Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 kwie 2024, 2:01

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 sie 2012, 20:24 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Angora biała (A)
genotyp: angora biała czerwonooka (Ac) aa -- -- -- -- vv
angora biała niebieskooka (An) AA -- -- -- -- xx vv

Wiek (miesiące) 3 4 5 6 7 8
Kg 1,5 2,0 2,5 2,9 3,3 3,5

Cechy objęte wzorcem:
1. Masa ciała objęta wzorcem w wieku 8 miesięcy i powyżej:

Kg 3,0-3,2* 3,2-3,5* 3,5-5,0* 5,0-5,3
pkt 8 9 10 9

Najniższa dopuszczalna masa ciała królików w wieku 8 miesięcy 3,0 najwyższa 5,3. Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5% niższą niż w tabeli.

2. Budowa ciała
Harmonijna budowa ciała. Tułów walcowaty. Głowa mocno osadzona na krótkiej szyi. Kończyny silne, średniodługie. Ogon krótki, przylegający do tułowia. U samic dopuszcza się niewielkie, symetryczne podgardle.

3. Typ rasowy
Głowa krótka, okrągła. Uszy stojące, mięsiste, silnie owłosione, z pędzelkami na końcach, o długości 11-12cm (długość mierzona bez pędzelków). Głowa oraz tułów, nogi i uszy silnie owłosione. Długie włosy nad czołem (dobrze zaznaczona grzywka), na skroniach, policzkach bokobrody oraz na końcach uszu (pędzelki). Długie włosy obrostu w grzywce, na skroniach, bokobrodach oraz pędzelki na uszach stanowią o urodzie królika angorskiego.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość, jedwabistość)

Okrywa włosowa gęsta i sprężysta całym ciele, z połyskiem, bez najmniejszych skłonności do spilśnień. Włos z charakterystycznym karbikiem. Długość włosa pokrywowego mierzona na grzbiecie 6cm, przy co trzymiesięcznej strzyży. Włosy ościste delikatne, słabo widoczne równomiernie rozłożone, powinny tylko lekko przykrywać włosy pokrywowe i być nieznacznie od nich dłuższe, wystając ponad nie końcówką. Włosy podszyciowe bardzo gęste, przy rozdmuchiwaniu okrywy nie widać prawie skóry.
Długość i gęstość okrywy włosowej na całym ciele jednakowej długości i gęstości. U samic młodych struktura okrywy włosowej delikatniejsza i bardziej gęsta, jak u samców.

Barwa okrywy włosowej:
Barwa okrywy włosowej na całym tułowiu biała, z lekkim odcieniem kości słoniowej. Na głowie okrywa czystobiała w partiach o krótszej okrywie - np. na głowie czystobiałe.

Specyficzne cechy rasowe ( barwa podszycia, oczu, pazurków):
Włosy podszyciowe czystobiałe. Oczy u królików angorskich białych czerwonookich (Ac) mają barwę różową z karminowym odcieniem, u angor białych niebieskookich (An) zabarwione są na kolor jasnoniebieski, natomiast pazurki są białe.

Wady dopuszczalne:
Mniej harmonijna budowa ciała. Głowa lekko wydłużona, słabo owłosiona. Uszy miękkie, słabo owłosione, o długości od 12 cm do 14 cm. Słabszy odrost policzków i nóg. Mniejsza gęstość, jedwabistość i sprężystość oraz połysk okrywy włosowej. Długość włosa pokrywowego mierzona na grzbiecie wynosi od 4 cm do 6 cm, przy7 co trzymiesięcznej strzyży. Niewielkie sfilcowanie okrywy włosowej. Lekkie zażółcenia lub zabrudzenie okrywy włosowej. Niewielkie odchylenia w barwie oczu i pazurków w stosunku do wymagań wzorcowych.

Wady niedopuszczalne:

Masa ciała niższa niż 3,0 kg i wyższa niż 5,3 kg, duże wady budowy ciała, długość uszu większa niż 14cm. Brak pędzelków na uszach, brak grzywki i bokobrodów, nie owłosione uszy i słaby odrost skoków. Rzadka okrywa włosowa. Długość włosa pokrywowego mierzona na grzbiecie krótsza niż 4 cm, przy co trzymiesięcznej strzyży. Długość włosów nie wyrównana na całym ciele, występowanie silnych sfilcowań oraz przerosty włosa okrywowego (tzw. kozi włos), duże zażółcenia i zabrudzenia okrywy. Inna niż wzorcowa barwa oczu i pazurków.

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 mar 2013, 8:15 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Jakie typy Angor występują , tylko jedna ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 mar 2013, 17:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Jest 3 najpopularniejsze typy angor. Króliki opisywane we wzorcu należą do typu niemieckiego.
Typ niemiecki to taki królik typowo użytkowy, wybitnie wełnisty, ale i o ładnym wyglądzie. U królików w typie niemieckim charakterystyczne są grzywki i bokobrody. Na części twarzowej włos jest krótszy, także w okolicy oczu nie jest tak długi jak na pozostałej części głowy. Wydaje mi się, że hodowla szła tu w takim kierunku aby zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania problemów z oczami w wyniku podrażnienia gałki ocznej przez wpadające włosy. To akurat jest tylko mój wniosek nie poparty niczym innym jak tylko obserwacją swoich królików :)

Obrazek

widać to także na tym króliku czerwonym satynowym

Obrazek


Nogi królików angorskich są bardzo mocno obrośnięte gęstym włosem. Od spodniej części skoków znajduje się więcej sztywnego włosa, który mniej się kołtuni. Gęsty i długi włos pozwala na wyższą wydajność wełnistą królika, ale i utrzymanie królików w systemie rusztowym bez większych problemów, tu nogi królika angory:

Obrazek

Jednak u 3 letniego samca, którego przywiozłam ostatnio z hodowli gdzie był utrzymywany na ruszcie widać niewielkie wyłysienia w okolicy kości stępu.

Jest jeszcze kwestia włosa, co prawda nie miałam w rękach królika w typie angielskim to jeden z moich po części przypomina ten typ z budowy. Z tego co można wyczytać króliki w typie angielskim mają delikatniejszy włos o większym udziale puchu, a niemieckie więcej włosów ościstych, które są takim rusztowaniem zabezpieczającym przed filcowaniem. W związku z tym angory niemieckie są nieco mniej wymagające jeśli chodzi o pielęgnacje. Często kojarzy się te dwa typy rasowe między sobą.
Typ angielski to po prostu taki królik poduszka.

Angory francuskie są typem kombinowanym wełnisto-mięsnym. Te króliki mają mocniejszą budowę, ale najbardziej charakterystyczna jest u nich głowa i uszy z krótkim włosem. Nie posiadają także mocno owłosionych nóg.

W książkach można jeszcze przeczytać o angorach w typie polskim, które już nie istnieją i czeskich. W Czechach hodowla królów angorskich została zastopowana po rewolucji, bo przestały istnieć skupy wełny angorskiej. Obecnie króliki w Czechach mają duży odlew krwi królików z Niemiec, które są bardzo dobre. Niemcy z resztą mają wysoko rozwinięty poziom hodowli tej rasy. Prowadzą księgi hodowlane główne i wstępne, wycenę hodowlaną w liniach bocznych oraz ocenę stacyjną.

Na razie brakuje mi jeszcze sporo wiedzy. Możliwe, że część tych informacji jeszcze uzupełnię lub sprostuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2013, 19:59 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Czy są jeszcze inne rasy wełniste oprócz angor :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2013, 21:24 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Jersey wool, ale to dużo mniejszy królik i bardziej hobbystyczny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS