Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 16:51

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 gru 2012, 8:36 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Dobór królika na podstawie Karty Oceny ,, 0?? lub ?NO??
Co oznacza skrót ?NO ?? i kiedy ma zastosowanie ? Na wystawach nieraz pojawia się skrót ?NO? czyli Królik Nieoceniony ? ta zasada ma zastosowanie gdy królik np: nie ma tatuażu lub jest nieczytelny , posiada zmiany chorobowe typu świerzb , łupież ,miejscowy brak sierści itp. Zmiany te nie mają podstaw wad genetycznych

Zerowanie królika ,, 0? ma zastosowanie w przypadkach kiedy wada jest dziedziczna , genetyczna i taki królik jest nic nie warty jako materiał do dalszej hodowli. Bardzo ważne jest gdzie te ? 0? jest wpisane na której pozycji w pozycji 2 budowa królik nadaje się na pasztet lub inne cele kulinarne.
Oczywiście należy kupować i dążyć do tego aby w naszych hodowlach nie było królików z zerami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2012, 11:43 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
No ja nie wiem?
Jeśli "0" to znaczy, że nie nie mieści się w wadze ani na 9 ani nawet na 8 pkt.
Czy naprawdę jest w stanie nadrobić z czasem aż taką różnicę w masie?
Dla moich WJS to jest aż 0,5 kg przy dorosłym króliku. Dorosłym, a więc praktycznie rosnąć przestał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2012, 13:55 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
,, 0 ?? takie jest moje zdanie , podam przykład rasy którą hodujesz czyli NB.
Królik dorosły w wieku 8 mc powinien mieć wagę wg wzorca np. czeskiego od 4 do 5 kg , zakładamy że warzy 3,4 kg podczas wystawy .
Dolna tabela mówi że na 8 pkt powinien mieć 3,5 kg ale podczas wystawy mamy jeszcze 5% które tutaj można zastosować
czyli 3,5 kg -5% = 3,32 kg . W takim przypadku dostaje naciągane 8 pkt. Poniżej tej wagi jest zero pkt ? bynajmniej ja tak to interpretuje.
Drugą sprawą jest czy taki królik jest coś wartościowy w naszej hodowli i .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2012, 20:18 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Może dojdzie do wagi może nie dojdzie.
Ocena jest ważna w dniu wystawy. Tego dnia należało mu się tyle.
Jeśli dojdzie do swojej masy można zwieść go na kolejną wystawę i tam dostanie inną ocenę. Adekwatną do stanu królika na konkretny dzień.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2012, 21:11 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
DAwid masz racjie NO , a nie ,, 0 '' . :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2012, 16:57 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Co prawda rozmawiałem z Sędzią na tan temat lecz cały czas nie jestem do tego przekonany. Jak zauważył Dawid sędziowie różnie interpretują jak ocenić niedobór wagi . Po rozmowie z Darkiem zastanawiam się nad tabelą braku wagi masy u dorosłych królików i jak ona ma się do młodych . Doszliśmy do wniosku iż nasze wątpliwości co może zrobić sędzia to osobny temat , tutaj można sprecyzować co oznacza brak wagi i co trzeba zrobić aby na wystawę zawieść królika o odpowiedniej wadze. Przed wystawą zważyć królika , królik z małą wagą nie powinien jechać na wystawę .
Pamiętajmy że bliskie pokrewieństwo może spowodować niepożądane efekty jednym z nich jest mniejszy przyrost królika


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 gru 2012, 10:58 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Rozwiały się moje wątpliwości w temacie Masa królika jak powinno się interpretować brak wagi zarówno u królika dorosłego jak i młodego . Rozmowy z Sędziami i hodowcami pozwoliły mi brać pod uwagę kilaka wariantów które nie są podane we wzorcach i ich brak wytłumaczenia pozwala na różne interpretowanie przez Sędziów podczas oceny królika . Dzięki pytaniu Dawida teraz wiem że zerując królika za brak wagi krzywdziłbym królika , a nie taki jest cel oceny i mój post wcześniejszy o mojej interpretacji był nieprawidłowy . Co dwie głowy to nie jedna , mam dużo wątpliwości jeszcze dotyczącej oceny królika i wiem że w pewnych kwestiach moje dotychczasowe zdanie ulegnie zmianie liczę na to że dyskusja w szerszym gronie pozwoli na zrozumienie pewnych zagadnień i opracowanie prawidłowych rozwiązań do interpretacji prawidłowej oceny królika .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS