Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29 sie 2012, 20:25 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 22:33
Posty: 139
Images: 29
Lokalizacja: woj. śląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Częstochowa
Województwo: śląskie
Płeć: Kobieta
Na Wystawie kupiłam parę królików o rasie Termondzki biały,mam pytanie bo wydają mi się za małe ;
Jaka waga powinna być w 2 miesiącu u samicy 1960g
Jaka waga powinna być w 3,5 miesiąca u samca (nie ważyłam ,ale wydaje się mniejszy) :cry:

Jeśli można proszę napisać w tym dziale dokładny wzorzec tej rasy, dziękuje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2012, 20:47 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Termondzki biały (TB)

genotyp: aa -- -- -- --

Wiek (miesiące) 3 4 5 6 7 8
Kg 2,5 3,2 3,8 4,0 4,2 4,5

kg 3,5-4,0* 4,0-4,5* 4,5- 5,6* 5,6 - 5,7
pkt 8 9 10 9

Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej 3,5 kg, najwyższa 5,7 kg. Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała. Tułów długi, dobrze umięśniony o mocny i szerokim zadzie, przód nieco zwężony. Głowa mocno osadzona na długiej szyi. Kończyny mocne, Ogon krótki, przylegający do tułowi U dorosłych 1 samic (ponad 1 rok) dopuszczalne niewielkie, symetryczne podgardle.

3. Typ rasowy:
Głowa lekko wydłużona. Uszy średniogrube, dobrze osadzone, zaokrąglone na końcach, owłosione. Długość uszu od 13 cm do 15 c
4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość, jedwabistość): Okrywa włosowa średniogęsta, sprężysta Długość włosów pokrywowych około 3 cm.

5. Barwa okrywy włosowej:
I larwa włosów pokrywowych na całym ciele jednolicie śnieżnobiała.

6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):
Barwa włosów podszyciowych śnieżnobiała, bez połysku. Oczy czerwone, pazurki cieliste lub białe.

Wady dopuszczalne:

I ludowa ciała mniej harmonijna. Głowa i szyja zbyt wydłużona. Uszy słabo osadzone, cienkie, spiczaste, mało owłosione, z bardzo widocznym ożyłkowaniem, z tendencją do rozchylania. Długość uszu od 12 cm do 13 cm lub od 15 cm do 16 cm. Nogi słabe, cienkie. Wyraźnie zaznaczone podgardle. Okrywa włosowa mniej gęsta, mało sprężysta, niewielkie odchylenia w długości włosów pokrywowych w stosunku do długości standardowej 3 cm. Barwa okrywy włosowej lekko zażółcona. Małe odchylenia w barwie oczu i pazurków w stosunku do wymagań wzorca.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała poniżej 3,5 kg lub powyżej 5,7 kg. Mało harmonijna budowa ciała. Głowa wąska na długiej szyi. Uszy zwisające, o długości l>"iii/vj 12 cm lub powyżej 16 cm. Zbyt długie i cienkie kończyny. Wyraźnie duże, niesymetryczne podgardle. Okrywa włosowa rzadka i mało sprężysta, znaczne odchylenia w długości włosów pokrywowych w stosunku do długości standardowej 3 cm. Wyraźne, silne zażółcenie okrywy włosowej lub występowanie innych barw niż biała. Barwa oczu i pazurków inna jak wzorcowa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2012, 20:51 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 22:33
Posty: 139
Images: 29
Lokalizacja: woj. śląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Częstochowa
Województwo: śląskie
Płeć: Kobieta
Dzięki na pewo mnie nowicjuszowi w tej rasie się przyda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 paź 2012, 20:37 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Królikom TB, częściej niż innym rasom mięsnym przytrafiają się odgnioty. Problem ten dostrzeżono już dawno, przez co jednym z ważniejszych elementów hodowlanych miała stać się selekcja na stan uwłosienia łap.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwie 2013, 8:21 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Zaczynam hodować czy chować TB , na własny użytek .Wypowiedz Włodka jest dodatkowym potwierdzeniem że odgnioty mają podłoże genetyczne.
Naraźie tylko zauważyłem że jedzą , piją i rosną duży bałagan robią . Mam zamiar przenieść je na klatki siatkowe ( fermowe ) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwie 2013, 9:01 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 28 sty 2013, 22:16
Posty: 11
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Chełm
Województwo: lubelskie
Płeć: Mężczyzna
Króliki TB hoduję już ponad 5 lat i nie miałem ani jednego przypadku odgniotów,przy chowie ściółkowym .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwie 2013, 13:25 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Jaką wagę na fermach mają króliki TB w poszczególnych tygodniach ( 4,5,6,7,8 ,9, 10 ) czy są ważone takie króliki czy tylko na podstawie jakiś badań w instytutach podaje się orientacyjną wagę ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 kwie 2013, 0:34 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Jeżeli przyjmiemy, że średnia waga królików TB w wieku 90 dni wyniosłaby 2,8 - 2,9 kg, co jest wynikiem bardzo dobrym jak na rasę średnią i na chów w czystości rasy, to waga w poszczególnych tygodniach, w przybliżeniu wyglądałaby mniej więcej tak.
W dniu urodzenia - ok. 60 gram
7 dni - ok. 120 - 130 gram
14 dni - ok. 200 gram
21 dni - ok. 300 - 350 gram
28 dni - ok. 550 - 600 gram
Ogólnie uważa się, że króliki najszybciej rosną w okresie między 30 - 60 dniem życia. Jeżeli królik ma osiągnąć w 90 dniu 2,9 kg, to w ciągu drugiego miesiąca powinien przyrosnąć ok. 1,2 kg. Daje to średnio dobowy przyrost ok. 40 gram.
35 dni - ok. 880 gram
42 dni - ok. 1160 gram
49 dni - ok. 1440 gram
56 dni - ok. 1720 gram
63 dni - ok. 2000 gram
Między 60 - 90 dniem życia tempo wzrostu trochę spada, ale nadal jest wysokie i przez ten miesiąc powinien uzyskać ok 1 kg, daje to ok. 33 gramy na dobę.
70 dni - ok. 2231 gram
77 dni - ok. 2462 gram
84 dni - ok. 2693 gram
91 dni - ok. 2924 gram

Powyższe wyliczenie ma charakter wyłącznie orientacyjny i nie jest sztywnym szablonem.

Czy króliki na fermach są ważone :?:
Trudno odpowiadać za wszystkich, ale na każdej racjonalnie prowadzonej fermie chowu, ważenie jest miernikiem dla hodowcy, czy tucz przebiega właściwie. Okresowa kontrola wagi daje też odpowiedż czy stosowana pasza jest właściwa, czy może konieczna jest korekta.
Poza tym, waga królika jest najważniejszą rzeczą w ostatecznym rozrachunku.
Przy sprzedaży królików na mięso kupujący nie ocenia sztuki wg. wzorca, nie ogląda jakie jego uszy mają ustawienie, czy nogi są iksowate, albo czy ogon ma prosty czy krzywy - liczy się tylko MASA i ogólna zdrowotność tzn. aby nie był nadmiernie wychudzony, nie miał owrzodzeń, chorób odzwierzęcych itp.

Czy waga jest ustalana na podstawie badań w Instytutach :?:
Na wszelkie założenia technologiczne różnych ferm, w tym Instytutów proponuję patrzeć z przymrużeniem oka.
Ja już miałem króliki z 3 Instytutów i co :!:
Króliki ogólnie zadbane, zdrowe, z oznakami rasowymi, ale co z tego jak żadne, z żadnego Instytutu nie miały najważniejszego - NIE TRZYMAŁY WZORCOWEJ MASY. Mnie już nie chodziło o 2,8 kg w 90 dniu, ale one miały 2,3 - 2,7 kg w wieku 120 dni. Ostatni nabytek z Balic, urodzony we wrześniu ubiegłego roku, ważył w marcu tego roku około 3,15 kg.
Nie wiem czy to jest reguła, czy może tylko mnie takie coś się zdarzyło.
Króliki o których wspominasz PAWEŁ WP 1 sprawiają wrażenie wyjątkowych, nie zatracaj ich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 kwie 2013, 11:59 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Tylko, że z Balic to już chyba nie Tb. Pb pochodzące z tej hodowli (na Unipaszu i ruszcie) rosły mi do wagi 3 kg w ok 100 dni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 kwie 2013, 12:29 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Z Balic samiec PB.
TB, nigdy z żadnego Instytutu nie sprowadzałem.
Z Chorzelowa miałem NB.
Z Jastrzębca KC.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS