Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 9:00

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 14 sty 2013, 12:59 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Chleb razowy




w 100g w 1 kromce (35g)
Energia 213kcal 75kcal
Białko 5.9g 2.1g
Tłuszcz 1.7g 0.6g
Węglowodany 51.2g 17.9g
Błonnik 8.4g 2.9g


Chleb pszenny
w 100g w 1 kromce (25g)
Energia 257kcal 64kcal
Białko 8.5g 2.1g
Tłuszcz 1.4g 0.4g
Węglowodany 54.3g 13.6g
Błonnik 2.7g 0.7g

Źródło : http://produkty.ilewazy.pl/#s/q/chleb%2 ... /o/asc/p/1
Ciąg dalszy dyskusji z czatu .
Oto mamy dane co zwiera 1 kromka chleba , dla osób więcej zainteresowanych podałem stronę na której można znaleźć szczegółowe informacje . Rozmawialiśmy że chleb ma szkodliwe węglowodany ,a ja dotarłem do informacji ze z węglowodanów królik bierze ciepło i siłę , czyli chleb powinien być zdrowy dla królika . Oczywiście do takiego jedzenia królika należy przyzwyczaić i dawkować mu porcje ? takie moje zdanie . Sprawdzałem różne rodzaje chleba i wydaje się że najważniejsze jest jakie on ma składniki dodatkowe typu polepszacze i spulchniacze .Od tego zależy czy królika organizm będzie tolerował większe dawki chleba czy nie . Co do tych węglowodanów to raczej ziemniaki zawierające dużo skrobi mogą być bardziej niebezpieczne , a właściwie sama skrobia . Rozmawialiśmy z koleżanką iż skrobia ma duży wpływ na choroby układu jelitowego oraz może mieć objawy neurologiczne ( ale to inny temat ) . Można podawać chleb królikom , dawki pewnie sami hodowcy mają ustalone ( co za dużo to nie zdrowo ) tylko może należy zwrócić uwagę co do tego chleba dostają , może połączenie niektórych składników jest niebezpieczne bardziej inne mniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sty 2013, 17:05 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
To jest trochę bardziej skomplikowane, nie da się przenosić wartości pokarmowej określonej dla człowieka na królika, nasz układ pokarmowy i zapotrzebowanie jest całkiem inne. Energię u królików wyraża się w innych jednostkach niż dla ludzi, do tego jest nieco inaczej przeliczana. To co można powiedzieć o wartości energetycznej "produktów ubocznych przemysłu piekarniczego" to to, że ich wartość energetyczna znacznie przewyższa wartość ziarna wszystkich zbóż jest to ok ponad 3000 kcal energii metabolicznej w kilogramie suchego chleba wg. tabel.
Problemem chleba jest dostępność zawartych w nim węglowodanów (cukrów/cukrowców). Zwłaszcza taki biały chleb ma bardzo mało włókna (które też są cukrami, ale uznawanymi za niestrawne), a dużo łatwo dostępnych cukrów. Dlatego w pewnym sensie może być uznany za paszę ryzykowną w żywieniu królików.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sty 2013, 17:51 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
To w takim układzie tabelkę możemy zmodyfikować . Ewa jak prawidłowo powinna ona wyglądać ?

Możemy podać też przyklad jaki zestaw ,, śniadaniowy " przygotować dla królika .

np. granulat pełonoporciowy 60 g + kromka chleba ( 25 g)+ śiano , woda.

,,kolacja''
granulat pełnoporcjowy 70 gram + siano , woda.

2 przykład :

pasze gospodarskie wg. przepisu Darka 1 kg paszy zawiera 60 % jęczmienia , 30% owsa , 5% słonecznika i 5% pszenicy

,, Śniadanie " 60 gram paszy , kromka chleba (25g) , buraczek czerwony lub marchewka ( mała ) , siano , woda

,, Kolacja " 70 gram paszy , siano , woda

siano bez ograniczeń
Taki zestaw co drugi dzień , czy może zaszkodzić ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sty 2013, 8:58 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 02 sty 2013, 18:23
Posty: 18
Images: 21
GG: 0
Miejsce zamieszkania: k/Kalisza
Województwo: wielkopolskie
Dzienną dawkę żywieniową powinniśmy tak ustalić aby była zawsze przewaga włókna nad białkiem.
Tego wymaga specyficzny układ pokarmowy królika.
Nawet bardzo dobre pasze , ale nie zawierające włókna są paszami kiepskimi dla królika.
Jeżeli w żywieniu królików będziemy przestrzegali tej zasady , to problemy żołądkowo jelitowe nie będą nas dotyczyły. A nasze króliki będą się zdrowo rozwijały.
Między innymi włókno zawarte w paszy sygnalizuje królikowi o jego sytości . Dlatego króliki potrafią się obżerać młodymi zielonkami i okopowymi ponad miarę bo nie czują sytości . A efekt tego obżerania jest wiadomy.
Powtórzę to za Ewa-Anna nie węglowodany zawarte w chlebie są szkodliwe dla królika lecz znikoma ilość zawartego w nim włókna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sty 2013, 9:45 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:59
Posty: 216
Images: 11
GG: 0
Województwo: małopolskie
No właśnie nie jestem do końca pewna czy i cukry, a konkretnie ich rodzaj może wpłynąć negatywne na układ pokarmowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sty 2013, 1:04 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Moim zdaniem największym zagrożeniem przy skarmianiu dużych ilości chleba jest sól.
W chlebie mieszanym zawartość soli przekracza przynajmniej czterokrotnie zapotrzebowanie królika na sód.
Inną sprawą jest fakt, że niewielki dodatek chleba w składzie z innymi paszami, może stanowić akurat cenne uzupełnienie sodu w dawce pokarmowej, bo pasze roślinne są bardzo ubogie w ten pierwiastek. Jeszcze inną sprawą jest rachunek ekonomiczny, a co za tym idzie celowość podawania chleba królikom, jeśli oczywiście miałoby się ten chleb specjalnie dla nich kupować. Zakup nawet starego-suchego chleba w przeliczeniu na wagę, wychodzi jak mi się wydaje ponad 1 zł za kg.
Poza tym jest sprawą oczywistą, że gdyby ktoś chciał żywić króliki w całości lub w znacznej większości samym chlebem to włókno surowe dostarczane byłoby z ogromnym deficytem, zaś węglowodany dostarczane byłyby w nadmiarze.
Ogólnie jestem zdania, że niewielkie ilości chleba podawane królikom, przy jednoczesnym zapewnieniu w dawce około jednej-trzeciej pasz objętościowo suchych nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia królików, zarówno ze strony soli jak i węglowodanów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2013, 22:22 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
A co powiecie o podawaniu królikom suchych bułek zamiast chleba ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sty 2013, 14:58 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 20 sty 2013, 11:43
Posty: 15
GG: 0
Miejsce zamieszkania: kraków
Województwo: małopolskie
Płeć: Mężczyzna
U mnie widzę że bułki lepiej im pasują, tylko trzeba pamiętać aby były dobrze wysuszone bo kurcze zdażyło mi się że brat dał nie do konca wysuszony i 3 się przekręciły :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sty 2013, 16:25 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Na pewno nie powinno się podawać bułek słodkich.
Z pozostałymi trzeba zachować ostrożność, podobnie jak z chlebem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 mar 2013, 13:56 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 mar 2013, 0:06
Posty: 64
Images: 3
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Czerna
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
a jaki wpływ mogą mieć bułki ciemne wieloziarniste? chyba nie są szkodliwe. zauważyłem ,że moje króliki zjadają je chętniej niż zwykły chleb. a skutków ubocznych żadnych nie zauważyłem a podaje go 2, 3 razy w tygodniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS