Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 6:44

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 lis 2012, 19:58 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
czy jest różnica między rodzajami np. Jęczmienia , owsa czy pszenicy ? Chodzi mi o gatunki które są lepsze , czy nie ma to znaczenia ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lis 2012, 22:17 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Z tego co wiem na przykładzie Jęczmienia , lepszy do podawania dla królików jest jęczmień wiosenny z uwagi na brak ości zaś co do wiosennego jest jęczmień browarny rozpoznać go można po kolorze jest ciemniejszy bardziej żółty , ale tak naprawdę taki jęczmień też podawałem królikom . A co do zimowego ościstego jęczmienie są odmiany nie ościste , które też można podawać , tak więc mój wniosek co do jęczmienia , i praktycznego jego zastosowania jest taki ,że jęczmień najlepiej jak jest bez ości .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lis 2012, 22:36 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 paź 2012, 17:31
Posty: 37
Images: 33
Lokalizacja: Kutno
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Kutno
Województwo: łódzkie
Płeć: Mężczyzna
Ja słyszałem znów żę zboża ozime są o wiele bardziej kaloryczne niż zboża jare
a np w parzenicy jest wiele odmian które różnią się zawartością glutenu itd.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lis 2012, 10:43 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Przyswajalność paszy to pojęcie bardzo ogólne. W różnicach między rodzajami zbóż i ich odmianami chodzi raczej o to, że różnią się proporcjami poszczególnych składników. W obrębie białka czy włókna różnych zbóż innych pasz tez występują bardzo ważne różnice. Białko to aminokwasy i biorąc tu np. pod uwagę lizynę to zboża mają jej bardzo mało, stąd bierze się konieczność dodawania jej w premiksach albo granulatu. Jęczmień ma lizyny ok 0,4, owies 0,44 a kukurydza 0,23. Pod względem lizyny owies wypada nieco lepie, ale znowu u niego ogranicza przyswajalność włókno. W jęczmieniu jest go mniej niż w owsie i jego ogólny stosunek ilości białka do włókna wypada korzystniej.
Ozime ogólnie są lepsze, bo mają dłuższy okres wegetacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lis 2012, 16:34 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Zdaje sobie sprawe z tego że to temat bardzo szeroki lecz przy pomocy osób które się znają na tym zagadnieniu , bedę szukał konkretnej somiany danego ziarna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lis 2012, 20:09 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:30
Posty: 84
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Cybinka
Województwo: lubuskie
Wszystkie odmiany, jakiegokolwiek gatunku roślin, nie tylko zbóż na pewno różnią się między sobą pod wieloma względami, choćby wydajnością, rozmiarami, zawartością mikroelementów, witamin, ale również smakiem. I tu chciałbym się zastanowić nad tym czy te raczej, niewielkie różnice w składnikach pokarmowych mają większe znaczenie dla naszych królików, czy dla nas. Myślę że, gdyby oprzeć się o jakieś badania naukowe, to pewnie wykazały by one że, któraś z odmian jest najbardziej optymalna w żywieniu. Z drugiej strony można by wykonać eksperyment polegający na podaniu królikom kilku odmian ziarna jednocześnie, każda w innym pojemniku i uznać te najchętniej jedzona za najlepsze.
Tylko jak określić czym kierowałby się królik wybierając ziarna ? Czy wybrałby te dla niego najwartościowsze czy te najsmaczniejsze ? Wiadomo że nasze króliki są bezwzględnie zależne od nas, bo nie mogą korzystać samodzielnie z natury, tak jak na przykład zwierzyna wolno żyjąca, inaczej dzika. No właśnie choćby dziki. Mój kolega rolnik posadził dzieląc pole na pół, dwie odmiany ziemniaków i dziki w jednej odmianie poczyniły totalne spustoszenie, drugą zaś ledwo szturchnęły. Dlatego że moje koło łowieckie musiało mu zapłacić nie małe pieniądze za szkody, wziąłem od niego po kilka ziemniaków z obu odmian dla spróbowania czym się one różnią. Niestety, nie znalazłem istotnych różnic między nimi, obie odmiany mi smakowały. Mimo to uważam że zwierzęta podobnie jak my, w większości kierują się smakiem.
Ponadto, rodzaj gleby, nawożenie, nawodnienie, nasłonecznienie i inne czynniki też mają duży wpływ na zawartość poszczególnych składników pokarmowych w danej roślinie, w jednej nawet odmianie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lis 2012, 21:14 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Paweł tobie zapewne chodzi o zawartość składników w poszczególnych odmianach w obrębie gatunku.
Takie różnice występują, ale one nie są duże i przez to przy omawianiu charakterystyki pasz wyszczególnia się zboże z gatunku, a nie odmiany. Np. nie mówi się, ażeby w pewnym okresie zastosować żyto odmiany Dańkowskie Złote, a w innym Dańkowskie Diament .
Trochę inaczej wygląda sprawa jak byś np. chciał zamienić tradycyjny owies na owies bezłuskowy lub nawet temu tradycyjnemu chciał odsiać łuskę .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2013, 22:01 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 23 sie 2012, 18:00
Posty: 137
GG: 6477021
Miejsce zamieszkania: podkarpackie
Według systematyki Rodzaj Pszenica dzieli się na gatunki. Gatunek Pszenica zwyczajna dzieli się na formę ozimą i jarą (przewódki to oddzielna historia). Otóż w obrębie jedynie tej ozimej znalazłem w badaniach formy o zawartości białka od 9 do 17 procent. Te wysokobiałkowe miały zazwyczaj mniej okazałe ziarno. Warstwa aleuronowa ma grubość zaledwie 2 komórek. Jej procentowa zawartość w ogólnej masie ziarniaka zależy też od ilości bielma czyli skrobi. Drobne, słabiej wykształcone ziarno - więcej białka. Nie jest to regułą. Istnieją wyjątki.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pszenica
Współczesne rolnictwo skłania się powoli do uprawy odmian. Inaczej nawozi się odmianę z klasy jakościowej A, inaczej pastewną C. Ta pastewna ma raczej małe szanse dorównać jakościowej w poziomie białka. O jakości glutenu nie mówimy.
Odmiany pszenicy jarej są o około tonę z ha mniej plenne od ozimej, ale za to charakteryzują się ogólnie lepszą jakością.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS