Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 16:26

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 17 paź 2012, 8:21 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
jpawlak36 pisze:
Myślisz widzę że to zależy od pory roku. Czyli kalifornia urodzona latem jest do niczego?
A zimą jest bardzo dobra?

Wydaje mi się jednak że jeśli są dobre geny to co zmieni pogoda? Może ma jakiś procent ale to jaki? 1% na 100?

Gdybym miał możliwość hodowli królików w piwnicy na pewno bym spróbował z tymi kalifornijskimi jednak nie mam takiej możliwośći ;D

Ciemna stodoła, czy jakiekolwiek inne pomieszczenie, do którego nie przedzierają się promienie słoneczne też się nada, ale czy tylko w ten sposób można otrzymać porządnie wybarwione kalifornie? Czy K z "dobrymi" genami nie powinna mieć intensywnego wybarwienia przez cały rok & w pomieszczeniach, do których światło słoneczne dociera?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2012, 19:06 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
"Króliki himalajskie hodowane w podwyższonej temperaturze są całkowicie białe(jak normalne albinosy), natomiast trzymane w zimnie są bardzo ciemne(czarne plamy obejmują wówczas nawet część korpusu zwierzęcia). Jak wygolimy sierść w części białej na przykład na grzbiecie czy na brzuchu a do tego miejsca przyłożymy kompres z lodem to wyrosną włosy ciemne. I odwrotnie-jak wygolimy czarną sierść końców uszu i łapek a przyłożymy ciepły okład to nowe futerko będzie białe. Wyraźnie widać, że barwa sierści zależy nie tylko od genotypu lecz również od temperatury.
Właściwości rasy albinos himalajski można stosunkowo łatwo wyjaśnić. Zwierzę o genotypie CC(homozygota dominująca), podobnie jak heterozygoty: Cc i Cch produkują enzym konieczny do syntezy barwnika w ich sierści. Enzym ten jest w pełni aktywny w szerokim zakresie temperatur, w których królik może się rozwijać. Homozygoty recesywne cc-normalne albinosy-mają enzym zupelnie nieaktywny we wszystkich zakresach temperatur. Albinosy himalajskie mają enzym subaktywny, termowrażliwy- działa on w temperaturze optymalnej dla krolika,a w temperaturze podwyższonej jest nieaktywny."

Powtarzam, że wybarwienie Kc zależy od genów i od temperatury, w której rosną włosy. (nie światła). Chów prowadzę w pomieszczeniu nieogrzewanym. (Zimą około zera). I od lat obserwuję prawidłowość, o której mowa w cytacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 paź 2012, 21:58 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
"Rasa kalifornijska (K) została wyhodowana w Ameryce niedaleko Kalifornii, dzięki temu zawdzięcza swoja nazwę. Stworzył ją hodowca J. Westa przez szereg skomplikowanych krzyżowań międzyrasowych. Materiałem wyjściowym do pracy hodowlanej były rasy: nowozelandzki biały, szynszyl oraz himalajski (inaczej rosyjski po której odziedziczył barwę umaszczenia).
"Występuje w dwóch odmianach barwnych:
czarny (Kc) - genotyp: anan BB CC DD gg
hawana (Kh) - genotyp: anan BB cc DD gg
http://srokacz.pl/73-kalifornijski.html
_________________________________________
28.ruský havanovitý an an BB cc DD gg
29.ruský čierny an an BB cc DD gg
30.ruský modrý an an BB CC dd gg
http://www.kraliky.snadno.eu/Genotypy-kralikov.html
_________________________________________
Kalifornierkaninchen mit der typischen Russenzeichnung
Ausbildung des Pigmentes (Vorhandensein von Tyrosinase)
Russe an
Die verschiedenen Mutationsstufen des Gens verkörpern unterschiedliche Verluststufen dieses Enzyms, vom teilweisen Verlust (Dunkelchinchilla, Chinchilla, Marder), über die hitzelabile Form (Russenzeichnung) bis zum vollständigen Verlust(Albino).
http://de.wikipedia.org/wiki/Genetik_des_Hauskaninchens

Rosyjski, himalajski, kalifornijski mają gen an
:lol: :lol: :lol: poszukać jeszcze po angielsku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 paź 2012, 19:29 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Jaka jest różnicza
(Kc) - genotyp: anan BB CC DD gg
ruský čierny an an BB cc DD gg

tego nie rozumiem .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lis 2012, 10:21 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Mam pytanie odnośnie pazurków u królików , Kc ma mieć kol. Czarny .Spotkałem się z przypadkiem gdzie królik miał na pazurkach obrączkę kol białego . Jak mają oceniać to sędziowie na wystawach ? Jeżeli to wada genetyczna to powinno być ?? 0 ?? , skąd wiedzieć że to wada genetyczna ? pazur rośnie i w pewnym okresie może być cały czarny więc wyzerowanie królika było by błędem.
Miałem taki przypadek gdzie hodowca miał Kc i u dwóch z tego samego miotu były właśnie takie pazurki , na podstawie tego myślę że to może być wada genetyczna , hodowca wiem że karmi króliki b dobrze odpowiednimi granulatami . Do tej pory nie daje mi to spokoju czy dobrze zrobiłem zerując te króliki . Nie jest moją intencją szukanie wad na siłę lecz uświadomienie sobie i hodowcą jakie błędy wyeliminowują królika z wystaw ( może tak jak w tym przypadku czasowo ) . Jak będziemy mieli większą świadomość to jakość królików na wystawach będzie zdecydowanie lepsza .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sty 2013, 14:58 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Jak to możliwe, że krzyżując 2 króliki KC otrzymałem młode w odmianie czarnej i hawana? Wcześniej mi się coś takiego nie zdarzyło. Dodam, że mam młode po siostrach wspomnianej samicy KC oraz młode po samcu z kojarzenia i wszystkie są czarne. Młodych po którejś z sióstr i samcu z kojarzenia nie mam, poza wspomnianymi.

KC x KC = KC + KH ? :shock:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lut 2013, 11:48 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, 11:08
Posty: 206
Images: 42
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wilczyn
Województwo: dolnośląskie
korgan ciekawa sytuacja z tymi królikami. Wg mnie rodzice twoich królików musieli mieć przodków pomieszanych z KH innego wytłumaczenia ja bynajmniej na to nie widzę.
A co do pytania Pawła to ja też się przyłącze. U kalifornii zdarza się tak, że jak regularnie nie obcina się pazurów to one siłą rzeczy rosną długie i robi się wtedy z nimi coś dziwnego. Pazur, który rośnie przy podstawie stopy jest w kolorach dopuszczalnych we wzorcu przez długość jakiegoś 1cm może trochę więcej, w każdym bądź razie poza nerwy, które występują w pazurach. W dalszej odległości robi się biały, tutaj można stwierdzić, że jest to po prostu paznokieć który rośnie i jak go obetniemy to nawet po tej bieli śladu nie zostanie, ale jak go nie obetniemy to na końcu pazurka zobaczymy znowu kolor taki jaki możemy zaobserwować przy podstawie stopy.
Taka obręcz na pazurze jest dopuszczalna? Czy kolor pazura powinien być oceniany tylko przez sędziów do momentu, w którym nie da się go usunąć czyli do miejsca, w którym królik ma nerwy na pazurku? Czy może królik z taką obrączką na pazurach jak opisałem powinien zostać wyzerowany za to, że jest źle przygotowany do wystawy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 mar 2013, 19:04 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 22 lut 2013, 10:49
Posty: 54
Images: 0
Lokalizacja: Rawicz
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Ugoda
Województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Kiedy najlepiej dopuszczać KC i jakim wieku i jaka waga odpowiednia?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 mar 2013, 19:12 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 06 gru 2012, 19:10
Posty: 16
Images: 4
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Słojniki
Województwo: podlaskie
Jako że to rasa średnia przyjmuje się wiek 6 miesięcy aby móc '' regulaminowo '' kryć. Natomiast jak się sam przekonasz hodowcy różnie od tego podchodzą. Na forum przeważają hodowcy królików rasowych a więc chodzi o jakoś. Dlatego też sporo hodowców podwyższa optymalny wiek do 8,9 mies itp. Poczytaj ogólnie fora, jest sporo ciekawych i przydatnych wiadomości


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2013, 19:15 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
W książkach znalazłem zapisy o białym pazurku że należy zerować , pierścień to co innego . Mi się wydaje że powinno się odejmować pkt i to min. Taki pazur odrośnie i po obcięciu powinien być znowu prawidłowy . Hodowca przed wystawą powinien zweryfikować czy dany królik nadaje się w danym momencie na wystawy . Tak samo brwi nad okiem sędzia nie powinien brać pod uwagę w kilku przypadkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS