Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 15:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ruja
Post: 23 sie 2012, 21:34 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Czyli co i jak . Cykl rujowy :
Zachowanie płciowe królików jest bardzo specyficzne. Nie mają one regularnych okresów rui, wyznaczających długość cykli rujowych i obejmujących spontaniczna owulację. W związku z tym uważa się że królica jest w rui, kiedy akceptuje samca i daje się pokryć, albo w okresie diestralnym (ciszy rujowej), gdy odrzuca samca.
Nie można jednak przewidzieć ani długości okresu rui, ani ciszy rujowej.
Nieznane są tez hormonalne i środowiskowe czynniki określające taką periodyczność.
Obrzęk i zaczerwienienie sromu, związane z akceptacja samca i owulacją obejmują 90%, a bladość sromu połączona z odrzuceniem samca 10% czasu, w którym samica znajduje się w cyklu płciowym(tj. okresie od osiągnięcia dojrzałości płciowej do ostatniej owulacji).
Zaczerwienienie sromu jest przekonującym wskaźnikiem, ale nie dowodem, rui.
W okresie ciszy rujowej samica wskazuje agresję w stosunku do samca."

Choroby Królików", Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, W-wa 2005.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ruja
Post: 29 sie 2012, 9:33 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Mądre słowa, z którymi w 100% się nie zgodzę.
Wiosna- wydłużanie się dnia (również poprzez sztuczne światło) jest czynnikiem środowiskowym, który sprawia, że samice królików wchodzą w ruję. W okresie jesienno-zimowym znacznie trudniej o wystąpienie rui niż w wioseno-letnim.
Dochodzi jeszcze kwestia ras królików- u BOS-ów wg moich obserwacji okres, w którym samica jest w rui to na pewno nie 90% okresu dojrzałości płciowej, przypuszczam, że nawet nie 50% (strzał nie poparty żadnymi badaniami). Z kolei u KC faktycznie ciężko o okres, w którym odrzucą samca i tu badania mogłyby się sprawdzić.

"W okresie ciszy rujowej samica wskazuje agresję w stosunku do samca."- lub okazuje strach, czy też "spolegliwość" polegającą na pozwoleniu samcowi na wszystko, poza kopulacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ruja
Post: 29 sie 2012, 10:09 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Choroby Królików", Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, W-wa 2005.
Możesz się z tym zgadzać albo nie .
praktyka pokazuje nam czasami całkiem co innego .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ruja
Post: 29 sie 2012, 11:26 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Skrobnij co zaobserwowałeś u swoich królików. Czy łatwo trafić w ruję u NB, KC? Jak jest u ras dużych? Co możecie napisać na temat rui, łatwości kryć u poszczególnych ras?

Pajo, wierze, że to, co zacytowałeś było poparte badaniami, ale podejrzewam, że badane były króliki ras średnich, w warunkach fermowych. W okresie jesienno-zimowym, bez doświetlania, bez farmaceutyków, w pomieszczeniach nieogrzewanych ciężko o ruję, zgodzisz się z tym?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ruja
Post: 03 wrz 2012, 8:58 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
No i Pajo nie dał się wciągnąć w dyskusję:-(

Mam pytanie: podawaliście kiedyś hormony lub inne farmaceutyki królikom w celu wywołania rui?
Moje 2 samice BOS uparcie nie chcą przyjąć samca (w tej rasie,o tej porze roku, mnie to nie dziwi). Hodowca od, którego nabyłem samice, chcąc by samica zmieniła zdanie co do krycia podał jej jakiś zastrzyk (dowiem się później co to konkretnie było), po którym samca przyjęła i została zapłodniona.
Macie doświadczenia z podobnymi zabiegami?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ruja
Post: 03 wrz 2012, 9:58 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 21:09
Posty: 245
Images: 0
GG: 0
Województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
korgan pisze:

Mam pytanie: podawaliście kiedyś hormony lub inne farmaceutyki królikom w celu wywołania rui?


Tak ;)

I mam zamiar ponownie zastosować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ruja
Post: 03 wrz 2012, 9:59 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Bartek, złośliwcze, rozwiń myśl ;)

PS. interesują mnie nazwy takich wspomagaczy oraz dawki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ruja
Post: 03 wrz 2012, 10:02 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 21:09
Posty: 245
Images: 0
GG: 0
Województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
korgan pisze:
PS. interesują mnie nazwy takich wspomagaczy oraz dawki.


Na ten temat nic Ci nie powiem. To było dawno jak to stosowałem. Ostatnio zamówiłem u weta. Jak odbiorę to napiszę co i jak ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ruja
Post: 03 wrz 2012, 10:05 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Ja jak na razie nie stosuję hormonów, bo ''hormonizuje'' samice samcami, aż do skutku.W przypadku ras średnich jakoś to się udaje, ale z rasami dużymi jest gorzej.
Wracając do hormonów, to znam hodowce, który stosuje w zastępstwie hormony pobudzające od loch.
Takie specyfiki kupisz w większości punktów weterynaryjnych na wsi.Koszt około 20zł. Oczywiście dawkę tą dzieli na wiele samic.

Jeśli chodzi o twój poprzedni post, to rzeczywiście trafiłeś w samo sedno. Badania z których powstają różne publikacje, są robione głównie na rasach średnio dużych i to w dodatku na wąskiej grupie ras najbardziej produkcyjnych w sensie znaczenia gospodarczego. O jaką produkcyjność i znaczenie gospodarcze tutaj chodzi, jest wręcz truizmem przypominanie, bo wiadomo ,że jest to mięso.Tak więc w takim rozumieniu , nawet hodowla ras dużych jest zaszeregowywana łącznie z rasami małymi, średnimi kolorowymi i uważana jest za hobbystyczną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ruja
Post: 03 wrz 2012, 10:24 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
U rasy średniej (KC) nie mam problemów z rują. W sobotę i niedzielę dopuszczałem 4 samice i wszystkie samca przyjęły. U belgów dopuszczałem 2 i żadna nie chciała :evil:
Zamówiłem specyfik o nazwie Folligon i jutro powinienem go mieć. Z chęcią przeczytam co wiecie na jego temat, a i skrobnę coś po jego użyciu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS