Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 16:23

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 gru 2012, 18:23 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Czy zimą należy zmienić sposób karmienia lub jego skład ?.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2012, 18:50 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
Ja na pewno podaję w okresie zimowym więcej okopowych.


Ostatnio zmieniony 02 sty 2013, 20:04 przez zazon, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2012, 19:19 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sie 2012, 9:56
Posty: 344
Images: 37
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wykroty
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
w tej chwili z uwagi na zamarzanie wody , moje króliki są na diecie składającej się z siana i jęczmienia.
No i oczywiście woda , która jednak po pewnym czasie zamarza i z tego powodu ta dieta .


Ostatnio zmieniony 13 gru 2012, 20:29 przez Pajo, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2012, 19:42 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 sie 2012, 7:08
Posty: 184
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Sk...ce
Województwo: świętokrzyskie
Płeć: Mężczyzna
A czy siano i jęczmień wystarczą? Ja podaję wodę, bo mam kilka sztuk na zewnątrz i z tego co zauważyłem , to piją, choć nie wszystko. Reszta wody po prostu zamarza. Dodatkowo dostają marchew lub buraki pastewne w takiej ilości, aby zjadły jak najszybciej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2012, 13:16 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 22:06
Posty: 342
Images: 0
GG: 0
Województwo: łódzkie
Żywiąc tradycyjnymi paszami gospodarskimi jak zielonki, okopowe itp. zmiana żywienia w zależności od pór roku podyktowana jest koniecznością. Nie oto jednak zapewne chodzi autorowi tematu, ale jak się domyślam zależy, aby króliki w okresie zimowym podtrzymały swoje wystawowe walory, a w innych przypadkach nie ''schodziły'' ze swej produktywności.
Odpowiedż na takie pytanie nie jest wcale taka prosta i jednoznaczna, bo uzależniona jest nie tylko od żywienia, ale też - co ma szczególne znaczenie zimą - od warunków pomieszczeniowych.
Ogólnie królikom, które utrzymywane są cały rok w klatkach na dworzu, zwiększają się w okresie zimy potrzeby bytowe, wyrażane np. w większym zapotrzebowaniu na energię. Z drugiej jednak strony, króliki utrzymywane w takich warunkach nie są użytkowane rozpłodowo co w jakimś stopniu może to rekompensować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 gru 2012, 12:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 15:30
Posty: 84
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Cybinka
Województwo: lubuskie
Jak napisał Włodek, zmiana żywienia jest wymuszona porami roku i to jest oczywiste.
Natomiast sposób karmienia zimą wymusza na mnie pogoda, a przede wszystkim temperatura. Ze względu na mrozy i na to że, trzymam króliki w klatkach na wolnym powietrzu, zmuszony jestem do zwiększenia częstotliwości zadawania okopowych w porcjach takich żeby były zjedzone na "raz". Wodę podaję w miseczkach więc również podaję ją częściej, przynajmniej 4-5 razy dziennie.
Wiem że, nie każdy może pozwolić sobie na bieganie do królików kilka razy dziennie, ja jednak ze względu na system pracy i bliskie jej sąsiedztwo mogę sobie na to pozwolić a to jest wielka wygoda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 sty 2013, 18:37 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 02 sty 2013, 18:23
Posty: 18
Images: 21
GG: 0
Miejsce zamieszkania: k/Kalisza
Województwo: wielkopolskie
PAWEL_WP1
W chowie tradycyjnym nie przemysłowym żywienie powinno być dostosowane do pór roku. Jego zmiana powinna być płynna ażeby nasze zwierzaki się mogły stopniowo przyzwyczajać do nowo pojawiających się roślinach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sty 2014, 12:37 
Offline
Założyciel Forum

Rejestracja: 19 sie 2012, 19:30
Posty: 624
Images: 43
Lokalizacja: Wrocław
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Długołeka
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Jak przy utrzymujących się niskich temperaturach , zamarzającej wodzie w miseczkach zastąpić ją warzywani lub owocami tak aby nie miały złego stanu na wpływ zdrowotny królika ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lut 2014, 11:15 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 02 sty 2013, 18:23
Posty: 18
Images: 21
GG: 0
Miejsce zamieszkania: k/Kalisza
Województwo: wielkopolskie
Z ciekawością przeczytałem wątek o zimowym żywieniu królików w zasadzie zgadzam się z ich autorami .
Chcę zwrócić uwagę o dobroczynnym skutku podawania ziół i roślin zaliczanych do chwastów nie tylko w zimie i gałązek nie tylko z drzew owocowych.
Ja hoduje króliki ok. 10 do 15 samic , obecnie mam ich 13 w systemie haremowym. Z tego powodu jest mi łatwiej podawać suszone zioła. Wcześniej przygotowaną porcję ziół w postaci snopka podwiązuję pod sufitem na takiej wysokości ażeby króliki miały do niego swobodny dostęp. Są tam różnego rodzaju zioła i chwasty nawet takie że ich przedawkowanie grozi śmiercią .Z tego snopka króliki pobierają te zioła co w danym momencie potrzebują. Nigdy nie pobiorą ich w nadmiarze i doprowadzając się w ten sposób do zatrucia. Ten system wyklucza przedawkowanie. Moim zdaniem zdrowie królików jest między innymi uzależnione od ilości i rodzaju podawanego pokarmu . Zwierze żyjące na wolności ma ogromny wybór pokarmu. Zamknięte w klatce ma do dyspozycji to co jej opiekun poda. Z tego względu moim zdaniem jest większość problemów związanych między innymi z rozrodem i zdrowiem.
Chętnych obejrzenia zdjęć z mej hodowli zapraszam do mojej galerii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS