Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 17:13

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 29 paź 2013, 16:55 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, 11:08
Posty: 206
Images: 42
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wilczyn
Województwo: dolnośląskie
Jeśli chcesz robić drzwiczki z płyty osb i to 8mm to zapomnij od razu. Ja mam w 4 klatkach tak zrobione, tylko, że drzwiczki mają o ile dobrze pamiętam 80cm i są w jednym kawałku. Powzmacniałem je już dookoła kawałkami listewek a i tak się wyginają i patrzą a poza tym królik ci je szybciej zje niż ci się wydaje:) Dodatkowo musisz dawać solidne wzmocnienie w miejscu, w którym będziesz przykręcać zawiasy bo inaczej ci drzwiczki będą opadać a co najgorsze nawet jak się da wzmicnienie to jak klatka jest na dworze to można zapomnieć, że zda to egzamin.
Ja na wiosnę właśnie wymieniam te drzwiczki bo już mnie szlak trafia i wstawiam w ich miejsce normalne zrobione z deski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 paź 2013, 7:42 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
W obecnej chwili mam deski o szerokości 21-23cm, także na drzwiczki ich nie dam, no chyba że będę miał możliwość przepuszczenia ich przez krajzegę w najbliższym czasie.
U mnie drzwiczki z OSB będą miały około 40 cm, także myślę, że będą dużo mniej pracowały niż 80cm.
Lite drzwiczki z OSB mają ten plus, że paśnik mogę zamontować na zewnątrz klatki. Przy deskach ta opcja raczej nie przejdzie, chyba że będą długości 40cm i przybite do pionowych listew.

Ramy do drzwi z siatki są pospawane. Ich wymiar to 61 x 161cm.
Do tej pory wszystkie drzwi do klatek robiłem z kątownika giętego na zimno o wymiarach 20x20x2mm. Tym razem miało być podobnie, ale wśród kilka m-cy temu zakupionych kątowników znalazły się też kątowniki kute o wymiarach 20x20x3mm (nie mam pojęcia skąd, kupowałem takie jak zwykle, niby). Kątowniki kute zostały zastosowane w jednej z ram, jako jej pionowe elementy. W obu ramach dałem 2 poziome poprzeczki.
Rama z kątownikami kutymi okazała się dużo bardziej stabilna/mniej podatna na odkształcenia niż ta wykonana w całości z tych giętych na zimno.

Teraz zastanawiam się czy drzwi z siatki zamontować od środka klatki (do środkowej belki), czy może po zewnętrznych stronach.
Do tej pory miałem zamiar przymocować je do środkowej belki, ale ta opcja utrudniałaby karmienie "na raz" wszystkich królików w klatce (u mnie karmienie wygląda tak: otwieram wszystkie oczka danej klatki (maksymalnie 6), daję siano, pasze treściwe i zamykam drzwiczki oczek).
Przy drzwiczkach obsługowych, czyli o szerokości 60cm i wykonanych z siatki, zamontowanych "na zewnątrz" prawdopodobnie mógłbym zamontować karmidło i paśnik wewnątrz klatki na 1 (zewnętrznej) ścianie, na środkowej pozostawić same poidła (smoczki), a na drzwiach nic nie montować.
Wadą takiego rozwiązania byłaby utrudniona możliwość codziennego monitorowania systemu pojenia.
Co o tym myślicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 paź 2013, 9:02 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Nie myślałeś, żeby w OSB powycinać kwadratowe otwory jako wzierniki? Np. takie 20x20cm? zamontować w nich kawałki siatki które Ci zostaną z cięcia na drzwi? Trochę lżejsze będą, sztywności nie pogorszysz bo po 10cm z boków wystarczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 paź 2013, 9:42 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sie 2012, 9:02
Posty: 280
Images: 19
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Piasutno
Województwo: warmińsko-mazurskie
Płeć: Mężczyzna
Zrobienie takich otworów to nie problem. Szkoda tylko, że nie mam nigdzie sklejki, która by pasowała na drzwi...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS