Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 15:20

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 lut 2015, 16:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sty 2015, 14:35
Posty: 64
Images: 101
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Truskawka
Województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Zakładając ten temat mam na uwadze chęć wymiany obserwacji oraz spostrzeżeń pomiędzy hodowcami. Chodzi mi o wymianę spostrzeżeń dotyczących zachowania królika przez cały okres ciąży ( w poszczególnych tygodniach) aż do momentu rozwiązania.

P.S Jeżeli uznacie że wiadomości dotyczące tego tematu są dostępne na tym forum tylko w innych miejscach to możecie to usunąć.

Moje dwie samice mixy są już ponad tydzień po kryciu (owocnym) i zauważyłem że ciągle mają poprzewracaną ściółkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lut 2015, 18:41 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Chyba nic podobnego jeszcze na Forum nie było :D

Fajny temat i z mojego punktu widzenia jak najbardziej na czasie. :D
Tak patrząc wstecz na moją Hodowlę, to chyba nie ma jednego standardowego zachowania samicy w tym okresie. Jeszcze nie mam co obserwować w tym roku, a 'kajecik" został w królikarni, ale takie przekopywanie ściółki zdarzało się i u mnie.
Zdarzały się i samice po których totalnie nie było widać żadnych zmian w zachowaniu.
Dawno, dawno temu...(zaczyna się jak bajka ale to sama prawda :D ) starszy doświadczony Hodowca doradził mi żebym robił notatki dotyczące każdej samicy właśnie od momentu krycia do odsadzenia młodych. Staram si to robić w miarę starannie bo już dawno przekonałem się jakie są ważne i przydatne.
Co kilka dni wpisuję włącznie z data co zaobserwowałem w zachowaniu (np. płochliwość), w pobieraniu paszy, ile pije wody, czy zmienia jej się gust kulinarny (miałem taką której musiałem ograniczyć marchew), kiedy zaczyna robić gniazdo itp. Do innych samic niewiele te notatki się zdadzą, ale ta sama samica powiela zachowanie w następnej ciąży. Nawet długość ciąży się zgadza.
w sumie jeśli samica dobrze je, pije wodę i widać po niej ze "brzuszek rośnie", to żadne z zachowań nie powinno Nas niepokoić. No może robienie na ostro gniazda w 17-21 dniu bo to czasami jest ciąża urojona. W tym przypadku zapiski z poprzedniej ciąży też się mogą przydać, ze względu na powtarzalność zachowań.
Miałem taką NC co miała trzy urojone pod rząd. za każdym razem robiła gniazdo bodajże w 19 dniu od krycia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lut 2015, 19:44 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
W mojej hodowli również miałem taką jedną samiczkę, która miała trzy pod rząd urojone ciąże i niestety nie dochowałem się od niej młodych.
U każdej samicy bywa to różnie bo każda przecież jest inna.
A to prawda jak samica ładnie je i pije to w oczach widać jak brzuszek rośnie ale nie jest to regułą. Mam taką samicę która ma zawsze tylko trzy młode ( spraktykowane bo to jej już trzeci miot i znowu 3 sztuki) po niej zupełnie nie było widać oznak jakoby miał by mieć małe króliczą-tka.
Dla tego uważam że jest to temat rzeka i zachowań bardzo dużo, które oczywiście będą się powtarzać w mniejszym lub większym stopniu.
Ale każde opisane zachowanie będzie dobrym nabyciem wiedzy w tym temacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lut 2015, 20:36 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 14 sty 2013, 19:55
Posty: 89
Images: 43
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Nowogrodziec-Biłgoraj
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
U mnie to przewaznie samice mieszaja sciolke nastepnie okolo 3 dni przed wykotem robia prawidlowe gniazdo, od 2 dni do dnia wykotu wyscielaja gniazdo futrem. Zdarzaly mi sie ciaze urojone rowniez 3 razy z rzedu u 2 samic bylo to w okresie jesiennym. Niektore podczas ciazy sa spokojne a niektore skacza z pazurami na rece. Zauwazylem ze samice jak juz maja mlode ktore wyszly z gniazda sa spokojniesze. Podejrzewam ze u kazdego przebiega to inaczej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lut 2015, 21:25 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 mar 2013, 0:06
Posty: 64
Images: 3
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Czerna
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
We wszystkich wylotach jak do tych czas od "normy" odbiegała u mnie jadna samica która robiła ogromne gniazda. Mianowicie gniazdo robiła juz na 3 dni przed wkotem sierści wyrywała tak ogromna ilośc ze na całym podbrzuszu i brzuch nie miała futra. Nie ważne czy było to lato czy sroga zima, czy w gniezdzie były 2 czy 8 młodych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lut 2015, 21:31 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sty 2015, 14:35
Posty: 64
Images: 101
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Truskawka
Województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Moje samice mixy robią gniazdo na co najmniej tydzień przed wykotem. Także w dniu wykotu dorywają tylko sierści i wkładają tam młode.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lut 2015, 14:57 
Offline
ma zamiar pisać

Rejestracja: 17 sty 2015, 18:50
Posty: 1
Images: 8
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Witam pasjonatów :) miałem ostatnio ciekawy przypadek, a mianowicie samica rasy WJS zrobiła książkowe gniazdo w 19 dniu ciąży, uznałem to za ciążę urojona i dopuściłem do samca. Nie dała się pokryć, a tu proszę po 30 dniach 10 młodych. Był to jej czwarty wylot, wcześniej się tak nie zachowywała.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lut 2015, 15:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sie 2012, 21:20
Posty: 467
Images: 41
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Pułtusk
Województwo: mazowieckie
tak się nieraz zdarza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lut 2015, 20:37 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 maja 2014, 5:00
Posty: 42
Images: 0
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Bolków
Województwo: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna
Miałem ostatnio dziwny przypadek samica WJS zakocona wszystko git 14 dzień wyraźnie nabiera kształtów, zmiana charakteru dzień 20 robi duże gniazdo tak jest tym zajęta że dwa dni prawie nic nie je, dzień 26 zauważyłem lekkie krwawienie z dróg rodnych dalsze dni ok dzień 31 wykot cała klatka narwanej sierści 6 oseskow martwych szkoda mi tego miotu ale cóż...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 mar 2015, 12:48 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sty 2015, 14:35
Posty: 64
Images: 101
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Truskawka
Województwo: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna
Samica mixa po zakoceniu była tak pobudzona że zaczęła mi zębami ciąć siatkę w drzwiczkach od klatki. Trwało to tak do półtora tygodnia przed wykotem. :shock:
Po czym na tydzień przed planowanym rozwiązaniem wykonała formę gniazda z siana wraz z czymś w rodzaju półścianki żeby młody wiatr nie dokuczał.
A po wykocie jest spokojna jak baranek, wymiata wszystko :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS