Króliki nasze hobby

Forum o królikach i innych zwierzętach
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 16:32

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 15 paź 2012, 21:57 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Elementy gotowe. Pora zabrać się do montażu.
Proponuję zastosować się do zalecanej kolejności czynności.

MONTAŻ KARMIDŁA.

1. Bierzemy dwa przygotowane wcześniej ?boczki? (rysunek nr 1). Sprawdzamy czy są swoimi lustrzanymi odbiciami i pasują do siebie pod względem zachowania katów i kształtu półkolistej dolnej części. (Niestety każde niedopasowanie znacznie utrudni montaż.)

2. Przy użyciu szczypiec ?Morsea? spinamy jeden z boczków z częścią z rysunku nr 2. Nazwijmy ją ?tył?, w taki sposób aby ?skrzydełka? ?boczku" skierowane były na zewnątrz karmidła.
Szczypce (po wyregulowaniu) zapinamy tak mocno by stabilnie trzymały elementy. Zapinamy je około 25 mm od jednego i drogiego końca "skrzydełka".
(montowanie tych elementów można sobie ułatwić poprzez zamocowanie ?boczku? przez:
-włożenie kawałka deski (sklejki )o grubości większej niż wymiar ?E? i zamocowanie w dużym imadle (jak najgłębiej)
- włożenie takiego samego kawałka przykręcenie ściskiem stolarskim do pionowo postawionej deski.) deska na sztorc przykręcona do stołu, czy innej deski(coś jak odwrócone T)

3. Nawiercamy otwory wiertłem 3,2mm, około 10-15mm od końców ?skrzydełka? oraz po środku "skrzydełka". Wiercimy od strony ?tyłu? (nie martwcie się zadziorami powstałymi od strony ? boczku?).
(przed wierceniem można wytrasować sobie miejsca wiercenia , robiąc małe ?dołeczki? przy użyciu np. dużego wkrętu i młotka. Nie jest to konieczne, ale na początek pomaga)

4. Wkładamy nity w powstałe otwory od strony tyłu i po sprawdzeniu czy weszły do końca, zanitowujemy.

Czynność powtarzamy z drugim boczkiem.

5. Odwracamy zmontowane elementy i stawiamy je na stole częścią zasypową do dołu. U góry mamy część ?tyłu? z otworami odpylacza.
Jedną dłonią zawijamy ?tył? a drugą zapinamy szczypce ?Morsea? łącząc tył z ?skrzydełkiem? .
Poprawiamy dogięcie przy drugim boczku i także zapinamy.

UWAGA! Wracamy do pierwszych szczypiec i poprawiamy, bo zawsze powstaje szczelina pomiędzy łukiem boczku i zagiętym ?tyłem?. Poprawiamy na zmianę DO SKUTKU!

UWAGA! Pamiętajcie że po zapięciu szczypiec ma zostać miejsce na wywiercenie otworu i włożenie nitu. Dlatego szczypce ?Morsea? powinny być małe (bo są i duże w sklepach) a zapinać trzeba na krawędzi.

Sprawdzamy czy ?tył? zachodzi na skrzydełko boczku na 10-12mm. Jeśli jest dużo więcej, to popełniliście błąd przy wymiarowaniu i karmidło będzie trochę za głębokie. Można go używać ale przy następnych trzeba wprowadzić poprawki.

6. Wiercimy otwory w ?zakładkach? od strony zewnętrznej.

7. Wkładamy nity i zanitowujemy.

8. Kładziemy przed sobą zmontowane elementy i wsuwamy do wnętrza ?środek? .
Góra tego elementu powinna wejść pomiędzy dwa boczki i zachodzić na nie. Szczypcami przypinamy "środek" do boczków o przodu karmidła
Sprawdzamy czy środek jest właściwie wygięty. Po pierwsze powinien wchodzić do środka bez oporów, ale i bez luzów pomiędzy boczkami a ?skrzydełkami?.
Po drugie (WAŻNE) wewnętrzny koniec powinien znajdować się na wysokości końca tylnego skrzydełka i być odsunięty od tylnej ścianki na 15mm.
Jeśli tak nie jest, wyjmujemy środek i rekami formujemy na zagięciach. Ponieważ blacha ?pamięta ? zagięcie nie wymaga to wielkiej siły ani narzędzi.

9. Dopasowany środek wsuwamy do wnętrza. Przypinamy szczypcami ?Morsea? (z obu stron) od przodu. Pośrodku wiercimy otwory wkładamy nity i nitujemy. Przy wymiarze ?L? 40 mm wystarczy jeden nit po środku. Przy większym, dwa rozsunięte.

10. Po zanitowaniu zdejmujemy szczypce i sprawdzamy czy karmidło nie jest skrzywione. Na tym etapie można jeszcze delikatnie poprawić geometrię dłońmi.

11. Sprawdzamy położenie dołu środka względem końca tylnego skrzydełka i tylnej ścianki.
Przypominam! Ma być na wysokości końca skrzydełka i odsunięty od tylnej ścianki na 15 mm.
Aby sobie ułatwić odmierzanie tych 15 mm wystarczy wsunąć pomiędzy ?tył? a środek deseczkę o grubości 15 mm (ale nie za głęboko tylko tyle by wystawała 1-2mm poza krawędź środka).

12. Kładziemy karmidło na boku
I tu najtrudniejsza czynność. Trzeba wyczuć palcami gdzie ?skrzydełko? jest i od strony boczku wywiercić otwór przechodzący przez ?boczek? i ?skrzydełko? mniej więcej po środku długości i szerokości ?skrzydełka?. Chodzi o "skrzydełko" na dole ?środka? Da się to zrobić. Nawet jak się pomylicie nic się nie stanie. Wywierćcie obok drugi. Niepotrzebny otwór nie przeszkadza.
Te sama czynność ( użyciem deseczki) przeprowadzamy z drugiej strony.

13. Wkładamy nity i nitujemy
UWAGA! Przy Karmidłach dla ras dużych oraz karmidłach szerszych niż dala pojedynczego królika, czyli długich, zalecam przynitowanie także drugiego ?skrzydełka?.

Karmidło gotowe.

Pozostaje pytanie jak je chcemy montować w klatce.
- jeśli chcemy je przykręcać od wewnątrz klatki lub przypinać wewnątrz siatki czy drzwiczek wiercimy cztery otwory od tyłu (jakieś 15 mm od nitów. NIE BLIŻEJ!)
-jeśli karmidło ma być zamontowane od zewnątrz takie same otwory wiercimy od przodu.

Uff...!
Skończyłem.
Życzę sukcesów. W razie wątpliwości proszę pytać w "temacie" lub na PW.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2012, 21:58 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
KONIEC.
Teraz możecie pytać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2012, 22:00 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, 11:08
Posty: 206
Images: 42
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wilczyn
Województwo: dolnośląskie
Liczyłeś jaki jest koszt wykonania takiego jednego karmidła ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2012, 22:02 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Liczyłem. Blacha+nity= 2-3zł pojedyncze dla średnich. 8-10zł długie dla dużych.
To po cenach z hipermarketu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2012, 22:05 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 19 sie 2012, 21:09
Posty: 245
Images: 0
GG: 0
Województwo: kujawsko-pomorskie
Płeć: Mężczyzna
Na innym forum Darek zapraszał na praktyczną naukę produkcji karmideł - więc może warto skorzystać :?: ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2012, 22:06 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, 11:08
Posty: 206
Images: 42
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wilczyn
Województwo: dolnośląskie
Za daleko mam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 paź 2012, 22:08 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sie 2012, 20:11
Posty: 802
Images: 149
GG: 0
Województwo: świętokrzyskie
Nadal zapraszam. Trzeba przyjechać z arkuszem blachy, nitami i... pudełkiem Wedlowskiego "Ptasiego Mleczka" :D

Ktoś pytał o narzędzia.
Nie warto oszczędzać na szczypcach i nożycach. Już przy 10 sztukach warto mieć dobre, bo się Wam odechce robienia karmideł. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lis 2012, 22:37 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 wrz 2012, 11:08
Posty: 206
Images: 42
GG: 0
Miejsce zamieszkania: Wilczyn
Województwo: dolnośląskie
A tak to w moim wykonaniu wygląda. Nie jest to jakaś rewelacja, ale ważne, że spełnia swoją rolę :) Dodam tylko, że jest to karmidło numer 1, które zrobiłem, na dzień dzisiejszy mam ich już 10 i te następne już są w lepszym wykonie zrobione :)
Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 gru 2016, 17:11 
Offline
napisał ponad 10 wiadomości

Rejestracja: 17 lis 2012, 12:43
Posty: 105
GG: 0
Miejsce zamieszkania: hermanowa
Województwo: podkarpackie
zrobiłem kilka takich karmideł i wyszły nawet fajnie tylko z blachy aluminiowej bo taką akurat miałem
ale mam problem ponieważ niektóre króliki mi wysypują zboże z tych karmideł i nie wiem czy problem tkwi w wysokości zawieszania czy gdzie indziej
doradźcie coś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Profesjonalny Hosting

POWERED_BY

Hosting zapewnia KYLOS