Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, 10:30

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 gru 2012, 14:40 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Dobór Królika do hodowli na wystawach na podstawie kart ocen .
Jak czytać kartę oceny , jakie cechy królika mogą się zmienić za jakiś okres czasu ? Czy królik z oceną np. 95 pkt jest lepszy dla naszej hodowli , czy może np. królik z notą 94 pkt będzie lepszy ?
U królika podczas oceny są wystawiane pkt w poszczególnych rubrykach ,
W RUBRYCE 1 jest masa ciała i zgodnie ze wzorcem w której jest umieszczona tabelka z odpowiednią wagą w danym okresie wiekowym dla poszczególnej rasy są przyznawane odpowiednio pkt.
Przykład na rasie FB
wiek (miesiąc ) 3 4 5 6 7 8
masa w kg 2,5 3,5 4,0 4,5 5,0 5,5.
Króliki w zależności od karmy i innych czynników mogą w różnych miesiącach odbiegać od tych tabelek szczególnie w królikach młodych . Załóżmy ze królik urodzony jest w lipcu 2012 roku , wystawa w styczniu 2013 r dokładniej 5 styczeń a królik urodzony 20 lipiec 2012. Tatuaż w uchu będzie miał 0712xxx , jak prawidłowo sędzia ma wpisać wagę królika ? Nie napisałem ile waży królik , więc królik ma 4,2 kg . Wg tabeli powinien mieć 4,5 kg bo tak wynika z mc życia ma 6 . W tygodniach jednak nie ma , brakuje mu do 6 około 3 tygodni . Ile królik może nabrać wagi przez te 3 tygodnie ?
Jeden sędzia będzie się upierał ze ma mieć 4,5 i już bo nie ma wglądu do rodowodu i na podstawie cyfr określa wiek , a nie tygodni ? działa tak na niekorzyść królika i zabiera mu pkt .
Drugi sędzia pomyśli po co krzywdzić królika ja nie wiem kiedy on się urodził czy pierwszego czy ostatniego wiec różnice mogą być waga pasuje miedzy 5 , a 6 miesiącem wiec dam mu 10 pkt .królik ma wtedy jeden więcej niż u pierwszego sędziego.
Z czego biorą się różnice w wadze królika ?
Mogą być dwa mioty tego samego dnia rodzone i będą różnice , matka wyprodukuje mniej mleka , liczniejszy miot , królik urodził się mniejszy , jest mniej zaradny.
W większych królikach też zależy od liczebności miotu , od wielkości klatki czasu spędzonego wspólnie z rodzeństwem , karmy , pory roku i od czasu odsadzenia królika w pojedyncze klatki
Co jeszcze dopisalibyście do tej pozycji ? zanim zaczniemy poz 2 budowa ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 gru 2012, 15:34 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Moim zdaniem ten temat nie jest o tym co powinien lub nie powinien robić sędzia.
Nie będziemy dyktować, co i jak wyliczać, ani jak oceniać choćby z prostego powodu, że niewielu z Nas ma o tym pojecie.
Uczymy się "czytać ze zrozumieniem" to co dostajemy na Karcie Oceny.


Faktycznie nie ma danych daty urodzenia, dlatego czy tam jest 9 czy 10 pkt dla mnie ma mniejsze znaczenie. Jest jedynie sugestią czy drążyć temat czy nie ma takiej potrzeby.
Praktycznie na większości Wystaw w kraju, Rodowody są u Organizatora lub u Wystawcy z którym można porozmawiać.
Na karcie oceny jest wpisana masa ciała. Jeśli jestem na poważnie zainteresowany królikiem, nikt nie odmówi mi informacji co do dokładnej daty urodzenia, ani liczebności miotu.
We Wzorcach Czeskim, Niemieckim i w internecie są podane wagi w poszczególnych miesiącach. Rasy które mnie interesują znam.
Sam sobie sprawdzę czy te brakujące kilka dkg są do przyjęcia czy nie.
Nawet jak jest 9, a zatem końcowa ocena jest o 1pkt mniejsza, nie ma to dla mnie znaczenia.
W przeciwieństwie do sędziego mam także informacje czyj jest królik, a więc z jak daleka przyjechał i jak długo trwała podróż.
A to też ma wpływ na masę.
Jak więc widać jesteśmy jako nabywcy na uprzywilejowanej pozycji jeśli chodzi o interpretacje punku 1. w stosunku do Sędziów.
Wystarczy tylko trochę zainteresowania i zdrowego rozsądku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 gru 2012, 1:17 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Paweł, poruszyłeś temat, na który lekarstwem jest procent wzorca. To są niuanse, które w pewnym momencie porównywania do wzorca muszą wypłynąć. Laik, któremu powiedziałem, że coś plonuje 108 % wzorca żachnął się i nie chciał dalej rozmawiać. Bo to było dużo, bo wzorzec był plenny. "Jakiego znów wzorca, podaj mi konkretną wagę!". Dysponuję wzorcem FB na srokaczu. Wziąłem kalkulator i policzyłem według tego co tam jest napisane dla wieku powyżej 8 miesięcy. Wyszło mi 10pkt=5,5kg=100%wzorca
9pkt=5,2kg=95%wzorca
8pkt=5,0kg=91%wz.
Odwrotne rachunki dla 6-miesięcznego wychodzą tak: 100%wz.=4,5kg=10pkt
95%wz.=4,3kg=9pkt
91%wz.=4,1kg=8pkt
Inna sprawa, że cecha masy ciała jest pod względem genetycznym cechą ilościową i tylko od królikarzy zależy jaką dokładność wag i wzorca w dziesiętnych cześciach kilograma przyjmą. W tym wypadku można to zrobić dokładniej niż obecnie, bo jest to możliwe. (Z dokładnością do dnia i do 10g) Nie popadajmy jednak w skrajności, co będzie, jak królik przed ważeniem zrobi siku? W przypadku cech ocenianych arbitralnie przez sędziego nie da się zwiększyć dokładności. Zależy to od "oka" sędziego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2012, 1:14 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Ta skrupulatność w obliczaniu masy ciała królika, którą proponuje Jerzy nie jest wcale złym pomysłem.
Jednak przy obecnym wzorze tatuowania oraz dobrowolności wiekowej co do samego wykonania tego zabiegu, nierealna do zrealizowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2012, 8:52 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
W hodowli, którą się zajmuję takie ustalenia nastąpiły kilkadziesiąt lat temu. (Dokładność do dnia i do jednego dekagrama). Jest też Urząd, którego orzeczenia są nieraz dla hodowcy bardzo bolesne. Trudno je przełknąć. Jednak organizacja i porządek w przypadku hodowli są konieczne. Inaczej to jest amatorszczyzna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2012, 12:32 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Ale właśnie nieco kolokwialnie nazywając to to właśnie jest amatorszczyzna. W przypadku ras amatorskich dokładne wyliczanie masy ciała nie ma takiej wagi dla selekcji zwierzęcia jak u królików u których priorytetem jest masa ciała i przyrosty. Kto ma "zasady hodowli królików" Niedźwiadka niech spojrzy na tabelki na stronie 38-39. Owszem to jest lekko zdezaktualizowane, ale pokazuje różnice między rasą użytkową mięsną u której wg tabelki masa to 20 punktów, rasą amatorską z 15 punktami dla masy i rasą wełnistą gdzie masa ma tylko 10 punktów. Teraz sporo się pozmieniało i u wszystkich typów masa ciała ma 20% udziału w wycenie królika.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 gru 2012, 20:48 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Po pierwsze :ugeek: , kto tak tytułuje miesiąc w przód i miesiąc w tył zwykły oszust :evil: , sam siebie oszukuje i innych . A co do tych 5% za granicą to nie obowiązuje wiem na pewno na własnej skórze :( , królik w domu ważył 4,20 a na drugi dzień przy ważeniu podczas oceny zaważył 3,96 i został mu odjęty punkt, takie maja zasady .

A tu stanę za Ewą w Polsce za prawidłowa masę ciała jest 10 pkt. ale w Niemczech jest 20 pkt. ;)

W samym temacie waga znam Hodowcę KC , który je karmi samym Owsem i sianem no i woda , i w czasie jak powinne mieć 4 kg maja 3,500 i niekiedy miej ale z upływem kilku miesięcy dochodzą do swojej wagi i maja ponad 4 kg. Ale za to jego króliki wygrywają wystawy w starszym wieku , no i jak tu patrzeć na masę jak wszyscy wiemy ,że dobry królik młody (prawidłowo zatatułowany ) może jej nie mieć a za jakiś czas nabierze odpowiedniej masy .
Tak wiec na wagę bym polecał zwracać uwagę ale nie w przypadku młodych , bo to może się zmienić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS