symetryczne podgardle.

3. Typ rasowy:
Głowa wydłużona, szeroka w partii czołowej. Uszy stojące, dobrze osadzone, zaokrąglone na końcach, owłosione. Długość uszu od 11 cm do 12 cm.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość i jedwabistość):
Okrywa włosowa wybitnie gęsta, sprężysta, jedwabista, z bardzo dobrym połyskiem. Włosy pokrywowe słabo wykształcone, bardzo krótkie (długość włosów od 18 mm do 20 mm), skryte w podszyciu. Wysokość okrywy włosowej na całym ciele jednakowa.

5. Barwa okrywy włosowej:
Włosy pokrywowe na całym ciele w barwie czerwonobrązowej (zbliżonej do barwy kasztana). Czerwonobrązowa barwa rozłożona równomiernie od głowy do zadu, możliwie jak najgłębiej zachodząca na boki. Czarne końce krótkich włosów tworzą na barwie okrywy charakterystyczny nalot, mniej wyraźny na głowie, uszach, pysku, kończynach i dolnej części boków. Obwódki wokół oczu jaśniejsze. Uszy są lekko lamowane. Ubarwienie brzucha, wewnętrznej stronie kończyn i spodniej strony ogona białe.

6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):
Barwa włosów podszyciowych niebieska do ciemnoniebieskiej (w partii brzucha niebieska). Barwa oczu brązowa, pazurków od ciemnobrązowej do czarnej.



Wady dopuszczalne:
Słabo zaznaczona harmonijna budowa ciała. Słabo zaznaczona szyja. Cienkie, szpiczaste, słabo owłosione uszy, o długości od 12 cm do 13cm. Krótkie kończyny. Wyraźnie zaznaczone podgardle. Okrywa włosowa mniej gęsta, mniej sprężysta i jedwabista, długość włosów pokrywowych od 14 mm do 18mm lub od 20 mm do 24 mm. Lekko zaznaczające się skłonności do spilśnienia. Lekkie zażółcenie lub rozjaśnienie okrywy włosowej. Nieznaczne różnice w wyrównaniu barwy włosów pokrywowych w poszczególnych partiach ciała. Barwa boków jaśniejsza niż kończyn. Niewyraźne obwódki wokół oczu lub nieznacznie za szerokie. Jaśniejsze paski na kończynach. Niewielkie odchylenia w barwie oczu i pazurków w stosunku do wymagań wzorca.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała poniżej 3,0 kg lub powyżej 5,5 kg. Duże odchylenia od pożądanego typu budowy. Uszy cienkie, spiczaste, źle owłosione, o długości powyżej 13 cm. Długość włosów pokrywowych powyżej 24 mm lub poniżej 14 mm. Różnica w długości włosów podszyciowych i pokrywowych większa niż 2 mm. Występowanie białych plam, pędzelków. Okrywa włosowa rzadka, słabo sprężysta i jedwabista. Wyraźnie spilśnienie okrywy włosowej. Silnie zażółcenie lub zabrudzenie okrywy. Silne poprzerastanie okrywy pojedynczymi białymi włosami lub białe plamy. Występowanie białych, poprzecznych pasów na kończynach. Barwa oczu inna niż ciemnobrązowa, białe lub dwubarwne pazurki."

Autor:  Ewa-Anna [ 21 sie 2012, 8:13 ]
Tytuł:  Re: Castorex

Z własnej hodowli ? specyfika rasy

Castorex nie jest zbyt trudną rasą w utrzymaniu. Są królikami łagodnymi, jeszcze nie miałam do czynienia z królikiem tej rasy, który wykazywałby zachowanie agresywne. Tak jak u wszystkich królików w typie rex należy uważać na utrzymywanie dorosłych królików w klatkach rusztowych, łatwo u nich o odgnioty nawet na ruszcie drewnianym.

Rozród
Samice tej rasy są dość dobrymi matkami, porównując je do rexów szynszylowych wypadają lepiej. Castorexy są bardziej troskliwymi i spokojnymi matkami, niestety samce mają też słabszy temperament co jest często widoczne przy kryciu. Dobrze odchowują nawet bardziej liczne mioty (ok 8 sztuk). W hodowli przydomowej nie ma co liczyć na intensywność rozrodu opisywaną w książce ?Reksy użytkowanie futerkowe?, rexy są delikatnej budowy i nie zniosą tak intensywnego użytkowania.

Na co zwrócić uwagę u castorexów:

Patrząc na castorexa musimy pamiętać, że celem wyhodowania tych królików było futro. Nie ważne czy króliki hodujemy w tym celu czy tylko po to aby je podziwiać. Castorex powinien przede wszystkim mieć piękną okrywę.

*Jakość okrywy

Futro u castorexów musi być jak najbardziej gęste i jedwabiste. Czasami pojawiają się króliki z przerostem włosów pokrywowych, głównie w okolicy bioder lub na łapkach.
Ciężko jest określić wartość królika rexa, który jest młody, dlatego zwłaszcza początkujący hodowcy powinni uważać na zakup zbyt młodych królików do stada, najlepiej poczekać do pełnej dojrzałości okrywy włosowej.

*Barwa

-Grzbiet
W rasie castorex można zaobserwować króliki zbyt jasne, średnie (takie jak we wzorcu) i zbyt ciemne. Ciemne castorexy są raczej rzadkością, ale w połączeniu z królikami średniej barwy dają dość ładne potomstwo. U jasnych barwa jest nijaka, prawie szara, króliki te nie mają ładnej ciemnej powłoczki na grzbiecie.
Rzadko spotykaną wadą u castorexów są białe plamki na okrywie, na pierwszy rzut oka niewidoczne. Plamki te to skupiska kilku włosów pozbawionych pigmentu u castorexa jako królika futerkowego nie powinno coś takiego występować.

-Brzuch
O wartości castorexa w dużej mierze decyduje barwa jego brzucha oraz mocne zaznaczenie granic między bielą spodu ciała oraz brązem. Zdarzają się króliki, z brzuchem beżowym lub rdzawym nalotem na spodzie ciała. Celem dla hodowców jest właśnie wyprowadzenie castorexów o pięknym kontrastowym do reszty ciała, białym brzuchu.

To tyle o castorexach, chętnie podejmę z Wami dyskusję na temat tej rasy. Bardzo ciekawi mnie jakie inni mają doświadczenia i czy zgadają się z tym co napisałam.

Autor:  PAWEL_WP1 [ 07 mar 2013, 20:11 ]
Tytuł:  Re: Castorex

Co oznacza nazwa Castorex ?

Autor:  włodek [ 07 mar 2013, 20:50 ]
Tytuł:  Re: Castorex

Castor oznacza Bóbr. Pierwsze reksy miały podobny kolor futra do Bobra i stąd nazwa Castorex.
Ewa jako hodowczyni tej rasy może będzie miała więcej informacji.

Autor:  PAWEL_WP1 [ 07 mar 2013, 20:53 ]
Tytuł:  Re: Castorex

Właśnie się zastanawiam czy nie od kasztana CASTO .

Autor:  włodek [ 07 mar 2013, 20:56 ]
Tytuł:  Re: Castorex

No właśnie Bóbr ma kasztanowaty kolor.

Autor:  Ewa-Anna [ 07 mar 2013, 23:01 ]
Tytuł:  Re: Castorex

Włodek ma racje, nazwa tej rasy jest francuska, a po łacinie i francusku bóbr to Castor fiber. Castorex nie jest z resztą jedyną rasą w barwie bobrowej.

Autor:  PAWEL_WP1 [ 08 mar 2013, 8:11 ]
Tytuł:  Re: Castorex

Jaki kolor włosa ościstego powinien mieć castorex ?

Autor:  PAWEL_WP1 [ 05 kwie 2013, 14:52 ]
Tytuł:  Re: Castorex

Castor rex .

Autor:  PAWEL_WP1 [ 05 kwie 2013, 14:55 ]
Tytuł:  Re: Castorex

Jeszcze jedno Ładne zdjęcie .

Strona 1 z 4 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/