Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 9:41

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27 wrz 2012, 6:02 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
Pisząc ten temat ma do was pytanie jak przechowujecie zapasy na zimę dla swoich zwierząt.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2012, 6:32 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Pozornie temat prosty, ale jak się zastanowić to jet o czym podyskutować.
Co do zboża, to u mnie sprawdzają się beczki metalowe 200l. problem z tym, ze nie można w nich trzy,mać zboża zaraz po żniwach. Zbyt wilgotne i może pleśnieć. Co roku dokupuje jęczmień( bo nie mam swojego) ale nie wcześniej jak w październiku-listopadzie. po latach mam już kilku upatrzonych "dostawców". Wiem gdzie sami przechowują, zdąży podeschnąć a gryzonie nie nabrudzą.
Beczki właśnie z powodu gryzoni są dla mnie najlepsze.
Siano czy słomę mam w stodole. Tyle, że nie każdy ma stodołę :D
Z obserwacji powiem, że pomieszczenie do przechowywania tegoż przede wszystkim musi mieć dobra wentylację i być suche.
Lepszy będzie raczej strych niż jakaś murowana szopa.

Marchew w piwnicy. Moja akurat jest wykopana w ziemi w stodole. zajmuje polowe jednej strony.
jakiś czas temu po prostu wysypywałem marchew na pryzmę, ale niestety powodowało to spore straty. Zainwestowałem w skrzynki plastikowe. Maja tę zaletę, ze wiosna można je wymyć karczerem z pleśni itp.
zawsze w skrzynce trafi się jakaś uszkodzona marchew. od niej zaczyna pleśnieć wszystko wokół. wymaga to trochę pracy, ale przynajmniej dwa razy od listopada do marca, przebieram marchew w piwnicy, przekładając ja ze skrzynki do skrzynki. Najczęściej trafiają się takie które zaczynają pleśnieć. Wybieram je i po odkrojeniu idą na bieżąco.
Nie chwaląc się z 30 skrzynek zmarnowało się w zeszłym roku może 5 kg. marchwi. tyle tylko, ze ja mam swoją. przy kopaniu każda przebieram i sortuję, bu uszkodzonych nie przechowywać.
Co do piwnicy to niestety musi ona zapewniać odpowiednia wilgotność. Jak to mówią, lepiej niech marchew zacznie rosnąć niż wysychać.

Buraki pastewne są właściwie dla "krowiszona" więc w większe mrozy co ładniejszy podbieram dla królików.

Zostały jeszcze suszone ziółka. Najlepiej mi się przechowują w papierowych workach po granulatach zakopane w sianie. chroni je to przed wilgotnieniem. Zapas na bieżące potrzeby mam w domy w plastikowych wiadereczkach po dodatkach paszowych, które sprezentował mi znajomy rolnik. Był jeszcze zadowolony, że się ich pozbył bo tyle tego używa :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2012, 10:41 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:30
Posty: 84
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Cybinka
Województwo: lubuskie
Faktycznie jest o czym pogadać bo utrzymanie pasz, zwłaszcza soczystych zimą nie jest takie proste. Mając na uwadze prawidłowe przechowywanie, tzn. takie, które pozwoli na jak najmniejsze straty w składnikach żywieniowych, oraz w ilości, okopowe przechowuję w kopcu. Przy odpowiednim zabezpieczeniu słomą przysypaną ziemią, a także zapewnieniem odpowiedniej wentylacji kopca, wszystkie okopowe przechowują się w dobrym stanie dłużej niż do marca. Najtrudniejszą sprawą jest wybieranie z kopca porcji do bieżącego skarmiania. Nie mogę zbyt dużo wyjmować bo nie mam warunków do przechowywania ilości większej niż na tydzień karmienia, ze względu na ciepłą piwnicę. Jeśli w dniu w którym wybieram okopowe nie ma mrozu to jest OK, jeśli jest mróz to zaczyna się problem, ale nauczyłem się z tym sobie radzić. Zakładając kopiec robię wentylację nad poszczególnymi okopowymi (w kopcu trzymam też warzywa "jadalne" i ziemniaki) i wybieram potem przez te kominki to czego potrzebuję. Jest to jakiś sposób na uniknięcie przemrożenia warzyw, co może nastąpić przy otwieraniu w szerszy sposób kopca. Niestety są też tego minusy bo po wybraniu części okopowych kopiec się zapada a wtedy przy odwilży, czy opadach deszczu może zamoknąć, żeby jednak do tego nie doszło napycham w te dziury słomy i jakoś się to trzyma. Gorzej że następne wybierania są coraz bardziej pracochłonne bo najpierw trzeba wygrzebać słomę, a potem dopiero warzywa, a potem znowu to wepchać.
Zboża przechowuję podobnie jak Yeti, z tym że beczki mam plastikowe. Jednak na obwodzie przy dnie i w pokrywie mam nawiercone cienkim wiertłem dziurki dla wentylacji i zboże świetnie mi się przechowuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2012, 10:47 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 21:09
Posty: 245
Images: 0
GG: 0
Województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
A jak sobie radzicie z wołkiem zbożowym :?:
Nie wiem czy to jest dobry temat ale to jest szkodnik właśnie przechowywanych zbóż.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 wrz 2012, 11:26 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:30
Posty: 84
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Cybinka
Województwo: lubuskie
Dobre pytanie. Rzadko ale zdarza się, że w zboże wejdzie wołek, a wtedy, dobrze jest jak ma się z kim zamienić. Żeby nie wyrzucać, to ja wymieniam się z kolegom rolnikiem który chowa kury i to kilo za kilo 8-) . W gruncie rzeczy staram się jednak nie dopuścić wołka do mojego zboża stosując "profilaktykę". Kiedyś po opróżnieniu pojemnika na zboże, przed wsypaniem następnego, wymiotłem i wytrzepałem kurz i tyle, ale wołek zdarzał się często. Zacząłem jednak myć pojemniki przed wsypaniem zboża i to chyba było to, bo teraz wołek zdarza mi się o wiele rzadziej, a przeważnie wtedy, gdy kupię zboże z niesprawdzonego miejsca, zwłaszcza "okazyjnie". Od pewnego czasu nie kupuję jednak "okazyjnie" i jak na rzazie nie mam problemów z wołkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 wrz 2012, 15:06 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, 11:08
Posty: 206
Images: 42
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wilczyn
Województwo: dolnośląskie
Ja też zboże w beczkach trzymam i w skrzyni drewnianej, która jest bardzo szczelna. Na siano mam zrobiony stryszek a słomę na bieżąco przywożę od cioci bo mam do niej blisko, więc na co to kisić u siebie. Marchew w skrzynki wkładam i zasypuję ziemią bo tak jak Yeti mówił najlepiej się ją w ten sposób przechowuje a buraki część u siebie a część w piwnicy też u cioci :P
Zioła jedne mam w pęczkach powiązane i sobie wiszą pod wiatą a bardziej sypkie mam w worku. Dodatkowo oregano mam w donicy takiej wielkiej i na bieżąco w zimie ścinam, suszę nad piecem i skarmiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 wrz 2012, 17:54 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 sie 2012, 7:08
Posty: 184
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Sk...ce
Województwo: świętokrzyskie
Płeć: Mężczyzna
Wołek głównie się pojawia, kiedy zboże jest albo za wcześnie skoszone albo za wilgotne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 paź 2012, 16:11 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:02
Posty: 37
Images: 16
GG: 118
Miejsce zamieszkania: Szamocin
Województwo: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Co do zboża to mam szczęście jak diabli :evil: Ostatnio kupiłem zboże od jednego rolnika to był tam mącznik młynarek, z dwa tygodnie temu kupiłem zboże od innego rolnika i mam w nim wołka :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 paź 2012, 16:50 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 21:09
Posty: 245
Images: 0
GG: 0
Województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Króliki dostaną trochę więcej białka :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lis 2012, 12:46 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 17 lis 2012, 12:43
Posty: 105
GG: 0
Miejsce zamieszkania: hermanowa
Województwo: podkarpackie
starydolar mozesz wkleić zdjęcie twojego kopca
bo mi zawsze marzna buraki i marchew bo mam w takim drewnianym pomieszczeniu
kopce robie na ziemniaki ale w zimieniema mozliwości ich otworzenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS