Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 18:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 wrz 2012, 10:04 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
Rasa Królik Podpalany

Królik podpalany (P) zaliczająca się do małych ras królików użytkowanych w kierunku futerkowym. Najliczniej występuje w Polsce w odmianie czarnej. Odmiana niebieska i hawana jest mniej popularna. Królik ten został wyhodowany w Anglii w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku, przez krzyżowanie zajęczaków z dzikimi królikami. Królik ten posiada charakterystyczne ubarwienie - barwa włosów pokrywowych jest czarna z pomarańczowym (płomienistym) podpalaniem widocznym na zdjęciu obok.

Poniższy szczegółowy opis cech budowy ciała, typu rasowego, barwy okrywy włosowej itd., został zaczerpnięty z Wzorca Królików wydanego przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt w Likwidacji (Warszawa, Listopad 2000r.)
Występuje w trzech odmianach barwnych:
Czarny (Pc) - genotyp: AA BB CC DD gogo yy
Niebieski (Pn) - genotyp: AA BB CC dd gogo yy
Hawana (Ph) - genotyp: AA BB cc DD gogo yy
Wymagania wzorcowe masy ciała w poszczególnych miesiącach życia dla tej rasy królików przedstawiają się następująco:
wiek (miesiąc) 3 4 5 6
masa w kg 1,2 1,6 2,1 2,5

Ocena cech objętych wzorcem:
1. Masa ciała w wieku 6 miesięcy i powyżej:
kg 2,00-2,19 2,20-2,49 2,50-3,29 3,30-3,50
pkt. 8 9 10 9


Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 6 miesięcy i powyżej - 2,0 kg, najwyższa - 3,5 kg.
Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała. Tułów walcowaty. Głowa osadzono mocno na krótkiej szyi. Kończyny krótkie. Ogon prosty. Budowa samic wyraźnie delikatniejsza. Brak podgardla.

3. Typ rasowy:
Głowa krótka i szeroka(okrągła). Uszy mięsiste, owłosione, o długości od 9 cm do 10 cm.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość i jedwabistość):
Okrywa włosowa bardzo gęsta i sprężysta, jedwabista, o silnym połysku. Długość włosów pokrywowych 2,5 cm.

5. Barwa okrywy włosowej:
? czarny (Pc) - barwa włosów pokrywowych czarna z pomarańczowym (płomienistym) podpalaniem. Wyraźnie zaznaczone rozgraniczenie kontrastu barwy. Podpalanie występuje w partii tzw. klina karkowego, wokół oczu, nozdrzy, uszu, podgardla, piersi, podbrzusza, wewnętrznej strony kończyn i spodzie ogona. Podpalanie na bokach ciała nie powinno być mniejsze niż 2 cm, wyraźnie widoczne.
? niebieski (Pn) - barwa włosów pokrywowych intensywnie ciemnoniebieska z pomarańczowym (płomienistym) podpalaniem. Wyraźnie zaznaczone rozgraniczenie kontrastu barwy. Podpalanie występuje w partii tzw. klina karkowego, wokół oczu, nozdrzy, uszu, podgardla, piersi, podbrzusza, wewnętrznej strony kończyn i spodzie ogona. Podpalanie na bokach ciała nie powinno być mniejsze niż 2 cm, wyraźnie widoczne.
? hawana (Ph) - barwa włosów pokrywowych ciemnobrązowa (czekoladowa) z pomarańczowym (płomienistym) podpalaniem. Wyraźnie zaznaczone rozgraniczenie kontrastu barwy. Podpalanie występuje w partii tzw. klina karkowego, wokół oczu , nozdrzy, uszu, podgardla, piersi, podbrzusza, wewnętrznej strony kończyn i spodzie ogona. Podpalanie na bokach ciała nie powinno być mniejsze niż 2 cm, wyraźnie widoczne.

6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):
? czarny (Pc) - barwa włosów podszyciowych niebieska w czarnej części okrywy i pomarańczowa w części jaśniejszej tzw. "podpalaniu". Oczy i pazurki ciemnobrązowe,
? niebieski (Pn) - barwa włosów podszyciowych nieco jaśniejsza niż włosów pokrywowych niebieska i pomarańczowa w części jaśniejszej tzw. "podpalaniu". Oczy i pazurki ciemnobrązowe,
? hawana (Ph) - barwa włosów podszyciowych niebieska, matowa w brązowej części okrywy i pomarańczowa w części jaśniejszej tzw. "podpalaniu". Oczy brązowe, pazurki ciemnobrązowe.

Wady dopuszczalne:
Mniej harmonijne budowa ciała. Głowa i szyja wydłużona. Uszy rozchylające się słabo zaokrąglone, o długości od 10 cm do 12 cm. Okrywa włosowa mniej gęsta, mniej sprężysta, mniej błyszcząca. Niewielkie odchylenia długości włosów pokrywowych w stosunku do standardowej długości 2,5 cm. Pojedyncze białe włosy w okrywie. Przerwa w podpalaniu wokół oczu. Zbyt długi klin karkowy. Mała intensywność barwy pomarańczowej. Lekkie zarudzenie okrywy włosowej. Małe odchylenia w barwie włosów pokrywowych i podszyciowych, oczu i pazurków w stosunku do wzorca.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała poniżej 2,0 kg lub powyżej 3,5 kg. Wyraźne odchylenia budowy ciała i głowy w stosunku do wzorca. Długość uszu powyżej 12 cm. Uszy obwisłe. Okrywa włosowa rzadka, mało sprężysta, bez połysku. Duże odchylenia długości włosów pokrywowych w stosunku do standardowej długości 2,5 cm. Brak kontrastu podpalania. Rozjaśnienie włosów pomarańczowych. Biało zabarwiona spodnia część ogona. Pojedyncze pomarańczowe włosy w partii grzbietu i boków. Wyraźnie widoczne zarudzenie lub białe plamy w okrywie. Duże odchylenia w barwie włosów pokrywowych i podszyciowych w stosunku do wzorcowej dla danej odmiany. Barwa oczu i pazurków inna niż wzorcowa w danej odmianie.

________________________________________


Opis zaczerpnięty z srokacz.pl


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Ostatnio zmieniony 27 lis 2015, 18:12 przez zazon, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 wrz 2012, 17:06 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Zazon jaką najwiekszą trudność masz w hodowli królików podpalanych ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 wrz 2012, 17:39 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
Ja dopiero zaczęłam hodowle tej rasy więc dopiero ja poznaję. Parę która posiadam jest bardzo spokojna. Problem miałem jedynie z rozpłodem bo dwa razy mi młode nie wychowała samica ale poradziłem się znajomej pani zootechnik, która mi poradziła abym przeniósł ja w spokojne miejsce aby się nie stresowała i jak na razie wychowuje swoje trzy młode i jeszcze dwa podrzucone WJS.
Tak więc za wielkiego doświadczenia z tą rasą to nie mam.
Pozdrawiam
Na pewno jest to moim zdaniem jedną z najpiękniejszych ras królików


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 wrz 2012, 8:22 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Myślę ,że największą trudnością w hodowli tej rasy jest uzyskanie prawidłowego zabarwienia .
Ja osobiście nigdy nie hodowałem tej rasy ale myślę ,ze uczestnicy naszego forum hodujący tę rasę podziela się doświadczeniami w tej sprawie , co robią i w jaki sposób kojarzą osobniki aby uzyskać prawidłowa barwę i jej wielkość : np. Okular zabarwienia ogona wierzchniego i podszyci owego , oraz prawidłowego zabarwienia głowy i tułowia .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 wrz 2012, 10:24 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Przy rasie Pc bardzo ważne są pierścienie w okół oka , nosa . Dużo królików posiada błędy w tych pozycjach . Równomierność podpalania szczególnie na ogonach to też bolączka naszych królików .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwie 2013, 15:30 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
W książce Hodowla królików W. Hermana autor napisał następują:
"Króliki czarne podpalane rozwijają się bardzo szybko. Już czterodniowe króliczęta mają aksamitne futerko, którego ostateczną jakość można ocenić u młodzieży 1- tygodniowej. W tym też okresie hodowca powinien przeprowadzić wstępną selekcję. Gdy klatka piersiowa młodego królika jest szeroka i wysoko porośnięta szarymi włosami jaskrawo i wyraźnie kontrastuje z tłem, należy oczekiwać , że z króliczęcia wyrośnie wzorowo umaszczone zwierzę. Po trzech tygodniach futerko zmienia się na niekorzyść, w tym więc okresie z trudem tylko mozna rozpoznać wybrane poprzednio dobre okazy. Dopiero w 5 miesiącu następuje ostateczne wybarwienie się futerka"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lis 2015, 14:38 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
I jeszcze jedna odmiana królika podpalanego fioletowy "Lohkaninchen fehfarbig" - jeżeli źle napisałem tą odmianę to proszę o informację; można było je zobaczyć na ostatniej Wystawie Europejskiej 2015.
Poniżej zdjęcia wszystkich odmian
http://www.kleintiernews.de/topics/18.- ... s-2014.php


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS