Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:37

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20 mar 2013, 8:01 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Osobiście popełniłem dużo błędów i źle przygotowałem się do wykotów . Już na wstępie powinniśmy kryć więcej niż jedną samicę jednego dnia . Dodatkowo należy zwracać szczególną uwagę na pierwiastki ( samice które pierwszy raz mieć będą młode ) , aby nie pomarnowały młodych .

Jak się do tego przygotowujecie i co można podpowiedzieć innym lub ich przestrzec przed popełnieniem błędów jakie my już popełniliśmy ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2013, 12:49 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
U mnie:
- przeglądnięcie królika czy wszystko z nim w porządku (pazury, czy pod ogonem wszystko jest ok, bo raz zdarzył mi się raz stan zapalny u samca),
- sprawdzam jeszcze podeszwy łap, ale to nie zawsze,
- krycie co najmniej 2 samic na jeden termin, ale jeśli jest taka możliwość to różnych ras, aby było łatwo rozróżnić czyje to młode.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 mar 2013, 20:28 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 sie 2012, 7:08
Posty: 184
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Sk...ce
Województwo: świętokrzyskie
Płeć: Mężczyzna
Jeśli ktoś ma króliki nie w pomieszczeniu, które jest w miarę ciepłe, tylko na zewnątrz, to raczej odradzam krycie zimą. Tak, tak - zwolenników i przeciwników tej metody jest zapewne wielu, ale dla początkujących (zarówno "matek" jak i królikarzy) lepsza będzie i w miarę bezpieczna dodatnia temperatura.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 mar 2013, 17:44 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 02 lis 2012, 19:02
Posty: 35
Images: 0
GG: 0
Województwo: śląskie
Ewa-Anna pisze:
U mnie:
- przeglądnięcie królika czy wszystko z nim w porządku (pazury, czy pod ogonem wszystko jest ok, bo raz zdarzył mi się raz stan zapalny u samca),

To samcowi też należy zajrzeć pod ogon?, czy to po prostu błąd w pisowni?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 mar 2013, 18:07 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
Oczywiście że tak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 mar 2013, 23:07 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Przed przypadającymi kryciami, warto obejrzeć królikom narządy płciowe, czy nie ma jakiś podejrzanych krost, upławów itp. Warto też, obejrzeć samicą cały brzuch - szczególnie okolice sutków - , czy nie ma guzków i stanów zapalnych. Samice z takimi objawami muszą być koniecznie poddane leczeniu lub brakowaniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 mar 2013, 12:18 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Nie bardzo wiedziałem co to znaczy "przygotowanie do wykotu", ale z wypowiedzi przedmówców zrozumiałem, że nie tylko ja rozumiem to jako przygotowanie do rozrodu.
Ponieważ mam tendencje do przekarmiania królików :oops: (szczególnie zimą) więc moje przygotowania zaczynają się od sprawdzenia wagi na 5-6 tygodni przed kryciem. Niektóre "panienki" maja potem trzytygodniowa dietę.
W międzyczasie pora na szczepienia.
Przed kryciami jak opisami Ewa-Anna i Włodek pora na dokładniejsze oględziny a ja do tego dokładam jeszcze obcinanie pazurków.

Kiedy zacząć kryć?
- No cóż najwięcej do powiedzenia ma aura. Jak wieje i sypie to trzeba odpuścić. Wystarczy jednak dwa trzy dni na plusie, trochę słońca to natychmiast zostawiam światło do późnej nocy. Latem upały wstrzymują terminy.
- Samo krycie także opieram na zasadzie, że samice powinny kocic się grupowo i to jeszcze, żeby w każdej grupie były samice z różnych ras. Podkładanie osesków pod samice tej samej rasy nie wchodzi przecież w rachubę bo jak rodowód wypisać potem!
Zaczynam od samic na których mniej mi zależy. W końcu jakość nasienia u samca po dłuższej przerwie jest kontrowersyjna.
Potem po kolei. Nie zawsze samica ma ruję, więc same dzielą się na grupy. Te mniej chętne czekają dwa trzy dni i...

Druga turę zaczynam od tych najważniejszych samic. Dopóki ich nie dopuszczę te mniej ważne czekają. Jakby trzeba było podłożyć oseski od najlepszych to muszę mieć pod co.

- Samice pokryte pora zająć się kwaterunkiem. :mrgreen: no i to już ostatni dzwonek na prace w królikarni z użyciem narzędzi elektrycznych czy młotków. Zbliża się czas ciszy i spokoju w królikarni.

Czas wybrać docelowe oczko dla każdej samicy. Pomijając wielkość oczka, bo mam rasę dużą i średnią. Najważniejszy jest "charakterek" przyszłej "mamusi". Te łagodne i spokojne raczej na lokalizacje oczka nie zwracają uwagi, ale te nerwowe wymagają troszkę sprytu. Zauważyłem, że królik stresuje się mniej jak widzi co się wokół niego dzieje. Nerwusy dostają oczka na wprost wejścia skąd mogą widzieć jak wchodzę i widzieć jak się krzątam.

Oczka wybrane. Pora na przygotowanie. Szorowanie dezynfekcja, opalanie. Karmidła pomyte, poidła także.

Kiedy zostaje 2 tygodnie do pierwszych wykotów na furtce ląduje tabliczka "Nieupoważnionym Wstęp Wzbroniony".
Nie ma litości. Nikt nie wchodzi poza mną. Pewnie nawet kontroli bym nie wpuścił. :evil: Przez parkan mogą pooglądać.
Dzienna dawka pasz zwiększona, jej skład zmodyfikowany. Do jadłospisu wchodzi granulat. Sianko przebierane urozmaicone przysmakami. Teraz suszone liście malin, gałązki wierzby (bo soki już puściła) marchewka obierana, a burak tylko co lepsze kawałeczki. :D Latem koszyczek i relaksujące spacery po łące za mleczykiem i babka lancetowatą, a z ogródka ziółka"

Tydzień przed terminem ostatnie dokładne sprzątanie oczek i wstawianie Kotników.

Zrobiłem co mogłem i jak umiałem. Reszta nie ode mnie zależy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 mar 2013, 17:09 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Mam pytanie : załóżmy że dopuścimy samice np 4 szt tego samego dnia , powtarzamy krycie za dwa dni jedna samica wykoci się po 30 dniach natomiast 3 pozostałe dwa dni lub jeden później . Ile przeżyją młode bez karmienia ( matka nie interesuje się młodymi ) czy istnieje szansa na podłożenie maluchów w drugi dzień po wykocie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 mar 2013, 18:12 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 22:33
Posty: 139
Images: 29
Lokalizacja: woj. śląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Częstochowa
Województwo: śląskie
Płeć: Kobieta
Może nie karmić ,ale mieć mleko ,wtedy weź samice trzymaj na rękach 2 razy dziennie i każdego malucha dostawiaj ,ale potrzebna druga osoba.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 mar 2013, 19:33 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Może to i dobry sposób, ale żadna z moich samic nie nadaje się do brania na ręce, a już na pewno nie OS. Za ciężkie.
Raz miałem przypadek, że po trzech dniach zorientowałem się dopiero, że samica nie karmi. Podłożyłem oseska (jeden tylko był) do innej i się odchował.
Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby w pierwszym terminie wykociła się tylko jedna, zresztą jest to tylko jedna z opcji.
Bo przecież może się zdarzyć tak jak u mnie teraz, że żadna z pięciu wykoconych nie ma mniej jak 8 sztuk. Nawet gdyby trzeba było podkładać to i tak nie mam pod co.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS