Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 25 kwie 2024, 2:53

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 09 cze 2013, 17:16 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 sie 2012, 7:08
Posty: 184
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Sk...ce
Województwo: świętokrzyskie
Płeć: Mężczyzna
Zakwaszacze do wody - stosować czy nie? A jeśli tak, to jakie?
Temat spowodowany pojawieniem się w niektórych butelkach zielonego nalotu (to chyba glony). Myślę, że pojawia się nie tylko w poidłach butelkowych, ale i innych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 cze 2013, 18:33 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Sam glon to nie problem, ale świadczy o nim. Dużo groźniejsze są bakterie, których nie widać.
Zakwaszacz warto stosować własnie ze względu na możliwość zanieczyszczenia wody bakteriami, ale wytwarza też niekorzystne środowisko do rozwoju patogennej mikroflory układu pokarmowego.
Prawda jest taka, że im bardziej podkręca się jedzenie królików białkiem i dodatkami mineralnymi tym bardziej tworzy się środowisko sprzyjające patogenom.
Najprostszy i najtańszy zakwaszacz to kwas rolniczy, ale warto też trochę więcej zainwestować i kupić coś lepszego o bardziej złożonym składzie. Różne kwasy maja różne działania jedne działają bardziej bakteriobójczo, a inne sprzyjająco pożytecznym bakteriom. Są też takie, które poprawiają trawienie i przyswajanie składników z pobranej paszy.
Zakwaszacze poza działaniem prozdrowotnym jaką także wpływ na przyrosty (lepsze wykorzystanie paszy przez poprawę pH sprzyjającą pracy enzymów trawiennych).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2013, 19:12 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 sie 2012, 7:08
Posty: 184
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Sk...ce
Województwo: świętokrzyskie
Płeć: Mężczyzna
To w takim razie czym się kierować przy zakupie zakwaszacza? Czy można stosować - tak jak mówiłaś - rolniczy, czy może taki przeznaczony dla gołębi, a może typowy dla królików? Słyszałem również o używaniu przez niektórych hodowców octu jabłkowego? A czy ocet zastąpi w dobry sposób zakwaszacz i czy nie będzie szkodliwy na dłuższą metę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2013, 19:19 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Nie używałem octu ( jabłkowego czy innego ) lecz znam hodowców co taki używają . Ocet tylko zakwasza . Świetnie spełnia tą rolę sok z kiszonej domowym sposobem kapusty . Dodatkowo zioła w zalewie spirytusowej są lepszym zakwaszaczem niż zwykły ocet .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2013, 19:35 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Tak jak już pisałam najlepszy jest taki, w którym znajdzie się kilka różnych kwasów o różnym działaniu. Te są po prostu znacznie skuteczniejsze niż zastosowanie jednego z kwasów. Możesz kupić ten dla królików, lub innego typu zwierząt, byle miał złożony skład.
Ocet jabłkowy jeśli jest własnej roboty może być nawet niebezpieczny, bo często przy jego robieniu może zostać zanieczyszczony pleśniami. "Sklepowy" jest bezpieczniejszy, ale mniej skuteczny od mieszaniny kwasów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2013, 21:10 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 sie 2012, 7:08
Posty: 184
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Sk...ce
Województwo: świętokrzyskie
Płeć: Mężczyzna
Zdecydowałem się na acidomid -
jego skład to:
- substancje mineralne, elektrolity
- kwas (mrówkowy, propionowy, mlekowy, octowy, cytrynowy,...)
- witaminy
- substancje naturalne, ekstrakt z ziół
- uzdatniona woda pitna
Tak przynajmniej podaje ulotka.
Mam jeszcze jedno pytanie - czy można królika zatruć takim zakwaszaczem przez podanie mu nieodpowiedniej (nadmiernej) ilości zakwaszacza w wodzie, czy wykaże się on własnym smakiem i tej wody po prostu nie ruszy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2013, 21:25 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 sie 2012, 7:08
Posty: 184
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Sk...ce
Województwo: świętokrzyskie
Płeć: Mężczyzna
I jeszcze jedno pytanie - czy można mieszać wodę z zakwaszaczem i np. jeżówką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 cze 2013, 21:53 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
Raczej nie powinien się zatruć, w sensie paść od razu. Jednak zbyt duża ilość kwasu czasem może zaburzyć wchłaniane składników mineralnych i nb odbić się na kościach. Przy podawaniu zgodnie z zaleceniami nie powinno być problemów.
Wydaje mi się, że zakwaszacz nie przeszkadza jeżówce, ale to jest zależne od trwałości jej substancji czynnych. Na pewno zakwaszacze mogą uszkadzań niektóre witaminy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2013, 12:05 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 sie 2012, 7:08
Posty: 184
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Sk...ce
Województwo: świętokrzyskie
Płeć: Mężczyzna
A jak ma się zakwaszacz do stosowania razem z EM - czy jedno wyklucza drugie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 cze 2013, 12:36 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Babilon, ja nie podaję 2 dodatków do wody jednocześnie. Na co dzień używam/używałem zakwaszacza. Obecnie stosuję produkt firmy Dolfos, wcześniej używałem rolniczego oraz octu jabłkowego. Em również testowałem.
Efekty? Jakieś były, ale w obecnej chwili zastanawiam się czy warto.

Pytałeś czy można mieszać zakwaszoną wodę z innymi dodatkami. Ja tego nie polecam. Próbowałem z tymiankiem i zakwaszaczem- królikom to nie pasuje.
Em+zakwaszacz= 2x zakwaszacz + EM, z tego co wiem EMy obniżają ph wody, więc chyba takie połączenie nie ma sensu.

Pytałeś o przedawkowanie- myślę, że jest niemożliwe- jak przesadzisz z zakwaszaczem to królik chyba prędzej padnie z pragnienia, niż napije się zbyt kwaśnej cieczy.

Jeśli jeszcze nic nie kupiłeś to zacznij od kwasu rolniczego. Używałem ciemnego, królikom pasował cena niewielka, chyba że przeliczy się ją na wydajność ;)
Orientowałeś się jaki produkt możesz kupić w swoich stronach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS