Króliki nasze hobby
http://forum.e-hodowca.pl/

Czy rodzaj ziarna ma znaczenie na przyswajanie karmy królika
http://forum.e-hodowca.pl/viewtopic.php?f=7&t=211
Strona 1 z 1

Autor:  PAWEL_WP1 [ 20 lis 2012, 19:58 ]
Tytuł:  Czy rodzaj ziarna ma znaczenie na przyswajanie karmy królika

czy jest różnica między rodzajami np. Jęczmienia , owsa czy pszenicy ? Chodzi mi o gatunki które są lepsze , czy nie ma to znaczenia ?

Autor:  Pajo [ 22 lis 2012, 22:17 ]
Tytuł:  Re: Czy rodzj ziarna ma znaczenie na przyswajanie karmy król

Z tego co wiem na przykładzie Jęczmienia , lepszy do podawania dla królików jest jęczmień wiosenny z uwagi na brak ości zaś co do wiosennego jest jęczmień browarny rozpoznać go można po kolorze jest ciemniejszy bardziej żółty , ale tak naprawdę taki jęczmień też podawałem królikom . A co do zimowego ościstego jęczmienie są odmiany nie ościste , które też można podawać , tak więc mój wniosek co do jęczmienia , i praktycznego jego zastosowania jest taki ,że jęczmień najlepiej jak jest bez ości .

Autor:  Rafal WN [ 22 lis 2012, 22:36 ]
Tytuł:  Re: Czy rodzj ziarna ma znaczenie na przyswajanie karmy król

Ja słyszałem znów żę zboża ozime są o wiele bardziej kaloryczne niż zboża jare
a np w parzenicy jest wiele odmian które różnią się zawartością glutenu itd.....

Autor:  Ewa-Anna [ 23 lis 2012, 10:43 ]
Tytuł:  Re: Czy rodzj ziarna ma znaczenie na przyswajanie karmy król

Przyswajalność paszy to pojęcie bardzo ogólne. W różnicach między rodzajami zbóż i ich odmianami chodzi raczej o to, że różnią się proporcjami poszczególnych składników. W obrębie białka czy włókna różnych zbóż innych pasz tez występują bardzo ważne różnice. Białko to aminokwasy i biorąc tu np. pod uwagę lizynę to zboża mają jej bardzo mało, stąd bierze się konieczność dodawania jej w premiksach albo granulatu. Jęczmień ma lizyny ok 0,4, owies 0,44 a kukurydza 0,23. Pod względem lizyny owies wypada nieco lepie, ale znowu u niego ogranicza przyswajalność włókno. W jęczmieniu jest go mniej niż w owsie i jego ogólny stosunek ilości białka do włókna wypada korzystniej.
Ozime ogólnie są lepsze, bo mają dłuższy okres wegetacji.

Autor:  PAWEL_WP1 [ 23 lis 2012, 16:34 ]
Tytuł:  Re: Czy rodzaj ziarna ma znaczenie na przyswajanie karmy kró

Zdaje sobie sprawe z tego że to temat bardzo szeroki lecz przy pomocy osób które się znają na tym zagadnieniu , bedę szukał konkretnej somiany danego ziarna.

Autor:  starydolar [ 23 lis 2012, 20:09 ]
Tytuł:  Re: Czy rodzaj ziarna ma znaczenie na przyswajanie karmy kró

Wszystkie odmiany, jakiegokolwiek gatunku roślin, nie tylko zbóż na pewno różnią się między sobą pod wieloma względami, choćby wydajnością, rozmiarami, zawartością mikroelementów, witamin, ale również smakiem. I tu chciałbym się zastanowić nad tym czy te raczej, niewielkie różnice w składnikach pokarmowych mają większe znaczenie dla naszych królików, czy dla nas. Myślę że, gdyby oprzeć się o jakieś badania naukowe, to pewnie wykazały by one że, któraś z odmian jest najbardziej optymalna w żywieniu. Z drugiej strony można by wykonać eksperyment polegający na podaniu królikom kilku odmian ziarna jednocześnie, każda w innym pojemniku i uznać te najchętniej jedzona za najlepsze.
Tylko jak określić czym kierowałby się królik wybierając ziarna ? Czy wybrałby te dla niego najwartościowsze czy te najsmaczniejsze ? Wiadomo że nasze króliki są bezwzględnie zależne od nas, bo nie mogą korzystać samodzielnie z natury, tak jak na przykład zwierzyna wolno żyjąca, inaczej dzika. No właśnie choćby dziki. Mój kolega rolnik posadził dzieląc pole na pół, dwie odmiany ziemniaków i dziki w jednej odmianie poczyniły totalne spustoszenie, drugą zaś ledwo szturchnęły. Dlatego że moje koło łowieckie musiało mu zapłacić nie małe pieniądze za szkody, wziąłem od niego po kilka ziemniaków z obu odmian dla spróbowania czym się one różnią. Niestety, nie znalazłem istotnych różnic między nimi, obie odmiany mi smakowały. Mimo to uważam że zwierzęta podobnie jak my, w większości kierują się smakiem.
Ponadto, rodzaj gleby, nawożenie, nawodnienie, nasłonecznienie i inne czynniki też mają duży wpływ na zawartość poszczególnych składników pokarmowych w danej roślinie, w jednej nawet odmianie.

Autor:  włodek [ 23 lis 2012, 21:14 ]
Tytuł:  Re: Czy rodzaj ziarna ma znaczenie na przyswajanie karmy kró

Paweł tobie zapewne chodzi o zawartość składników w poszczególnych odmianach w obrębie gatunku.
Takie różnice występują, ale one nie są duże i przez to przy omawianiu charakterystyki pasz wyszczególnia się zboże z gatunku, a nie odmiany. Np. nie mówi się, ażeby w pewnym okresie zastosować żyto odmiany Dańkowskie Złote, a w innym Dańkowskie Diament .
Trochę inaczej wygląda sprawa jak byś np. chciał zamienić tradycyjny owies na owies bezłuskowy lub nawet temu tradycyjnemu chciał odsiać łuskę .

Autor:  Jerzy [ 13 maja 2013, 22:01 ]
Tytuł:  Re: Czy rodzaj ziarna ma znaczenie na przyswajanie karmy kró

Według systematyki Rodzaj Pszenica dzieli się na gatunki. Gatunek Pszenica zwyczajna dzieli się na formę ozimą i jarą (przewódki to oddzielna historia). Otóż w obrębie jedynie tej ozimej znalazłem w badaniach formy o zawartości białka od 9 do 17 procent. Te wysokobiałkowe miały zazwyczaj mniej okazałe ziarno. Warstwa aleuronowa ma grubość zaledwie 2 komórek. Jej procentowa zawartość w ogólnej masie ziarniaka zależy też od ilości bielma czyli skrobi. Drobne, słabiej wykształcone ziarno - więcej białka. Nie jest to regułą. Istnieją wyjątki.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pszenica
Współczesne rolnictwo skłania się powoli do uprawy odmian. Inaczej nawozi się odmianę z klasy jakościowej A, inaczej pastewną C. Ta pastewna ma raczej małe szanse dorównać jakościowej w poziomie białka. O jakości glutenu nie mówimy.
Odmiany pszenicy jarej są o około tonę z ha mniej plenne od ozimej, ale za to charakteryzują się ogólnie lepszą jakością.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/