Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 29 kwie 2024, 9:22

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 sie 2012, 20:41 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Biomectin 1% stosowałem do odrobaczania pasożytów zewnętrznych. Leczniczo używałem go jak do tej pory dwukrotnie. Za pierwszym razem, gdy królikom zaczęła wypadać sierść i często się drapały. Jaki to był gatunek pasożyta, nie wiem, bo nie robiłem badania. Podejrzewam, że na podstawie opisów mógł to być któryś ze świerzbowców. Wtedy leczyłem sporą grupę królików ok. 200 szt.
Leczenie moim zdaniem się powiodło, bo króliki coraz mniej się drapały, a sierść zaczęła się uzupełniać. Najmniejszymi królikami jakie leczyłem, były 4-tygodniowe. Nie zauważyłem po podaniu leku zahamowania w ich rozwoju. Samicą w czasie laktacji też podawałem. Jak to wpłynęło na ich mleczność, to trudno mi powiedzieć. W każdym bądź razie żaden z młodych nie odpadł w tym czasie. Samicą kotnym nie podawałem, ale z tego co mi wiadomo ivermektyna jest w programie ochrony przed pasożytami u loch wysokoprośnych.
Za drugim razem Biomectin użyłem do zwalczania świerzbu usznego u dwóch sztuk. Celowo nie leczyłem innymi lekami, bo chciałem sprawdzić ivermektyne na tej chorobie.
Po kilku dniach od podania strupy w uszach zaczęły się przejaśniać. Robiły się trochę takie, jakby w nich brakowało życia. Po drugim podaniu leku zaczęło ich stopniowo ubywać, aż wyleciały wszystkie. W obu przypadkach zastosowałem dawkę biomectinu taką, jaką zaleca się dla świń, czyli 0,033ml/kg masy ciała. Dawkę w takim stężeniu podałem 3-krotnie w odstępach ok. 10 dniowych. Strzykawki jakich użyłem i używam, mają podziałkę, gdzie 1ml podzielony jest na 100 ''kresek''.Tylko takie strzykawki pozwalają na precyzyjne odmierzenie leku i zastosowanie go dla wszystkich grup wiekowych.

Z tego co wiem ivermektyna jest skuteczna na wszystkie gatunki świerzbowców pasożytujące u królików. Zalecana jest też przy inwazjach cheyletielozy i nużycy.
Z pasożytów wewnętrznych - sądząc po ulotce - powinna oczyszczać królika z węgorków i włosogłówek. Z pewnością ma też działanie na różne inne nicienie występujące u królików, ale ta ostatnia informacja wymaga jeszcze upewnienia i w związku z tym nie ma co tu wymieniać nazw.

PS:Tym opisem rozpocząłem apteczkę hodowcy. Powyższy opis nie zamyka tematu Biomectin 1 %, ale jest jakby wstępem do dyskusji. Z czasem też może być on uzupełniany i aktualizowany.
Zachęcam wszystkich użytkowników do opisywania swoich doświadczeń ze stosowanych leków. W tym miejscu chciałem dodać, że np. Ivermektyna jest produkowana pod różną nazwą. Poza Biomectinem jest jeszcze Paramectin, słyszałem o Ivomecu, a może są jeszcze inne. Oprócz tego nie jest produkowana tylko w formie płynnej, ale np. dla świń dodatkowo sporządzono ją jako premiks (proszek) , a dla koni jako pasta.
Jeśli ktoś leczył króliki którąś z wymienionych ivermektyn lub inną to śmiało niech zakłada nowy temat np. Apteczka hodowcy - Paramectin , albo inny np. Apteczka hodowcy - Pestorin czy Mormyx itd.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 02 wrz 2012, 9:57 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Inwermektyna - srodek podawany królikowi najczęściej w postaci zastrzyku , osobiście aplikowałem królikom na pasożyty zewnętrzne skóry ( łupież ) po trzech dawkach choroba ustąpiła .

Dikortinef - krople o szerokim spektrum zastosowania , a w szczególności zapalenie spojówki , zapalenie górnych dróg oddechowych , zatkanie kanału łzowego - przy zatkaniu kanału występuje katar .
krople aplikuje do nosa i oka przez 7 dni , nawet jak objawy ustępują wcześniej .


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: 18 paź 2012, 13:13 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 21:09
Posty: 245
Images: 0
GG: 0
Województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
PAWEL_WP1 pisze:

Dikortinef - krople o szerokim spektrum zastosowania , a w szczególności zapalenie spojówki , zapalenie górnych dróg oddechowych , zatkanie kanału łzowego - przy zatkaniu kanału występuje katar .
krople aplikuje do nosa i oka przez 7 dni , nawet jak objawy ustępują wcześniej .


To nadaje się na oddzielny temacik ;)


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS