Króliki nasze hobby
http://forum.e-hodowca.pl/

Zywienie królika zimą
http://forum.e-hodowca.pl/viewtopic.php?f=7&t=265
Strona 1 z 1

Autor:  PAWEL_WP1 [ 13 gru 2012, 18:23 ]
Tytuł:  Zywienie królika zimą

Czy zimą należy zmienić sposób karmienia lub jego skład ?.

Autor:  zazon [ 13 gru 2012, 18:50 ]
Tytuł:  Re: Zywienie królika zimą

Ja na pewno podaję w okresie zimowym więcej okopowych.

Autor:  Pajo [ 13 gru 2012, 19:19 ]
Tytuł:  Re: Zywienie królika zimą

w tej chwili z uwagi na zamarzanie wody , moje króliki są na diecie składającej się z siana i jęczmienia.
No i oczywiście woda , która jednak po pewnym czasie zamarza i z tego powodu ta dieta .

Autor:  Babilon72 [ 13 gru 2012, 19:42 ]
Tytuł:  Re: Zywienie królika zimą

A czy siano i jęczmień wystarczą? Ja podaję wodę, bo mam kilka sztuk na zewnątrz i z tego co zauważyłem , to piją, choć nie wszystko. Reszta wody po prostu zamarza. Dodatkowo dostają marchew lub buraki pastewne w takiej ilości, aby zjadły jak najszybciej.

Autor:  włodek [ 14 gru 2012, 13:16 ]
Tytuł:  Re: Zywienie królika zimą

Żywiąc tradycyjnymi paszami gospodarskimi jak zielonki, okopowe itp. zmiana żywienia w zależności od pór roku podyktowana jest koniecznością. Nie oto jednak zapewne chodzi autorowi tematu, ale jak się domyślam zależy, aby króliki w okresie zimowym podtrzymały swoje wystawowe walory, a w innych przypadkach nie ''schodziły'' ze swej produktywności.
Odpowiedż na takie pytanie nie jest wcale taka prosta i jednoznaczna, bo uzależniona jest nie tylko od żywienia, ale też - co ma szczególne znaczenie zimą - od warunków pomieszczeniowych.
Ogólnie królikom, które utrzymywane są cały rok w klatkach na dworzu, zwiększają się w okresie zimy potrzeby bytowe, wyrażane np. w większym zapotrzebowaniu na energię. Z drugiej jednak strony, króliki utrzymywane w takich warunkach nie są użytkowane rozpłodowo co w jakimś stopniu może to rekompensować.

Autor:  starydolar [ 16 gru 2012, 12:57 ]
Tytuł:  Re: Zywienie królika zimą

Jak napisał Włodek, zmiana żywienia jest wymuszona porami roku i to jest oczywiste.
Natomiast sposób karmienia zimą wymusza na mnie pogoda, a przede wszystkim temperatura. Ze względu na mrozy i na to że, trzymam króliki w klatkach na wolnym powietrzu, zmuszony jestem do zwiększenia częstotliwości zadawania okopowych w porcjach takich żeby były zjedzone na "raz". Wodę podaję w miseczkach więc również podaję ją częściej, przynajmniej 4-5 razy dziennie.
Wiem że, nie każdy może pozwolić sobie na bieganie do królików kilka razy dziennie, ja jednak ze względu na system pracy i bliskie jej sąsiedztwo mogę sobie na to pozwolić a to jest wielka wygoda.

Autor:  jerzy030349 [ 02 sty 2013, 18:37 ]
Tytuł:  Re: Zywienie królika zimą

PAWEL_WP1
W chowie tradycyjnym nie przemysłowym żywienie powinno być dostosowane do pór roku. Jego zmiana powinna być płynna ażeby nasze zwierzaki się mogły stopniowo przyzwyczajać do nowo pojawiających się roślinach.

Autor:  PAWEL_WP1 [ 27 sty 2014, 12:37 ]
Tytuł:  Re: Zywienie królika zimą

Jak przy utrzymujących się niskich temperaturach , zamarzającej wodzie w miseczkach zastąpić ją warzywani lub owocami tak aby nie miały złego stanu na wpływ zdrowotny królika ?

Autor:  jerzy030349 [ 16 lut 2014, 11:15 ]
Tytuł:  Re: Zywienie królika zimą

Z ciekawością przeczytałem wątek o zimowym żywieniu królików w zasadzie zgadzam się z ich autorami .
Chcę zwrócić uwagę o dobroczynnym skutku podawania ziół i roślin zaliczanych do chwastów nie tylko w zimie i gałązek nie tylko z drzew owocowych.
Ja hoduje króliki ok. 10 do 15 samic , obecnie mam ich 13 w systemie haremowym. Z tego powodu jest mi łatwiej podawać suszone zioła. Wcześniej przygotowaną porcję ziół w postaci snopka podwiązuję pod sufitem na takiej wysokości ażeby króliki miały do niego swobodny dostęp. Są tam różnego rodzaju zioła i chwasty nawet takie że ich przedawkowanie grozi śmiercią .Z tego snopka króliki pobierają te zioła co w danym momencie potrzebują. Nigdy nie pobiorą ich w nadmiarze i doprowadzając się w ten sposób do zatrucia. Ten system wyklucza przedawkowanie. Moim zdaniem zdrowie królików jest między innymi uzależnione od ilości i rodzaju podawanego pokarmu . Zwierze żyjące na wolności ma ogromny wybór pokarmu. Zamknięte w klatce ma do dyspozycji to co jej opiekun poda. Z tego względu moim zdaniem jest większość problemów związanych między innymi z rozrodem i zdrowiem.
Chętnych obejrzenia zdjęć z mej hodowli zapraszam do mojej galerii.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/